Praca w muzeum – na czym polega i jak ją znaleźć?

Marzysz o pracy w muzeum? Kochasz sztukę i widzisz siebie w roli przewodnika, kustosza czy kuratora wystaw? Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, by dołączyć do grona muzealników.

Praca w muzeum jest zajęciem dla bardzo konkretnej grupy osób o specjalistycznej wiedzy. By móc zrobić karierę w muzealnictwie, należy spełnić szereg wymagań związanych z wykształceniem, doświadczeniem i dorobkiem zawodowym. Określa je specjalne rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ścieżka zawodowa muzealnika z pewnością przyniesie wiele satysfakcji osobom zainteresowanym kulturą i sztuką. Czy jest równie zadowalająca finansowo? Przeczytaj poniższy artykuł.

Kadra muzealna, czyli stanowiska pracy w muzeum

W muzeum, podobnie jak w większości miejsc pracy, zatrudnia się dziesiątki osób odpowiedzialnych za administrację, księgowość, sprzedaż, marketing i promocję, kwestie prawne, sprawy związane z IT, a także pracowników technicznych i sprzątających. Do grupy zawodowej muzealników zalicza się jednak tylko te osoby, które zajmują się gromadzeniem i opracowywaniem zbiorów, udostępnianiem ich do celów naukowych i edukacyjnych, organizowaniem wystaw, badań i ekspedycji naukowych, a także upowszechnianiem kultury i prowadzeniem działalności artystycznej, edukacyjnej i wydawniczej.

Grono muzealników tworzą osoby piastujące następujące stanowiska:

  • asystent,
  • adiunkt,
  • kustosz,
  • kustosz dyplomowany.

Muzealnik, który organizuje wystawę według autorskiego projektu, a następnie nadzoruje ją merytorycznie, nosi miano jej kuratora.
W skład grupy zawodowej muzealników nie wchodzą natomiast:

  • dokumentaliści,
  • konserwatorzy,
  • renowatorzy,
  • przewodnicy muzealni.

Pracownicy na powyższych stanowiskach noszą miano specjalistów w zakresie przechowywania i katalogowania zbiorów, zabezpieczania ich, konserwacji zabytków bądź zapewnienia odpowiednich warunków zwiedzania muzeum.

Jak zostać muzealnikiem? Wymagania na poszczególnych stanowiskach

Jak wspomniano już na początku, kariera muzealnika jest jasno określona i składa się z bardzo konkretnych etapów. Pierwsze kroki stawia się w roli asystenta, by kolejno móc zdobywać coraz wyższe i bardziej prestiżowe stanowiska. Poniżej znajdziesz ich opisy wraz z wymaganiami.

Zobacz też:  Chciałbyś pracować w sądzie, ale nie masz wykształcenia prawnego? Dowiedz się, jak zostać biegłym sądowym!

Kustosz dyplomowany

Osoba na tym stanowisku powinna posiadać stopień naukowy doktora lub doktora sztuki w podstawowym obszarze działalności muzeum. Dla przykładu w Muzeum Historii Polski kustoszem dyplomowanym może zostać doktor historii, zaś w Muzeum Sztuki Współczesnej – absolwent studiów doktoranckich na kierunku historia sztuki. Ponadto od kustosza dyplomowanego wymaga się udokumentowanego dorobku zawodowego w muzealnictwie oraz 8-letniego stażu pracy w muzeum lub innej instytucji kultury, która prowadzi działalność muzealniczą.

Kustosz

Kustosz również powinien posiadać wykształcenie wyższe. W tym przypadku wystarczy jednak tytuł magistra bądź magistra sztuki na kierunku związanym z zakresem gromadzonych zbiorów lub dyplom ukończenia studiów podyplomowych w tej dziedzinie, a także dorobek zawodowy w muzealnictwie. Od kustoszy wymaga się też minimum 5-letniego doświadczenia w pracy w muzeum.

Adiunkt i asystent

Adiunkt powinien posiadać wykształcenie wyższe II stopnia uzyskane na kierunku związanym z tematyką zbiorów danego muzeum oraz 2 lata doświadczenia zawodowego. W przypadku asystenta wystarczą ukończone studia I stopnia.

Specjaliści

Konserwatorzy i dokumentaliści również muszą wykazać się doświadczeniem w pracy w muzeum oraz dyplomem ukończenia studiów związanych z ich zawodem. Średnie wykształcenie wystarczy jedynie w przypadku ubiegania się o pracę renowatora lub przewodnika.

Praca w muzeum – zarobki

Niestety, muzealnicy nie mogą poszczycić się wysokimi zarobkami. Zgodnie z danymi udostępnionymi w styczniu 2021 roku, pracownicy muzeum otrzymują średnio od 2200 do 3100 złotych netto za miesiąc pracy. Mediana wynagrodzeń kustoszy wynosi 2 943 złotych netto miesięcznie.

Praca w muzeum – gdzie szukać ofert?

Najprostszym sposobem na znalezienie ogłoszeń jest oczywiście wpisanie w wyszukiwarkę hasła „praca muzeum” i sprawdzanie kolejno każdego z wyników. Zdecydowanie skuteczniej będzie jednak odwiedzić serwisy agregujące oferty pracy z branży muzealniczej, takie jak:

  • muzealnictwo.com,
  • pracujwkulturze.nck.pl.

Dobrym pomysłem na znalezienie pracy np. w Muzeum Narodowym w Warszawie, jest też odwiedzenie oficjalnej strony internetowej tej instytucji i zajrzenie do zakładki „praca” lub przejrzenie jej biuletynu informacji publicznej. Warto dołączać także do grup w social mediach, w których użytkownicy dzielą się ogłoszeniami dotyczącymi pracy w kulturze.

Zobacz też:  Czy praca w schronisku dla zwierząt może sprawiać przyjemność?

Kiedy znajdziesz już wymarzoną ofertę, pamiętaj, by w CV wypisać wszystkie wymagane kwalifikacje oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

1 Komentarz

Pracuję od 3 lat, jako przewodnik w muzeum i jest to dla mnie najlepsza praca, jaką mogłam podjąć… może tylko zarobki mogłyby być odrobinę lepsze, ale podobno szykują się podwyżki 🙂 Studiowałam historię sztuki na WSKZ i był to na prawdę dobrze przygotowany kierunek studiów podyplomowych, co prawda zdecydowałam się na niego z pasji, a nie dla jakichś korzyści zawodowych, ale czuję, że jeszcze mi się to opłaci a samozadowolenie jest ;P

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *