Frontend Developer – na czym polega jego praca? Zarobki i warunki zatrudnienia

W branży IT potrzebni są specjaliści z różnych dziedzin. Od każdego z nich wymaga się znajomości konkretnych technologii i języków programowania, a także innych kompetencji. Jednym z popularnych ostatnio zawodów jest Frontend Developer. Czym dokładnie zajmuje się taki pracownik i jakich zarobków może oczekiwać?

Czym zajmuje się Frontend Developer?

Frontend Developer jest programistą, który odpowiada za „zewnętrzną” część stron internetowych, aplikacji webowych czy mobilnych, czyli za interfejs. Jest to warstwa wizualna, z którą użytkownik ma do czynienia przy korzystaniu z danego produktu. Dlatego też Frontend Developer najczęściej będzie się zajmować tworzeniem stron statycznych (tzw. wirtualnych portfolio) oraz aplikacji webowych, które zakładają pewną interakcję użytkownika z systemem.

Do głównych zadań na tym stanowisku można więc zaliczyć:

 • optymalizację stron internetowych pod kątem responsywności (dostosowania do różnego rodzaju urządzeń),
 • łączenie funkcjonalności z estetyką aplikacji webowej,
 • projektowanie struktury i wyglądu strony,
 • praca programistyczna nad usprawnieniami,
 • uwzględnianie zasad związanych z UX designem, czyli doświadczeniami użytkownika.

Ze względu na powyższy zakres obowiązków, uważa się, że Frontend Developer to dobry początek ścieżki rozwoju programisty. Stosunkowo łatwo nauczyć się takiego programowania, poza tym na rynku jest aktualnie dość dużo ogłoszeń, nawet dla juniorów. Warto zapoznać się m.in. z ofertami pracy Frontend Developera No Fluff Jobs– portalu, który przeznaczony jest głównie dla branży IT.

Praca na stanowisku Frontend Developera – jakie kompetencje są wymagane?

Zmiana pracy na IT i stanowisko Frontend Developera tak naprawdę nie jest stosunkowo trudna. Pracodawcy nie wymagają dyplomu ukończonych studiów, a zwracają głównie uwagę na umiejętności i doświadczenie poparte portfolio projektowym. Można więc przyuczyć się samodzielnie lub na kursach czy studiach podyplomowych. A jakie kompetencje należy przyswoić? Przede wszystkim warto zacząć od umiejętności twardych:

 • Posługiwanie się językiem programowania do Frontendu – przeważnie jest to JavaScript, CSS lub HTML,
 • Znajomość zasad UX Designu,
 • Czasami przydaje się również znajomość zasad SEO.
Zobacz też:  Klucz do sukcesu: strategie HR wspierające rozwój kariery

Ze względu na zakres obowiązków, Frontend Developer powinien również wykazywać się pewnym zmysłem estetycznym i wyczuciem wizualnym. Taka praca wymaga również pokładów cierpliwości oraz pewnej nadgorliwości przy wyszukiwaniu błędów (zwłaszcza że w przypadku programowania czasami chodzi jedynie o źle postawiony przecinek).

Pracownik na tym stanowisku musi też sprostać wymaganiom, które stawiane są przed większością specjalistów IT. Jest to m.in. sprawne posługiwanie się językiem angielskim. Wynika to z konieczności komunikowania się z klientami zagranicznymi lub zespołami międzynarodowymi. Ważna jest również ciągła chęć rozwoju i zapoznawanie się z nowinkami ze świata technologii.

Ile zarabia Frontend Developer?

Konkretne wynagrodzenie Frontend Developera, tak jak i każdego innego zawodu w IT, uzależnione jest od kilku czynników. Zalicza się do nich przede wszystkim poziom doświadczenia (junior, mid specialist lub senior), forma zatrudnienia (umowa o pracę, umowa zlecenia, B2B) oraz samej lokalizacji firmy.

Można jednak określić medianę zarobków na poszczególnych poziomach stażu i rodzajach umowy. W przypadku zatrudnienia na UoP widełki płacowe prezentują się następująco:

 • Junior – od 5 750 do 8 550 zł brutto,
 • Mid – od 12 000 do 18 000 zł brutto,
 • Senior – od 15 107 do 22 000 zł brutto.

Nieco wyższych stawek można spodziewać się przy zatrudnieniu w formie B2B. W tym przypadku należy jeszcze pamiętać o konieczności doliczenia opłaty VAT:

 • Junior – od 6 250 do 10 000 zł,
 • Mid – od 15 214 do 22 680 zł,
 • Senior – od 20 000 do 26 880 zł.

Frontend Developer to programista, który odpowiada za warstwę wizualną aplikacji czy stron internetowych. Powinien znać konkretne języki programowania, a także mieć zmysł estetyczny.

Materiał promocyjny


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *