Jak zostać behawiorystą? Czym zajmuje się psi behawiorysta nazywany zoopsychologiem, psim psychologiem i trenerem psów?

Jak zostać behawiorystą? Zawód ten inaczej jest nazywany zoopsychologiem. Jest to osoba, która zajmuje się terapią zachowań zwierząt. Jeżeli czujesz, że jest to idealny zawód dla ciebie, to zapoznaj się z dalszą częścią artykułu!

Jak zostać behawiorystą? Jego zadaniem jest ocena zachowań zwierząt, biorąc pod uwagę relacje z człowiekiem. Następnie wyznacza metody, których zadaniem jest poprawieni owych relacji. Dzięki temu istnieje szansa na zmniejszenie stresu u zwierzęcia. Poprawia to również komfort właściciela, ponieważ behawioryzm jest w stanie nauczyć pupila zachować społecznych. Zawód ten wciąż zyskuje na popularności. Wynika to z rosnącej świadomości społeczeństwa w kwestii hodowli zwierząt domowych. Jeżeli pasjonują cię zwierzęta, to powinieneś bliżej zapoznać się z pracą behawiorysty. Miłej lektury.

Zoopsycholog – jak zostać behawiorystą?

Jak zostać behawiorystą? Żeby móc mianować się behawiorystą konieczne jest ukończenie kuru behawiorysty zwierzęcego. Takie szkolenia prowadzone są według jednego wzoru, ustalonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Składa się ono z kilku modułów. Kończy się oczywiście egzaminem oraz obroną pracy dyplomowej. Z łatwością znajdziesz placówki, które kształcą zoopsychologów, ponieważ są one rozsiane po całej Polsce. Warto jednak korzystać wyłącznie z tych, które są zatwierdzone przez MEN. Dzięki temu uzyskasz wartościowy certyfikat, który będzie potwierdzał twoje kwalifikacje.

Jak wygląda praca psiego behawiorysty?

Praca behawiorysty polega na przyjmowaniu osób, które mają problemy ze swoim pupilem. Może się to odbywać drogą elektroniczną lub stacjonarnie. Specjalista przeprowadza wywiad środowiskowy, aby jak najwięcej dowiedzieć się o samym problemie, który występuje oraz o zwierzęciu. Na tej podstawie wysuwa on wnioski. Następnie prowadzi obserwację zachowań zwierzęcia. Często przybiera to formę wizyty domowej, której celem jest sprawdzenie, w jaki sposób kształtują się relacje pomiędzy kotem a właścicielem z uwzględnieniem okoliczności. Na tej podstawie dobiera ćwiczenia oraz doradza klientowi.

Zobacz też:  Praca w straży pożarnej – obowiązki i zarobki strażaków pełniących służbę w komendzie PSP (Państwowej Straży Pożarnej)

Studia z behawiorystki

Teoretycznie behawiorysta nie musi ukończyć studiów weterynaryjnych. Musi jednak posiadać inne wyższe wykształcenie, ponieważ jest to warunek uprawniający do odebrania tytułu zoopsychologa. Niektóre uczelnie wyższe umożliwiają swoim studentom kształcenie się na specjalnym kierunku, który obejmuje właśnie zagadnienia behawiorysty. Od kandydatów wymaga się cierpliwości oraz empatii. Praca ze zwierzętami bywa momentami sporym wyzwaniem, ponieważ w tym przypadku żadna siła argumentu nie przemówi do pupila. Konieczne jest więc odpowiednie podejście do zwierząt.

Z jakimi zwierzętami pracuje behawiorysta?

Behawiorysta najczęściej pracuje ze zwierzętami, które najlepiej się socjalizują. Mowa tutaj o:

  • kotach;
  • psach;
  • koniach.

Jak zostać behawiorystą specjalizującym się w psach? Behawiorysta, który zdobył już podstawową wiedzę, może poszerzać swoje kwalifikacje. Służą do tego szkolenia, które skupiają się na pomaganiu wybranej grupie zwierząt. Najczęściej spotyka się kurs psiego behawiorysty, ponieważ pies to najlepiej socjalizujący się gatunek ze zwierząt domowych. Są to zwierzęta, które wchodzą w ciągłą interakcję z właścicielami, jest tutaj więc sporo momentów, które mogą generować problemy.

Ile zarabia behawiorysta?

Jest to praca, która zdecydowanie w przyszłości może okazać się bardzo dobrze płatna. Specjalista za jedną wizytę domową może zażądać od klienta około 200 zł. Ciężko jednak określić, ilu klientów takowy specjalista może pozyskać. Wiele zależy od tego, na jakim obszarze działa. Z oczywistych powodów znacznie więcej potencjalnie zainteresowanych takimi usługami osób jest w dużych miastach. To również tam, najczęściej pojawiają się problemy z dostosowaniem zwierzęcia pod tryb życia. W mniejszych miejscowościach na chwilę obecną mało kto słyszał o takim zawodzie jak behawiorysta.

Ile kosztuje edukacja?

Ciężko oszacować, ile kosztuje zdobycie odpowiednich kwalifikacji. Wpływa na to kilka czynników. Przede wszystkim możesz zdecydować się na studia lub kursy. To już będzie powodowało znaczną różnicę finansową, ale i również czasową. Po drugie każdy organizator szkolenia ma prawo do indywidualnej wyceny swojego produktu. Możemy przyjąć, że jeden kurs to wydatek rzędu od 3000 zł do 5000 zł. A w większości przypadków konieczne będzie ciągłe poszerzanie swojej wiedzy oraz kwalifikacji poprzez kolejne szkolenia.

Zobacz też:  Jaka praca po biotechnologii - szerokie możliwości zatrudnienia

Jeżeli twoją pasją są zwierzęta, to być może behawiorysta psów będzie dla ciebie idealnym zajęciem. Opiekun czworonoga może sobie z nim nie radzić samodzielnie. Psi psycholog pozwala rozwiązać takie problemy jak nadmierne szczekanie. Zawód behawiorysty staje się coraz bardziej popularny. Kursy i szkolenia, które pozwalają zdobyć kwalifikacje zawodowe, są organizowane głównie w dużych miastach. Praca z psami jest bardzo satysfakcjonująca oraz opłacalna. Dobry specjalista zarabia tysiące złotych miesięcznie na własnej działalności.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *