Jak wygląda praca optyka w salonie optycznym?

Zawód optyka na przestrzeni lat stał się coraz bardziej doceniany. Pacjenci przychodzą do salonu optycznego głównie w przypadku, gdy potrzebują dobrać dla siebie odpowiednie okulary, choć nie tylko. Jaki jest zakres obowiązków optyka i kto może nim zostać?

Lekarz, sprzedawca, a może stylista?

W salonach optycznych pracują różni specjaliści, dlatego tak często zawód optyka bywa mylony na przykład z zawodem lekarza okulisty. Tymczasem należy mieć świadomość, że optyk nie jest lekarzem, zatem nie zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu. Jego podstawowym zadaniem jest wykonywanie okularów na zamówienie klienta, mając na uwadze wytyczne, jakie otrzyma od optometrysty – osoby, która bada wzrok w salonie optycznym. W mniejszych salonach optyk często wchodzi w rolę sprzedawcy, zatem odpowiada za przeprowadzenie pełnego procesu obsługi klienta. Przyjmuje płatności, czuwa nad poprawnością realizacji zamówienia, koryguje ewentualne błędy. Czasami pełni on również rolę stylisty, doradzając w wyborze odpowiednich oprawek okularowych.

Jakie obowiązki ma optyk?

Sklep z okularami zatrudnia optyka przede wszystkim po to, aby wykonał on konkretny model na zlecenie klienta. Niemniej jednak optyk to osoba, która doskonale zna się na budowie okularów, zatem bez większych problemów może je również naprawić czy w odpowiedni sposób skorygować. Jego zadaniem jest doradzanie klientom salonu, jakie akcesoria do pielęgnacji szkieł czy oprawek wybrać.  Zawód optyka często bywa mylony z zawodem optometrysty, jednak warto mieć świadomość, że ten drugi zajmuje się głównie badaniem wzroku i doborem odpowiednich metod terapeutycznych. Może także w uzasadnionych przypadkach skierować pacjenta do lekarza okulisty. 

Kto może zostać optykiem?

O ile pracownikiem salonu optycznego, który zajmuje się obsługą klienta, może zostać niemal każdy, o tyle optykom stawiane są znacznie większe wymagania. Przede wszystkim należy mieć ukończony odpowiedni kurs, prowadzony w ramach dwuletniej szkoły policealnej. Optyk musi dysponować wiedzą na temat tego, jak dobrać i wykonać okulary korekcyjne, aby spełniały one swoją funkcję. W czasie nauki optyk zdobywa już pierwszą praktykę podczas stażu w salonach optycznych. Musi on zdać egzamin, a uzyskanie pozytywnego wyniku uprawia do nadania tytułu technika optyka. 

Zobacz też:  Jak zostać profesjonalnym górskim przewodnikiem?

Jak wygląda praca w salonie optycznym?

W dużych salonach optycznych optyk zajmuje się głównie wykonywaniem okularów na zamówienie, a także ich konserwacją czy naprawą. Tymczasem w małych, lokalnie działających punktach optyk przejmuje także zadania sprzedawcy czy stylisty. Może on posiadać uprawnienia do wykonywania zawodu optometrysty – wtedy też do jego obowiązków należy między innymi prowadzenie badań wzroku u pacjentów. W praktyce okazuje się, że zakres zadań optyka zależy w dużej mierze od tego, gdzie podejmie on pracę zawodową. Optyk może także otworzyć własny salon, jeśli posiada duże doświadczenie w branży. 

Artykuł sponsorowany


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *