Jak zostać raperem? Sprawdź, czy czeka cię kariera

Zazdrościsz znanym muzykom sławy, pieniędzy i szybkiego stylu życia? W dzisiejszych czasach osiągnięcie tego celu wydaje się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Kariera w rapie nie jest jednak dla każdego. Sprawdź, jak zostać raperem i jakich predyspozycji potrzebujesz.

Głównym narzędziem pracy rapera jest jego głos. Jeśli masz dobrą „nawijkę”, własny charakterystyczny styl i ciekawe bity, możesz stworzyć prawdziwy hit. Nie jest to jednak gotowy przepis na karierę. Poniżej dowiesz się, jak zostać raperem i jakie umiejętności zwiększają szansę na sukces.

Jakie umiejętności przydają się raperom?

Jak zostać raperem i nagrać swój pierwszy kawałek? Z pozoru wszystko wydaje się proste. Potrzebujesz jedynie własnego głosu, dobrego tekstu i oprogramowania do tworzenia bitów. To jednak dopiero początek. Osób, które próbują swoich sił w rapie, jest bardzo dużo. Jak się wyróżnić?

Potrzebujesz do tego specyficznego zestawu umiejętności. Dobrego rapera cechuje:

  • charyzma;
  • bezkompromisowość;
  • posiadanie własnych opinii;
  • zdolność do jasnego, zrozumiałego przedstawiania swoich myśli;
  • wysokie kompetencje językowe;
  • dobra dykcja;
  • wyczucie rytmu;
  • flow – charakterystyczny dla danego muzyka styl;
  • odwaga i determinacja w promowaniu swojej muzyki.

To oczywiście nie jest gotowy zestaw, który musisz mieć, by zrobić karierę. Nie istnieje gotowa instrukcja „jak zostać raperem”. Oprócz naturalnych predyspozycji potrzebna jest ciężka praca – choć muzyka hip-hopowa wydaje się prosta do stworzenia, w rzeczywistości za każdą piosenką stoi wiele godzin wysiłku.

Czy potrzebujesz szkoły muzycznej, by wykonywać utwory jako raper?

Większość raperów występujących na polskiej scenie muzycznej jest samoukami. Do rapowania nie potrzebujesz wykształcenia muzycznego ani umiejętności gry na żadnym instrumencie. Ukończenie szkoły na pewno ci jednak nie zaszkodzi, zwłaszcza jeśli masz dobry słuch muzyczny i talent. Znajomość zasad harmonii, zapisywania nut i komponowania pomoże ci w tworzeniu własnych utworów.

Zobacz też:  Czy praca w schronisku dla zwierząt może sprawiać przyjemność?

Jak zostać raperem, którego dobrze się słucha? W hip-hopowych i rapowych ścieżkach największą rolę odgrywa wokal. Uczęszczanie do szkoły muzycznej to dobry sposób na jego rozwijanie. Dzięki zajęciom z emisji głosu będziesz mógł rapować wyraźniej, a także… szybciej – co jest szczególnie cenione przez fanów.

Jak zostać raperem i rozwinąć swoją karierę?

Ciekawą propozycją dla przyszłych raperów są warsztaty prowadzone przez znanych muzyków. Taką możliwość oferuje np. O.S.T.R. Dzięki jego zajęciom online możesz popracować nad swoim warsztatem, podszkolić się z pisania tekstów i tworzenia bitów. To nie wszystko. Popularny raper udzieli ci także wskazówek na temat kierowania swoją karierą.

To oczywiście tylko podstawy. Kursy dla raperów nie są tak popularne, jak np. te dla DJ-ów (sprawdź, jak zostać DJ). W karierze rapera ważne swego rodzaju zacięcie marketingowe. Pisanie tekstów do szuflady nie zainteresuje nikogo – jeśli chcesz trafić do odbiorców, musisz być aktywny w mediach społecznościowych, występować na lokalnych wydarzeniach, np. freestyle wars. To bitwy freestylowe, polegające na wolnym rapowaniu tekstów, które mają na celu wyśmiać przeciwnika. Wygrany przechodzi do kolejnej rundy – podobnie jak w sportowych rozgrywkach pucharowych. Jeśli masz odwagę i charyzmę, możesz spróbować swoich sił podczas takich występów.

Zaletą życia w dobie mediów społecznościowych jest to, że praktycznie nie potrzebujesz wsparcia agencji muzycznych. Możesz samodzielnie pokierować swoją karierą. Jak zostać raperem freelancerem? Wielu wykonawców rapu i hip-hopu stawiało swoje pierwsze kroki, wrzucając własne bity na YouTube. Jeśli zadbasz o wypromowanie swoich utworów, możesz samodzielnie osiągnąć sukces.

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać raperem, pamiętaj, że oprócz działań online liczą się także te w realu. Zadbaj o kontakty z ludźmi z branży, postaraj się także zgromadzić wokół siebie grono wiernych fanów.

Zobacz też:  Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy - wszystkie informacje

Piszesz do szuflady? Rób to nadal – szlifuj swój warsztat, szukaj pomysłu na siebie, ale jednocześnie próbuj swoich sił na scenie. Praktyka pomoże ci zostać prawdziwym raperem!


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *