Czy na pisaniu tak łatwo zarabiać? Sprawdź, jak zostać pisarzem

Wiele osób poszukuje sprawdzonego poradnika, jak zostać wielkim pisarzem. Czy jest na to złoty środek? Sukces i porażkę w branży dzieli naprawdę cienka granica. Talent pisarski i warsztat to nie wszystko. Zobacz, jak zostać pisarzem.

Z pozoru może wydawać się, że zostać zawodowym pisarzem nie jest tak trudno. Nic bardziej mylnego. Choć pisać tak naprawdę może każdy, to jednak tylko nieliczni mogą się z tego utrzymać. Zawód pisarza jest wymagający i podatny na zmiany trendów, a także życiowe zawirowania. Czasami sukces lub porażka zależą od małego detalu i odrobiny szczęście. Takim może być lepszy dzień wydawcy, czy też trafienie z tematem w gusta znanych krytyków. W związku z tym sam talent twórczy nie wystarczy, a wielu przyszłych literatów zastanawia się, jak zacząć. Na co postawić? Przekonaj się, jak zostać pisarzem.

Kim jest pisarz?

Definicja zawodu pisarza jest stosunkowo prosta. Jest nim osoba, która na co dzień żyje z pisania. Twórca może napisać książkę, opowiadanie, utwór literacki lub artystyczny, czy też teksty o innej strukturze. Każdego pisarza wyróżnia inny styl, a także charakterystyka. Z czasem dobrych pisarzy rozpoznaje się m.in. po tym, jak konstruują akapity, czy też, w jakiej konwencji tworzą. W zależności od rodzaju tworzonych treści, głównym narzędziem pracy twórczej mogą być wyobraźnia lub też twarde dane. Te ostatnie przydają się przede wszystkim przy pisarstwie reportażowym i literaturze faktu. Pamiętaj o tym, że przyszły pisarz musi próbować wielu możliwości i dróg, aby wybrać tę najbardziej tożsamą z jego własnym ja. W swojej twórczości jako pisarz bądź szczery.

Zobacz też:  Praca pomocy w przedszkolu – na czym polega?

Co wchodzi w zakres pracy pisarza?

Zakres obowiązków pisarza może być bardzo szeroki. Przykładowe utwory, które wychodzą spod jego pióra, czy też bardziej z klawiatury, to m.in.:

  • powieści (np. przygodowe, obyczajowe, historyczne, sensacyjne, kryminały itp.);
  • biografie i autobiografie;
  • opowiadania;
  • poezja;
  • reportaże;
  • komiksy;
  • i inne.

Oczywiście samo tworzenie, to tylko jeden z elementów pracy. Pisarz na co dzień współpracuje z wydawnictwem, z korektorem oraz wiele czasu poświęca na analizę swojej twórczości, sytuacji na rynku, a także zagłębianie się w swoją wyobraźnię.

Jak zostać pisarzem? Od czego zacząć? Warsztat do nie wszystko.

Nie wszystkie pomysły na teksty są trafione. Im większe doświadczenie, tym lepiej będziesz w stanie to ocenić. Stanie się pisarzem nie wymaga uczęszczania na uniwersytet. Nie ma porad i kursów, które w stu procentach zagwarantują ci sukces. Mimo wszystko warto poszukać na rynku szkoleń, które pozwolą ci na unikanie błędów i tworzenie w ten sposób, aby ktoś chciał to przeczytać.

Jak pisać, aby ktoś chciał to przeczytać?

Książkę wydać może każdy, jednak nie każdy potrafi pisać w ten sposób, aby ktoś chciał to przeczytać. Byłoby to zbyt proste. Pamiętaj, że twój debiut nie zawsze spotka się z entuzjazmem i wysoką sprzedażą na miarę Stephena Kinga. Zanim zaczniesz, zapoznaj się ze wskazówkami od uznanych twórców. Rekomendują oni, żeby unikać przysłówków oraz nie używać zbyt wielu przeintelektualizowanych słów. Czasowniki zostawiaj bez zbędnych ozdobników. Z czasem tę umiejętność wyrobisz sobie do perfekcji. Możesz zacząć od wierszy lub opowiadań i spróbować je sprzedać. Szukaj inspiracji u innych, jednak nie wymyślaj na siłę tematów nawiązujących do innych książek. Możesz wypróbować czegoś nowego, jednak zawsze pozostań sobą. Nie załamuj się także po pierwszych krytycznych komentarzach. Te zdarzają się nawet największym twórcom. Konstruktywną krytykę warto jednak brać pod uwagę. Jeżeli nie idzie ci tekst, to postaw na krótką drzemkę. Wena nie przychodzi na zawołanie i musisz mieć tego świadomość. Do tego potrzebujesz szczęścia i tego, aby zauważyło i doceniło cię wydawnictwo. Alternatywą jest wydanie pozycji na własną rękę, jednak wiąże się to z większymi wydatkami.

Zobacz też:  Jak zostać ambasadorem? Jakich kwalifikacji potrzebujesz?

Czy na pisaniu można zarabiać?

Tak naprawdę jesteś prawdziwym pisarzem, jeżeli na tym zarabiasz i odniosłeś sukces komercyjny. Jego skala może być różna. O ile początkujący pisarze nie zarabiają wiele, o tyle najbardziej poczytni autorzy mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. Wśród takich twórców znajdują się w Polsce m.in.: Remigiusz Mróz, Katarzyna Grochola, czy Katarzyna Bonda. Ten pierwszy w samym 2021 roku na książkach zarobił niespełna 3,5 miliona złotych, a do tego dochodzą przychody ze sprzedaży praw do ekranizacji wybranych z nich. To dodatkowe źródło dochodów dla najpoczytniejszych twórców. Oznacza to, że znajdując się na szczycie, można sporo zarobić. Początkujący pisarze mogą liczyć na niższe wynagrodzenie i szacuje się, że jest to kilka-kilkanaście złotych od sprzedanego egzemplarza wydanej książki, a także ewentualne wpływy z kontraktów z wydawnictwem i udziału w spotkaniach autorskich.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *