Jak wygląda praca na budowie i jakie są jej wymagania?

Praca na budowie to dobry i pewny zawód. Pracownicy budowlani stosunkowo dobrze zarabiają i zawsze będą potrzebni. Zanim zdecydujesz się na tę ścieżkę zawodową, musisz jednak znać wymagania, jakie stawia się na tym stanowisku. Sprawdź je już teraz!

Pracownik budowlany to określenie bardzo ogólne. Na budowie pracuje bowiem wiele osób o zróżnicowanych kwalifikacjach. Wszystkie te osoby łączy jednak miejsce wykonywania pracy, czyli plac budowy. Branża cały czas cierpi na deficyt pracowników ogólnobudowlanych. Spowodowane jest to trudnymi warunkami, w jakich praca jest wykonywana. Czy to otwiera furtkę dla nowych fachowców do pracy na budowie? Aby zostać jednym z nich, trzeba spełnić pewne kryteria. Przekonaj się, czy masz predyspozycje!

Jakie umiejętności powinien mieć pracownik ogólnobudowlany?

Ze względu na specyfikę zawodu pracownik budowlany powinien być silny, wytrzymały i mieć ogólną znajomość poszczególnych prac wykonywanych na budowie. Wymagania zależą w dużym stopniu od konkretnego stanowiska. Pracownik fizyczny nie musi mieć potwierdzonych specjalnych umiejętności i doświadczenia.

Pracownik budowlany – cechy charakteru

Praca na budowie wymaga konkretnych cech charakteru. W dużym stopniu zależne są one od miejsca zatrudnienia i specyfiki wykonywanej pracy. Wśród najbardziej pożądanych cech można wymienić:

  • skrupulatność;
  • sumienność;
  • odpowiedzialność;
  • punktualność;
  • umiejętności interpersonalne.

W pracy na budowie liczy się też chęć i szybkość zdobywania nowych kompetencji. Dla pracodawcy ważne jest to, aby pracownik był przyszłościowy. Pracownikiem budowlanym możesz zostać właściwie w każdym wieku, ale szczególnie poszukiwane są osoby młode i perspektywiczne, które dodatkowo są bardzo sprawne fizycznie.

Zobacz też:  Czy adwokat może być zatrudniony na umowę o pracę?

Jakie wykształcenie jest potrzebne do pracy na budowie?

Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają osoby z wykształceniem kierunkowym. Technikum i szkoła zawodowa o profilu budowlanym to dobra podstawa dla pracownika. Mimo wszystko w tym zawodzie bardziej liczą się umiejętności praktyczne. Pracownik, który wykonywał będzie tylko pracę fizyczną, nie potrzebuje kierunkowego wykształcenia.

Jeżeli chcesz się rozwijać w zawodzie, niezbędne będą szkolenia, które podniosą twoje kwalifikacje. Dobrze wykształcony pracownik może liczyć na zdecydowanie większe wynagrodzenie. Dodatkowe uprawnienia, które pozwalają na operowanie sprzętem budowlanym, sprawią, że będziesz zdecydowanie cenniejszym pracownikiem.

Ile zarabia pracownik budowlany?

Średnia płaca pracownika budowlanego wynosi około 5500 złotych brutto. Z roku na rok ta kwota rośnie, a spowodowane jest to deficytem robotników oraz presją inflacyjną. Zarobki są zróżnicowane w zależności od stanowiska. Najlepiej zarabiają osoby na stanowisku kierownika budowy, najmniej niewykwalifikowani pracownicy fizyczni. 

Pracownik na najniższym szczeblu zarabia od 3400 do 5100 złotych brutto. Uzależnione jest to od wielkości przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony oraz od dodatkowych umiejętności, którymi dany pracownik się wyróżnia. Dla osób, które chcą się rozwijać w zawodzie, praca na budowie może być bardzo korzystna finansowo.

Pracownik budowlany – warunki pracy

Praca na budowie odbywa się często w trudnych warunkach. Często wykonywana jest na zewnątrz, co naraża pracownika na niekorzystne warunki atmosferyczne. Robotnik budowlany jest też narażony na choroby zawodowe, głównie te związane z ciężką pracą fizyczną. Zdarzają się problemy z kręgosłupem i zmiany reumatyczne.

Jak dbać o siebie podczas pracy na budowie?

Jeżeli rozważasz tę ścieżkę zawodową, powinieneś pamiętać o dbaniu o własne ciało. Przede wszystkim ważne jest, abyś chronił skórę przed zgubnym działaniem promieni słonecznych. Przydatny będzie krem z filtrem do twarzy, który pozwoli uniknąć oparzeń. 

Zobacz też:  Jak wygląda praca brokera ubezpieczeniowego?

Do pracy na budowie powinieneś też odpowiednio się ubierać. Czapka z daszkiem i wygodne ubrania to podstawa. Praca pod gołym niebem wymaga użycia kremu z filtrem 50, który powinien być nakładany na nieosłonięte części ciała. 

Praca na budowie bywa ciężka fizycznie, ale nie ma tutaj specjalnych wymagań co do wykształcenia. Pracownikiem budowlanym może zostać właściwie każdy. Wystarczy, że będzie miał dużo zapału do nauki.

Artykuł sponsorowany


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *