Jak zostać dentystą? Ile trwają studia stomatologiczne?

W ostatnim czasie coraz popularniejszym kierunkiem studiów staje się stomatologia. Zawód ten należy do jednego z bardziej szanowanych i dobrze płatnych. Daje on spore możliwości przyszłym, a także obecnym dentystom i lekarzom stomatologom. Z poniższego artykułu dowiesz się jak zostać dentystą, ile trwają studia stomatologiczne, jak i również kilku równie ważnych informacji.

Jak zostać dentystą?

Do zdobycia zawody dentysty niezbędne jest ukończenie jednolitych studiów magisterskich. Kierunek, jaki musi być ukończony, abyśmy mogli przystąpić do wykonywania tego zawodu to kierunek lekarsko-dentystyczny, który znajdziemy na uniwersytecie medycznym w praktycznie każdym województwie. Oprócz ukończenia studiów student musi także spełniać kilka wymagań, w zależności od tego, jaką uczelnię wybrał. Jeżeli osoba chcąca iść na kierunek lekarsko-dentystyczny myśli o tym poważnie, powinna kłaść większy nacisk na naukę takich przedmiotów jak, chociażby biologia, chemia, fizyka, a także matematyka.

Sprawdź, jak pracują specjaliści: https://www.estetique-wroclaw.pl/implantologia/

Jakie studia ukończyć żeby być dentystą?

Poza wyborem odpowiedniej dla nas uczelni oferującej kierunek lekarsko-dentystyczny, w późniejszym etapie kształcenia na przyszłego dentystę spada nie lada wybór, a mianowicie wybór specjalizacji. To jaką student wybierze specjalizację, może wpłynąć również na wysokość przyszłych zarobków już jako dentysta. Jeżeli nie wiesz, jak wygląda lista dostępnych specjalizacji dla studentów stomatologii, poniżej przedstawiam listę.

  • chirurgia stomatologiczna,
  • chirurgia szczękowo-twarzowa,
  • epidemiologia,
  • ortodoncja,
  • periodontologia,
  • protetyka stomatologiczna,
  • stomatologia dziecięca,
  • stomatologia zachowawcza z endodoncją,
  • zdrowie publiczne.

Ile trwają studia stomatologiczne?

Zarówno studia stomatologiczne, jak i medycyna to studia jednolite, które trwają aż pięć lat. Po zakończeniu tych pięciu lat nauki jednak się nie kończy. Każdy student ma obowiązek odbyć roczny staż podyplomowy, podczas którego trwania absolwenci tego kierunku mają ograniczone prawo do wykonywania zawodu. Jest on płatny, a miejsce do jego odbycia wyznaczane jest przez Okręgową Radę Lekarską. Każdy staż natomiast kończy się państwowym egzaminem. Po zdaniu tego egzaminu każdy absolwent stomatologii może złożyć wniosek o przyznanie prawa do wykonywania zawodu. Centrum Estetique Wrocław (https://estetique-wroclaw.pl/) demonstruje pracę najlepszych w swoim zawodzie specjalistów.

Zobacz też:  Jak agencja social media może przysłużyć się do sukcesu w branży wnętrzarskiej?

Warto również zaznaczyć, że przyszły lekarz stomatolog nie może podczas trwania stażu równolegle pracować w innej placówce.

Jak wygląda Lekarsko – Dentystyczny Egzamin Państwowy?

Egzamin, do którego przystępuje każdy absolwent kierunku lekarsko-dentystycznego ma potwierdzić zdobyte w praktyce i teorii umiejętności kandydata na stomatologa. Podczas przeprowadzania tego egzaminu przyszły stomatolog jest sprawdzany, czy jest przygotowany do:

  • postępowania klinicznego opartego na wiedzy oraz respektowaniu zasad humanitaryzmu,
  • badania i leczenia interdyscyplinarnego pacjenta z zakresu problemów stomatologicznych,
  • skutecznego kontaktu z pacjentem oraz jego rodziną i prowadzenia badań naukowych,
  • prowadzenia diagnostyki chorób najczęściej występujących, oceny, a także opisu stanu somatycznego pacjenta,
  • profesjonalnego prowadzenia opieki dentystycznej z zakresu profilaktyki i leczenia, a także w obszarze edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia,
  • udowodnienia swoich kompetencji potrzebnych do prowadzenia zespołem stomatologicznym.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, proces, jaki kandydat na lekarza dentystę musi przejść, aby się nim stać nie należy do najprostszych. Już od momentu wejścia do szkoły średniej musi starać się o poszerzanie swojej wiedzy z zakresu kilku najważniejszych dziedzin, po to, aby przez kolejne kilka lat móc kształcić się na stomatologa i kolejne lata spędzał na leczeniu innych osób oraz dzieleniu się z nimi zdobytą przez ten czas wiedzą.

Artykuł sponsorowany


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *