Frontend Developer – jak zacząć pracę w tym zawodzie?

Interfejsy stron internetowych i aplikacji powinny być maksymalnie funkcjonalne, a przy tym proste w obsłudze dla użytkownika. Jednak nawet najlepiej zaprojektowane nie staną się wygodne w użyciu bez odpowiedniej optymalizacji. Za szybkość, praktyczność i wygodę użytkowania odpowiadają właśnie osoby na stanowisku Frontend Developera. Jak nim zostać i ile można zarobić?

Pierwsze kroki, czyli co powinien umieć początkujący frontend developer

By móc pracować jako Frontend Developer, już na wstępie trzeba wykazywać się sporą wiedzą. Podstawą jest znajomość kilku języków programowania, m.in. JavaScript, HTML i CSS. Dzięki nim można tworzyć widoczne dla użytkownika elementy witryny lub aplikacji. Umiejętność kodowania w Java Script jest niezbędna do budowania interaktywnych elementów interfejsów. HTML pozwala pisać sam kod strony internetowej. Z kolei dzięki CSS możliwe jest projektowanie efektów graficznych, czyli wizualnych elementów interfejsu strony internetowej lub aplikacji. W trakcie wykonywania swoich obowiązków początkujący specjalista uczy się także współpracy z pracownikami innych działów, w tym Backend Developerami oraz osobami na stanowisku DevOps Engineer.

Początki w zawodzie nie są więc łatwe, ale dzięki licznym szkołom programowania oraz kursom internetowym podstawy wiedzy można dość szybko opanować. Później należy już przejść do szukania pierwszego miejsca zatrudnienia. By było ono jak najbardziej rozwojowe i odpowiednio płatne, warto skorzystać ze sprawdzonych portali z ofertami. Dobrym wyborem jest poszukiwanie pracy Frontend Developera na No Fluff Jobs, cenionym serwisie skierowanym do osób chcących zatrudnić się branży IT. Dzięki możliwości wyszukiwania ogłoszeń po wielu różnych kryteriach i szczegółowym opisom obowiązków oraz jawnym stawkom za pracę nawet początkująca osoba z łatwością znajdzie satysfakcjonujące miejsce zatrudnienia.

Zobacz też:  Badania nieniszczące, czyli jak zbadać próbkę bez jej uszkodzenia?

Pierwszy awans – z poziomu juniora na mid Frontend Developera

Po dwóch latach junior Frontend Developer może stać się osobą na tyle doświadczoną, by ubiegać się o awans. Wejście na poziom mid wymaga opanowania kolejnych umiejętności, dzięki którym pracownik jest coraz bardziej samodzielny. Podstawą jest znajomość różnych frameworków, czyli szkieletów aplikacji. Dzięki temu mid Frontend Developer zyskuje zdolność do projektowania całych stron internetowych i aplikacji zgodnie z wytycznymi otrzymanymi od webmasterów. Swoją wiedzę trzeba także aktualizować, co wynika z nieustannego rozwoju technologii.

Zdobycie i stałe powiększanie zasobu wiedzy z czasem coraz bardziej procentuje. Na poziomie juniora Frontend Developer może liczyć na zarobki w wysokości około 5 tys. zł miesięcznie. Przejście na stanowisko średniego szczebla zazwyczaj oznacza podwyższenie wypłaty o mniej więcej 2 tys. zł. Po kolejnych 3-4 latach można ubiegać się o kolejny awans, tym razem już na senior Frontend Developera.

Pierwszy w zespole, czyli praca senior Frontend Developera

Przejście na stanowisko seniorskie wiąże się już nie tylko z wykazywaniem się dużą wiedzą programistyczną, ale również umiejętnościami miękkimi. Jako osoba przewodząca zespołem frontend developer odpowiada m.in. za wdrażanie nowych pracowników. Co więcej, na tym etapie konieczne są częste rozmowy z przełożonymi innych działów, które biorą udział w projekcie. Spotkania z liderami backendu, szefami całych projektów i osobami wyznaczonymi do kontaktu z klientami to okazja do wymiany uwag oraz jedyny sposób na stworzenie dobrze działającego produktu.

Senior Frontend Developer w zamian za pracę może liczyć na wynagrodzenie przekraczające 10 tys. zł miesięcznie. Na tym jednak nie kończy się rozwój zawodowy i finansowy. Kolejny etap wymaga jednak zdobycia umiejętności potrzebnych na innych stanowiskach. Wiedza z zakresu backend oraz opanowanie zakresu obowiązków DevOps Engineera pozwala ubiegać się o pracę Fullstack Developera. Ze względu na ogromną wiedzę takie osoby mogą zarabiać w granicach nawet 20-25 tys. zł miesięcznie.

Zobacz też:  Ile zarabia spawacz? - Analiza stawek

Treść promocyjna


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *