W jaki sposób uzyskać uprawnienia elektryka? Sprawdź, jak zostać elektrykiem

Wykonywanie zawodu elektryka jest niezwykle odpowiedzialne i wymaga właściwego przygotowania oraz specjalistycznej wiedzy. Z tego tekstu dowiesz się, jak zostać elektrykiem. Sprawdź, jakie uprawnienia i kwalifikacje będą ci potrzebne.

Zakres obowiązków elektryków jest bardzo szeroki. To sprawia, że wysokiej klasy specjaliści nie narzekają na brak pracy. Mogą prowadzić działalność gospodarczą lub też wykonywać ten zawód na etacie. Do podstawowych zadań elektryków należą pielęgnacja i naprawa instalacji elektrycznych, a także montaż i serwis sprzętu i różnego rodzaju systemów. Jak zostać elektrykiem i czym powinien się on cechować?

Chcesz zostać elektrykiem? Dowiedz się, czym on się zajmuje.

Elektryk to osoba, która na co dzień pracuje przy instalacjach elektrycznych. Do jego obowiązków mogą należeć m.in.: konserwacja, naprawa, serwisowanie, czy też projektowanie i montaż instalacji i sieci. Ponadto specjaliści mogą posiadać węższe specjalizacje, np. podłączenie urządzeń elektrycznych, naprawa silników elektrycznych, czy też prowadzenie prac naprawczych przy liniach napowietrznych. Niezależnie od danego zadania, praca elektryka wymaga skrupulatności, analitycznego myślenia, podzielności uwagi i pełnej koncentracji. Wszystko dlatego, że na co dzień pracuje on z napięciem elektrycznym, które może zagrażać jego życiu lub zdrowiu. Ze względu na potencjalne zagrożenia, do pracy na tym stanowisku niezbędne są wykształcenie zawodowe lub zdobycie uprawnień.

Gdzie może pracować przyszły elektryk?

Zdobycie zawodu elektryka otwiera bardzo dużo możliwości na rynku pracy. Obecnie wciąż brakuje specjalistów, dlatego osoby zainteresowane zawodem mogą liczyć na wyższe zarobki, niezależnie od tego, czy znajdą zatrudnienie w zewnętrznej firmie, czy zdecydują się na prowadzenie własnego biznesu. Standardowo elektrycy mogą szukać pracy w kilku sektorach, m.in. w firmach budowlanych, podmiotach świadczących usługi instalacji i serwisowania urządzeń elektrycznych, w firmach produkcyjnych, czy też w pogotowiu energetycznym. Zapotrzebowanie na elektryków dotyczy zarówno mniejszych podmiotów, jak i bardziej rozbudowanych organizacji. Tak naprawdę z ich usług korzystają zarówno firmy, jak i osoby prywatne.

Zobacz też:  Jak zostać barmanem? Praca jako barman jest pełna wrażeń, jak zdobyć zawód? Czy kurs barmański wystarczy?

Jakie wykształcenie należy zdobyć? Technikum, szkoła wyższa i nie tylko

Jeżeli chcesz zostać elektrykiem, to warto postawić na ukończenie odpowiedniego kierunku szkoły zawodowej, np. technikum. Alternatywą może być pójście na studia inżynierskie. Zdobycie dyplomu uczelni wyższej pozwala na piastowanie wyższego stanowiska w zakładzie pracy. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania swojej ścieżki zawodowej. Brak ukończenia szkoły zawodowej lub kierunkowej nie jest przeciwwskazaniem do pracy w zawodzie. Dedykowane kursy można skończyć w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich, gdzie nabywa się odpowiednie uprawnienia zawodowe SEP poświadczone certyfikatem. W Polsce dostępne są także inne ośrodki egzaminacyjne. Dzięki temu elektryk to zawód, który w praktyce otwarty jest dla każdego zainteresowanego. Oczywiście kandydat musi mieć ku temu odpowiednie predyspozycje.

Jak zdobyć uprawnienia SEP w zawodzie elektryka?

Szczegóły zakres uprawnień elektrycznych oraz sposobu ich uzyskania i odnawiania opisany został w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, które wydano 28 kwietnia 2003 roku. To nadrzędny dokument prawny w Polsce, który reguluje zasady potwierdzania posiadania kwalifikacji przez elektryków, czyli osoby trudniące się eksploatacją urządzeń, sieci i instalacji. Przy sprzętach elektrycznych pod napięciem wymagane są kwalifikacje SEP, których ważność to 5 lat. Otrzymuje się po zdaniu egzaminu branżowego teoretycznego i praktycznego. Do tego elektryk musi ukończyć dedykowany kurs BHP.

Sprawdź, czym powinien cechować się dobry elektryk?

Wśród osób pracujących przy instalacjach i sieciach elektrycznych cenione są określone kompetencje. Przede wszystkim osoba taka powinna być bardzo uważna w pracy, ponieważ nawet mały błąd może prowadzić do sytuacji zagrożenia. Praca z prądem i kablami to odpowiedzialne zadanie. Poza uważnością, kandydat powinien mieć wysoko rozwinięte zdolności techniczne. Jeżeli pracuje przy liniach napowietrznych lub antenach, to przeciwwskazaniem może być lęk wysokości. Elektrycy pracujący w takim środowisku muszą mieć nerwy na wodzy oraz dobrą sprawność fizyczną. Poza cechami fizycznymi i osobowościowymi, niezbędne są także stosowne uprawnienia do wykonywania określonego typu prac. Nabyć je można w dedykowanych środkach szkoleniowych, w szkole technicznej lub na studiach.

Zobacz też:  Praca w charakterze psychoterapeuty to wyzwanie. Jak zostać terapeutą i prowadzić skuteczną terapię?

Na jakie zarobki mogą liczyć elektrycy? Czy jest zapotrzebowanie na elektryków?

Wynagrodzenie związane z pracą na stanowisku elektryka może być bardzo zróżnicowane. Jeżeli zdecydujesz się założyć przedsiębiorstwo związane z pracami naprawczymi, projektowaniem instalacji, czy planowaniem, to wynagrodzenie może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych i więcej. Z drugiej strony przy pracy na etacie szacuje się, że średnia płaca dochodzi do ok. 5000 zł brutto. Do tego oczywiście dochodzi ewentualna premia za wykonanie zlecenia, czy też obecność. Część elektryków świadczy usługi klientom indywidualnym jako podwykonawcy i wówczas zarobki mogą być wyższe. Jeszcze wyższe będzie wynagrodzenie w przypadku wyjazdu służbowego za granicę. Uzyskanie specjalizacji sprawia, że praca na tego typu stanowisku się opłaca. Musisz jednak pamiętać, że zawód elektryka wymaga poszerzania swojej wiedzy na temat nowinek technicznych, a także maksymalnego skupienia. Jakikolwiek błąd może skutkować zagrożeniem zdrowia lub życia, czy też usterką urządzenia, sieci i instalacji.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *