Jak zostać dentystą? Ile się zarabia w tym zawodzie? Przedstawiamy ścieżkę kariery stomatologa

Droga do tego, by stać się stomatologiem, nie należy do łatwych, jednak to bardzo opłacalny zawód, w którym można się bezustannie rozwijać. Odpowiadamy na pytanie, jak zostać dentystą oraz ile się zarabia na tym stanowisku.

Dentysta to zawód, który kojarzy się z dobrą pensją, poza tym wciąż rośnie zapotrzebowanie na takich specjalistów. Chcesz wiedzieć, jak zostać dentystą? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym wyjaśniamy między innymi, jakie wykształcenie musi mieć dentysta.

Czym zajmuje się lekarz dentysta?

Lekarz dentysta zajmuje się leczeniem chorób zębów oraz przyzębia, a także diagnozuje wszelkie stany zapalne i patologie jamy ustnej. Może wystawić skierowanie na prześwietlenie lub tomografię. Do jego zadań należy również leczenie korzeni zębów, usuwanie kamienia nazębnego oraz usuwanie zębów.

Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że aby pracować jako dentysta w gabinecie stomatologicznym, trzeba ukończyć jednolite studia magisterskie, ale na tym nie koniec. Potrzebne jest jeszcze doświadczenie zdobyte podczas stażu i egzamin, potwierdzający odpowiednie kwalifikacje. Jednak dzięki temu, że ta ścieżka kariery nie jest łatwa, możemy korzystać z usług prawdziwych fachowców, którzy są dobrze przygotowani teoretycznie i praktycznie do wykonywanego zajęcia.

Jak zostać dentystą? Jakie cechy powinien mieć kandydat na stomatologa?

Aby zostać dentystą, trzeba skończyć studia i zdobyć wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Oprócz tego ważne jest również, aby kandydat na dentystę posiadał cechy takie jak:

  • zdolności manualne;
  • precyzja;
  • empatia;
  • cierpliwość.
Zobacz też:  Ile zarabia święty Mikołaj? Poznaj zarobki Mikołajów i śnieżynek

Jest to zawód wymagający bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, więc dentysta powinien być życzliwy. Wiele osób odczuwa strach przed bólem podczas zabiegu. Rolą specjalisty jest zminimalizować stres pacjenta, tak, aby nie bał się przyjść na kolejną wizytę. Poza tym do gabinetu czasem przychodzą dzieci, więc dentysta musi mieć odpowiednie podejście do pacjentów, również tych najmłodszych.

Czym jest stomatologia? Specjalizacje stomatologii

Stomatologia to dziedzina medycyny. Obejmuje profilaktykę i leczenie zębów, przyzębia oraz jamy ustnej. Przyszły lekarz stomatolog w trakcie trwania studiów zdobywa wiedzę medyczną powiązaną z daną dziedziną. Studia stomatologiczne trwają 5 lat, a studenci mają do wyboru różne specjalizacje, takie jak ortodoncja, stomatologia zachowawcza, stomatologia dziecięca, chirurgia szczękowo-twarzowa i stomatologiczna oraz protetyka.

Jakie przedmioty na maturze się liczą, gdy chcesz zostać stomatologiem?

Przygotowania do zawodu dentysty powinno się rozpocząć już w szkole średniej, ponieważ później należy ukończyć studia, na których wymagane są dobre wyniki między innymi z biologii i chemii. Niektóre uczelnie wymagają również egzaminu z fizyki oraz matematyki. Osoby, które nie mają wystarczających wyników w nauce z tych przedmiotów, mogą zdecydować się na studia płatne, ale są one bardzo drogie.

Jaką uczelnię powinien skończyć stomatolog?

Kandydat na dentystę powinien ukończyć pięcioletnie studia stomatologiczne na akademii medycznej albo na uniwersytecie medycznym. Studia obejmują takie zajęcia jak:

  • materiałoznawstwo stomatologiczne;
  • praktyczne aspekty pielęgniarstwa;
  • farmakologia kliniczna;
  • fizjologia narządu żucia.

Studia na kierunki lekarsko-dentystycznym trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem dyplomu oraz tytułu zawodowego. Przygotowują one studenta do podjęcia pracy w publicznych i niepublicznych podmiotach leczniczych, na przykład w klinikach, przychodniach i prywatnych gabinetach stomatologicznych.

Czy wystarczą studia na kierunku stomatologicznym, aby być dobrym dentystą?

Samo ukończenie studiów nie wystarcza, aby wykonywać zawód dentysty. Przyszły stomatolog po ukończeniu studiów musi odbyć roczny staż, podczas którego otrzymuje ograniczone prawo do wykonywania zawodu. Odbycie stażu podyplomowego kończy się egzaminem państwowym LDEK (lekarsko-dentystyczny egzamin końcowy), dawniej był to LDEP, czyli lekarsko-dentystyczny egzamin państwowy. Egzamin ma formę pisemnego testu. Składa się z 200 pytań z jedną poprawną odpowiedzią. Konieczne jest zdobycie przynajmniej 56% maksymalnej liczby punktów. W przypadku niezadowalającego wyniku można przystąpić do egzaminu jeszcze raz w innym terminie.

Zobacz też:  Stanowisko pracy: Account Manager – zakres obowiązków i zarobki

Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które:

  • przedstawią zaświadczenie o ukończonych studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym;
  • mają dyplom lekarza dentysty;
  • potwierdzą swoją tożsamość odpowiednim dokumentem.

Trzeba również złożyć wniosek o prawo wykonywania zawodu w Okręgowej Izbie Lekarskiej i przedstawić dokumenty takie jak: odpis dyplomu, kopię dowodu osobistego i zaświadczenie o stanie zdrowia. Dopiero dyplom ukończonych studiów, staż i egzamin, uprawniają do wykonywania obowiązków dentysty.

Sprawdź zarobki w zawodzie stomatologa

Według danych statystycznych średnia pensja dentysty wynosi ponad 4 tysiące złotych brutto. Oczywiście pracując za granicą lub mając własny gabinet, można liczyć na zarobki o wiele większe niż podawana średnia. Wysokość wynagrodzenia stomatologa zależna jest od wielu czynników, na przykład stażu pracy, poziomu umiejętności i miejsca, w którym pracuje. Najlepiej opłacani stomatolodzy zarabiają miesięcznie ponad 9 tysięcy złotych brutto. Dentyści, którzy chcą założyć własny gabinet, muszą wziąć pod uwagę, że sprzęt jest bardzo drogi i z czasem może się stać konieczne zatrudnienie asystenta, który wspomaga w pracy. Dobry stomatolog bezustannie się uczy i podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnych szkoleniach i kursach, które często odbywają się za granicą.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *