Zawód architekta cieszy się uznaniem społecznym – dowiedz się, jak zostać architektem wnętrz i poznaj jego zarobki

Architekt to szanowany zawód, który słynie z wysokich zarobków oraz wymaga zdobycia eksperckiej wiedzy. Dowiedz się, jak zostać architektem oraz czy to praca odpowiednia dla ciebie.

Kształtowanie przestrzeni oraz projektowanie architektury to odpowiedzialne zadanie, w którym liczy się zarówno ergonomia i bezpieczeństwo, jak i atrakcyjny wygląd. Nic dziwnego, że architekt to osoba wykształcona, która wyróżnia się umiejętnościami analitycznymi. Do świadczenia usług architektonicznych niezbędne są odpowiednie uprawnienia. Pożądane są też cechy takie jak kreatywność oraz zmysł estetyczny. Zastanawiasz się, jak zostać architektem? Musisz liczyć się, z tym, że droga aby osiągnąć sukces w tej branży jest długa i trudna – jednak sama praca potrafi przynieść mnóstwo satysfakcji.

Zawód architekta  – na czym polega?

Czym zajmuje się architekt? Zakres jego obowiązków jest naprawdę szeroki i każda osoba może wybrać inną specjalizację. Zdobywając odpowiednie wykształcenie można zajmować się tworzeniem projektów komercyjnych lub obiektów przemysłowych, takich jak stadiony, kina, teatry czy sale koncertowe. Praca jako architekt przewiduje projektowanie domów mieszkalnych jedno- oraz wielorodzinnych czy mieszkań. Inną specjalizacją jest renowacja budynków, aranżacja dużych terenów czy też projektowanie wnętrz. Możliwości jest naprawdę sporo  – aby jednak zdecydować się na konkretną specjalizację, na początku trzeba ukończyć studia wyższe.

Jak zostać architektem  – co musisz wiedzieć?

Zastanawiasz się, jak zostać architektem? Podstawą, aby ubiegać o to stanowisko jest odpowiednie wykształcenie. Studia na kierunku architektura i urbanistyka to pierwszy krok, aby rozpocząć swoją karierę w tym zawodzie. Wbrew pozorom nie jest tak łatwo dostać się na wymarzony kierunek studiów, a na każde miejsce jest kilku lub kilkunastu chętnych. Większe szanse mają absolwenci techników architektonicznych i budowlanych. Do kluczowych przedmiotów, które warto zdawać na maturze należy matematyka, fizyka oraz historia sztuki. Mile widziana jest znajomość języka obcego. W większości uczelni kandydaci poddawani są sprawdzianom praktycznym weryfikującym ich predyspozycje.

Zobacz też:  Praca w gastronomii – czy warto pracować w branży gastronomicznej?

Studia architektoniczne

Aby zostać architektem wnętrz konieczne jest dostanie się na studia wyższe. Trwają one od 5,5 do 6 lat w zależności od uczelni. Pierwsze 4 lata to studia I stopnia, a kolejne 1,5 lub 2 lata umożliwiają zdobycie tytułu magistra. Co obejmuje program studiów? Między innymi projektowanie obiektów oraz planowanie przestrzeni. Studenci w trakcie nauki wykonują setki prostych oraz trudniejszych projektów. Muszą przyswoić obszerną wiedzę z zakresu budownictwa. W trakcie zajęć poznają też nowoczesne techniki komputerowe, rozwijają swoje uzdolnienia w dziedzinie rysunku technicznego oraz myślenia przestrzennego.

Architektura  – co po studiach?

Same studia nie wystarczą, aby samodzielnie pracować w biurze projektowym. Po zdaniu egzaminu i zdobyciu tytułu magistra, należy kontynuować naukę. Kolejnym krokiem są dwu lub trzyletniej praktyki, które odbywają się zarówno w pracowni, jak i na budowie. Muszą zostać potwierdzone w specjalnym dzienniku praktyk, który wydawany jest przez Izbę Architektów, czyli organ samorządu zawodowego.

Jak uzyskać uprawnienia budowlane?

Praca architekta należy do tzw. zawodów chronionych. Oznacza to, że aby pracować w tej branży należy uzyskać odpowiednie uprawnienia. Po ukończeniu kilkuletniego stażu przystępuje się do egzaminu przeprowadzonego przez okręgową izbę. Składa się on z części pisemnej oraz ustnej i obejmuje między innymi znajomość prawa budowlanego, obowiązujących norm czy przepisów KPA. Po zdaniu egzaminu na uprawnienia zawodowe, możesz samodzielnie pełnić funkcje techniczne i między innymi zatwierdzać projekty. Od tego momentu stajesz się członkiem izby architektów, co wymaga opłacania miesięcznej składki członkowskiej.

Architekt wnętrz  – czym się zajmuje?

Architekt to ciekawy zawód, ponieważ można zdecydować się na jedną z wielu specjalizacji – wybiera się ją podczas studiów II stopnia. Dużą popularnością cieszy się architektura wnętrz, która obejmuje projektowanie pomieszczeń. Wnętrza zaprojektowane przez architekta powinny być funkcjonalne, dopasowane do potrzeb klienta oraz estetyczne. Inną specjalizacją jest architektura krajobrazu, która zajmuje się projektami parków, ogrodów oraz terenów zielonych.

Zobacz też:  Studia ekonomiczne - jaka praca i możliwości rozwoju po ukończeniu

Cechy dobrego architekta

Skąd możesz wiedzieć, czy sprawdzisz się na stanowisku architekta? Na tym stanowisku pożądana jest przede wszystkim zdolność przyswajania wiedzy i umiejętność myślenia analitycznego. Praca architekta polega na przygotowywaniu rysunków i projektów, dlatego pożądane są zdolności plastyczne i wyobraźnia przestrzenna. Jakie jeszcze kompetencje są mile widziane? Między innymi wiedza z zakresu psychologi, ponieważ specjalista ten często rozmawia z ludźmi oraz powinien rozumieć ich potrzeby. Niezbędny jest też zmysł estetyczny, ponieważ to od niego zależy estetyka zaprojektowanego budynku.

Zarobki architektów

Podobnie jak w każdym zawodzie, miesięczne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku architekta jest bardzo zróżnicowane. Osoba początkująca, która dopiero rozpoczęła pracę w tym zawodzie będzie zarabiać mniej, niż doświadczona, która prowadzi swoje własne biuro architektoniczne. Nie mniej średnie zarobki architekta i tak są spore, a ich górna granica praktycznie nie istnieje. Głównymi czynnikami, które mają wpływ na jego zarobki to staż pracy, wielkość firmy, wykształcenie oraz miejsce, w którym realizowane jest przedsięwzięcie.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *