Aby opiekować się osobą z niepełnosprawnością, zgodnie z prawem nie musisz mieć żadnych dodatkowych uprawnień. Warto jednak dobrze przygotować się do takiej pracy. Czego jeszcze potrzebujesz? Dowiedz się, jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej dorosłej.
Praca z osobami z niepełnosprawnościami jest trudna, wymagająca i z pewnością nie dla każdego. Opiekując się takimi osobami, możesz jednak wiele się od nich nauczyć, a przede wszystkim – czuć się potrzebny i doceniony. Jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej dorosłej? Sprawdź najszybsze sposoby na uzyskanie kwalifikacji.
Czy do pracy jako opiekun osoby niepełnosprawnej potrzebujesz uprawnień?
Opiekun nie jest zaliczany do tzw. zawodów medycznych. To dobra wiadomość dla tych, którzy zastanawiają się, jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej dorosłej. Oznacza to, że aby udzielać takiej pomocy, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych uprawnień. Tak jest w naszym państwie – jeśli jednak myślisz o wyjeździe za granicę, pamiętaj, że w pozostałych krajach wymagania mogą być inne.
Jakie kwalifikacje są potrzebne w zawodzie opiekuna osób z niepełnosprawnościami?
Formalnie nie ma podstaw prawnych, by wymagać od kandydata na opiekuna szczególnych kwalifikacji. W praktyce jednak firmy, a także rodziny zatrudniające opiekunów, oczekują, że taka osoba będzie odpowiednio przygotowana do pełnienia swojej funkcji.
Dobrym sposobem, na zdobycie kwalifikacji jest ukończenie kursu. Jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej i czego możesz nauczyć się na kursie? Są na nim poruszane m.in. następujące zagadnienia:
- fizjologicznymi i psychologicznymi aspektami starzenia się;
- obserwacja chorego, pomiary i analiza parametrów;
- ochrona przed zakażeniami;
- dezynfekcja i sterylizacja;
- zapobieganie powstawaniu odleżyn;
- pomoc w rehabilitacji;
- podstawy farmakoterapii;
- opieka nad umierającym i towarzyszenie w śmierci.
Czas trwania takiego kursu to zazwyczaj kilkadziesiąt godzin. Obejmuje to najczęściej zajęcia teoretyczne i praktyczne.
Jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej dorosłej i znaleźć zatrudnienie?
Sytuacja osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza dorosłych, i ich opiekunów jest w Polsce bardzo trudna. Mogą one ubiegać się o status opiekuna osoby dorosłej – wówczas przysługuje im specjalny zasiłek opiekuńczy, a także świadczenie pielęgnacyjne. Nie są to jednak wysokie kwoty. Zasiłek opiekuńczy wynosi miesięcznie obecnie 215,84 zł, a świadczenie pielęgnacyjne – 2119 zł.
Wyzwaniem w opiece nad niepełnosprawnym członkiem rodziny jest to, że od opiekuna wymaga się całkowitej rezygnacji z pracy. Taka osoba nie może podejmować zatrudnienia w żadnej formie.
Jeśli zastanawiasz się, jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej i myślisz o pracy w tym zawodzie, ta sytuacja jest dla ciebie z jednej strony niekorzystna – bo rodziny niepełnosprawnych mogą nie mieć środków finansowych na specjalistyczną opiekę. Z drugiej – członkowie rodzin mogą być zmęczeni codzienną opieką i szukać wsparcia, nawet na kilka godzin dziennie.
Wiele osób, które kończą kursy dla opiekunów osób niepełnosprawnych, decyduje się na wyjazd za granicę. W Polsce działają firmy, które pośredniczą w organizacji takich wyjazdów. Gdy zdecydujesz się na współpracę z jedną z nich, nie będziesz musiał samodzielnie poszukiwać klientów za granicą. To firma zapewni ci możliwość sprawowania opieki nad osobą starszą lub chorą. Często możesz liczyć także na udział w kursie językowym czy przeszkolenie w zakresie opieki. W zamian musisz liczyć się z nieco niższym wynagrodzeniem niż w przypadku, gdy pracujesz na własny rachunek.
Czy praca opiekuna jest dla ciebie? Przede wszystkim zastanów się, czy masz odpowiednie predyspozycje. W tym zawodzie szczególnie liczy się cierpliwość, empatia i umiejętności komunikacyjne.