Jak zostać asystentką lub asystentem stomatologicznym? Dowiedz się jak zdobyć potrzebne kwalifikacje i na jakie zarobki można liczyć

Zawód asystentki stomatologicznej cieszy się coraz większą popularnością, a także jak to ma miejsce w wypadku zawodów związanych z ochroną zdrowia – cieszy się szacunkiem społecznym. Osoby wykonujące ten zawód współpracują ze stomatologiem, pomagając mu w przygotowaniach do zabiegów dentystycznych, a także dbają o to, aby pacjenci czuli się spokojniej w czasie wizyty u dentysty. Z tego artykułu dowiesz się, jaki jest zakres obowiązków asystentki stomatologicznej, jakie wykształcenie oraz kwalifikacji musi posiadać oraz jakie są średnie zarobki w tym zawodzie. 

Asystentka stomatologiczna – jaki jest jej zakres obowiązków? 

Praca asystentki stomatologicznej to wsparcie lekarza stomatologa w organizacji leczenia pacjentów oraz dbanie o sprawne funkcjonowanie gabinetu dentystycznego. Zdarza się, że pomaga ona również w przygotowaniu pacjenta do zabiegu oraz w sporządzeniu dokumentacji medycznej z wykonanych czynności lekarskich. Asystentka pomaga w odpowiednim przygotowaniu narzędzi, preparatów oraz leków zarówno na stanowisku pracy lekarza, ale dba również o uzupełnianie zapasów wyposażenia gabinetu oraz składaniem zamówień, jeśli czegoś zaczyna brakować. Zdarza się, że do zadań asystentki stomatologicznej należy również układanie grafików lekarzy oraz umawianie i potwierdzanie wizyt pacjentów. Asystentka również pracuje z pacjentem, co jest szczególnie wymagającym psychicznie elementem tego zawodu, ponieważ zdarzają się osoby, które boją się wizyt u dentysty, więc warto, aby asystentka potrafiła uspokoić pacjenta.

Jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby zostać asystentką stomatologiczną? 

Ze względu na to, że zawód asystentki stomatologicznej zalicza się do listy zawodów medycznych, to aby móc go wykonywać, należy mieć przynajmniej medyczne wykształcenie średnie. Potrzebne kwalifikacje można zdobyć robiąc odpowiednie kursy lub w szkołach policealnych, które oferują ścieżkę kształcenia asystentki stomatologicznej. Warto zapoznać się z ofertą lokalnych szkół policealnych, ponieważ wiele z nich oferuje również darmowe kształcenie dla asystentek stomatologicznych. Wiele przedmiotów w czasie kursu związanych jest z chemią lub biologią, w razie problemów w nauce warto skorzystać z korepetycji na Preply. Zwykle nauka trwa rok lub półtora, a poza teorią jest również kładziony duży nacisk na zajęcia praktyczne oraz wymagane jest odbycie określonej ilości godzin praktyk zawodowych. Odbycie praktyk zawodowych wpływa bardzo korzystnie, ponieważ dzięki nim łatwiej jest zdobyć zatrudnienie po zakończeniu kursu lub nauki w szkole policealnej. 

Zobacz też:  Wszystko, co powinieneś wiedzieć o studiach MBA

Jakie cechy osobowości powinna posiadać asystentka stomatologiczna? 

Osoba, która chciałaby pełnić zawód asystentki stomatologicznej powinna być osobą zorganizowaną, lubiącą porządek oraz skrupulatną. Asystentka stomatologiczna jest osobą, która zajmuje się przygotowywaniem i organizacją pracy w gabinecie stomatologicznym, dlatego powinna być osobą, która dobrze potrafi zarządzać sobą w czasie oraz lubiącą organizować przestrzeń pracy dla siebie i innych. 

Ze względu na to, że praca na tym stanowisku to praca z lekarzem oraz z pacjentem, więc dobrze rozwinięte umiejętności społeczne oraz wysoka kultura osobista są kluczowe. Wiele osób ma złe wspomnienia związane z wizytą u dentysty, dlatego asystentka stomatologiczna powinna być również osobą życzliwą, empatyczną oraz odporną na stres. Ten zawód z pewnością wymaga pewnych predyspozycji psychologicznych, aby wiedzieć, jak uspokoić klienta i przekonać go, że współczesna stomatologia kładzie duży nacisk na to, aby zabiegi wykonywane były w sposób możliwie bezbolesny. 

Na jakie zarobki może liczyć asystentka stomatologiczna? 

Według raportu przedstawionego przez firmę Sedlak&Sedlak średnie zarobki asystentki stomatologicznej w 2022 roku wynoszą 3 580 zł brutto, a mediana wynagrodzeń na rynku waha się od 3 200 brutto do 4 250 brutto. Zgodnie z tym raportem 25% asystentek zarabia poniżej 3 200 zł brutto, również 25% asystentek zarabia powyżej 4 250 zł brutto. 

Asystentki stomatologiczne mogą liczyć również na benefity pozapłacowe do których najczęściej należą: finansowanie lub współfinansowanie kursów i certyfikatów zawodowych, elastyczny czas pracy oraz zniżki na zabiegi i świadczenia medyczne. 

Zarobki na stanowisku asystentki stomatologicznej mogą się różnić w zależności od województwa, wykształcenia, stażu pracy oraz wielkości firmy w której jest zatrudniona.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *