Montażysta paneli fotowoltaicznych – jak znaleźć zatrudnienie?

Chcesz dowiedzieć się o zadaniach, jakie wykonuje montażysta paneli fotowoltaicznych i kwalifikacjach potrzebnych do funkcjonowania w tym zawodzie? Sprawdź, czy praca technika w zielonej energetyce jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Przeczytaj!

Na pierwszy rzut oka praca montera paneli słonecznych to rola, w której sprawdzi się każdy z umiejętnościami technicznymi w budownictwie i elektryce. Dostępność zawodu wydaje się wysoka, a popularność instalacji fotowoltaicznych rośnie.

Czy rzeczywiście oznacza to pewną pracę na następne kilka lat i czy jest to zawód na wyciągnięcie ręki? Przedstawiamy obowiązki i niezbędne kwalifikacje montażysty paneli fotowoltaicznych i podpowiadamy, jak szukać takiej pracy. 

Na czym polega praca montażysty paneli fotowoltaicznych?

Praca w fotowoltaice należy do sektora nowych technologii, często nazywanych „zielonymi”. Montażysta paneli fotowoltaicznych to stosunkowo nowy zawód na rynku. Jego popularność wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem gospodarstw domowych na niezależne źródła zielonej energii.

W Polsce na przysposobienie do poboru energii elektrycznej ze słońca czeka około 5 milionów budynków jednorodzinnych. Potencjał dla instalacji domowej fotowoltaiki jest w konsekwencji bardzo duży. 

Jakie kwalifikacje będą konieczne do podjęcia pracy?

Jeśli chcesz podjąć pracę jako montażysta paneli fotowoltaicznych, musisz wiedzieć, że wykształcenie nie będzie miało dużego znaczenia. Kluczowe okażą się certyfikaty i same umiejętności kandydata. 

  1. Potrzebny będzie certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego do pracy przy instalacjach elektrycznych (ważny pięć lat). 
  2. Ważną kwalifikacją przy rekrutacji może okazać się uprawnienie Stowarzyszenia Elektryków Polskich kategorii E i D – do instalacji, eksploatacji i dozoru sieci oraz urządzeń elektroenergetycznych.
  3. Ponadto, monter paneli fotowoltaicznych będzie musiał ukończyć kurs w akredytowanym ośrodku szkoleniowym i zdać państwowy egzamin
Zobacz też:  Jak zostać opiekunką do dzieci: Krok po kroku

Warto podkreślić, że firmy, które dbają o najwyższą jakość zarówno samej instalacji, jak i obsługi, takie jak davinci.pl, będą przywiązywały szczególną wagę do kwalifikacji montera!

Zadania i wymogi dla montera instalacji fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych polega na przytwierdzeniu całej instalacji do dachu, poprowadzeniu okablowania oraz uruchomieniu falownika wraz z podłączeniem do domowej sieci.

To oznacza, że monter koniecznie musi mieć umiejętności z zakresu dekarstwa i wiedzę ogólnobudowlaną. Do konfiguracji instalacji niezbędna będzie wiedza z zakresu:

  • pomiarów elektrycznych;
  • obsługi inwerterów prądu;
  • planowania okablowania.

Jakie zarobki i jak szukać pracy w energetyce słonecznej?

Zarobki montażysty paneli fotowoltaicznych będą zależeć od kilku czynników. Podstawowe z nich to doświadczenie oraz posiadane uprawnienia i certyfikacje. Liczy się także forma zatrudnienia (czy będzie to umowa o pracę, czy umowa zlecenie). Nie bez znaczenia jest też województwo, w którym wykonywana będzie praca. 

Zarobki montażysty paneli

Średnie zarobki w firmach instalujących panele słoneczne wynoszą około 3500-5000  zł brutto i rosną w regionach o zwiększonym zapotrzebowaniu na fotowoltaikę. Najwięcej zarabiają doświadczeni monterzy, którzy mogą odpowiadać za całość instalacji i podpisywać potrzebne dokumenty.

Jak szukać pracy jako monter fotowoltaiki?

W poszukiwaniach pracy jako montażysta fotowoltaiki pomogą najpopularniejsze strony z ofertami pracy i portale ogłoszeniowe. Skutecznym sposobem, by znaleźć zatrudnienie, może okazać się bezpośredni kontakt z firmami obsługującymi fotowoltaikę. Ich adresy i telefony łatwo znajdziesz w wyszukiwarkach internetowych. Warto się wspomagać grupami i forami branżowymi.

Praca w charakterze pomocnika montażysty pozwoli uzyskać niezbędne doświadczenie. 

Jeśli zyskasz opisane kwalifikacje i minimum doświadczenia w branży, znalezienie pracy jako montażysta paneli fotowoltaicznych nie powinno przysporzyć kłopotu. Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością, co otwiera ciekawe perspektywy także na rynku pracowniczym.

Artykuł sponsorowany


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *