Jak zostać spedytorem? Spedycja to dość niszowa dziedzina, która jednak wiąże się z wysokimi zarobkami

Jak zostać spedytorem? Prawdopodobnie jest to jeden z mniej znanych zawodów. Jeżeli ty również nie wiesz, czym zajmuje się spedytor, to poniższy tekst jest właśnie dla ciebie. Miłej lektury.

Jak zostać spedytorem? Jest to praca, która wymaga od ciebie organizacji na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo jest to bardzo dobrze opłacalny zawód, który przeważnie nie ma normowanego czasu pracy. Oznacza to, że jako spedytor będziesz mógł cieszyć się swobodą. Jeżeli powyższe informacje cię zainteresowały i myślisz, że mógłbyś odnaleźć się w takiej pracy, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Dowiesz się z niej, nie tylko więcej o pracy spedytora, ale również o potrzebnych kwalifikacjach.

Kim jest spedytor?

Spedytor to osoba, która odpowiedzialna jest za planowanie oraz organizowanie transportu. Jest to odpowiedzialna funkcja z branży logistycznej, która opiera się na zarządzaniu transportem towarów. Spedytorzy zatrudniani są w firmach transportowych, ale również eventowych. To w ich obowiązku leży zaplanowanie trasy w taki sposób, aby wszystkie niezbędne produkty lub przedmioty dotarły na miejsce w odpowiednim czasie. Z pozoru prosty zawód niesie ze sobą wiele komplikacji. Wiele zdarzeń losowych może pokrzyżować wcześniejsze plany, ale również na to spedytor powinien być gotowy.

Umiejętności – jak zostać spedytorem?

Jak zostać spedytorem? Usługę mogą wykonywać osoby fizyczne oraz prawne, które posiadają niezbędną wiedzę w zakresie organizacji. Muszą one rozumieć, w jaki sposób przebiegają procesy związane z transportem. Najlepiej, jeżeli same doświadczyły pracy podczas załadunku, składowania czy rozładunku. Spedytor musi również dysponować wiedzą taryfową oraz celną. Kierowcy mogą potrzebować pomocy, której mogą szukać właśnie u spedytora. Jest to zawód, który sprawia, że branża transportowa może poprawnie funkcjonować. Znacznie przyspiesza jej rozwój, coraz więcej zleceniodawców czuje się bezpieczenie.

Zobacz też:  Jak zostać fizjoterapeutą? Czym charakteryzuje się ten zawód?

Cechy dobrego spedytora

Spedytor powinien być bardzo dokładną osobą. W tej pracy to detale świadczą o jej jakości. Należy wszystkie informacje sprawdzać bardzo skrupulatnie. Bardzo często transportowane są towary o dużej wartości, które muszą dotrzeć na miejsce. W przypadku transportu osób dochodzi również kwestia cierpliwości. Jest to również forma pracy z klientem. A to zawsze wiąże się z pewnego rodzaju wyzwaniami. W momencie, gdy terminy zbliżają się nieubłagania, a ktoś z zespołu spowalnia pracę, emocje mogą wziąć górę. Dobry spedytor nie powinien dopuszczać do takich sytuacji. Musi być opanowany oraz spokojny.

Wykształcenie – jak zostać spedytorem?

Jak zostać spedytorem? Wiesz już, że konieczne jest zdobycie odpowiednich umiejętności. Możesz je nabyć w przypadku ukończenia studiów kierunkowych. W przypadku spedytora najlepsze będą kierunki związane z logistyką oraz transportem. Jeżeli jesteś jednak młodszą osobą, to możesz zdecydować się na technikum o takim profilu. Pozwoli ci to uzyskać kwalifikacje zawodowe AU.31. Co prawda nie są one niezbędne w przypadku pracy spedytora, ale zdecydowanie mogą ułatwić znalezienie pracy w zawodzie. Na rynku dostępne są również szkoły policealne, które oferują wykształcenie logistyczne.

Gdzie szukać pracy?

Szukanie pracy często bywa kłopotliwe. Niektóre osoby pomimo ukończenia studiów szukają pracy w zawodzie miesiącami, a czasem nawet latami. Jak zostać spedytorem? Musisz znaleźć firmę, która zajmuje się transportem lub logistyką, a następnie przesłać tam swojej CV. Spedytorzy dzielą się na różne rodzaje. Gdy znajdziesz pracę, prawdopodobnie zostaniesz od razu przeszkolony. Zostaniesz wdrożony w system pracy oraz poznasz zakres swoich obowiązków. Najważniejsza w tej kwestii jest wytrwałość. Staraj się być na bieżąco z ofertami pracy, które pojawiają się na popularnych portalach.

Rodzaje spedytorów

Spedytorzy dzielą się na kilka grup. Wszystko zależy do tego, jakimi czynnościami się zajmują. Możesz zostać spedytorem:

  • głównym;
  • pośrednim;
  • zastępczym;
  • międzynarodowym;
  • celnym;
  • granicznym;
  • portowo-morskim;
  • wysyłkowym;
  • odbiorczym;
  • borderowym.
Zobacz też:  Kiedy przejść na emeryturę po 40 latach regularnej pracy?

Coraz częściej możesz spotkać się również z ofertami proponującymi pracę w modelu zdalnym. Spedytor należy do grona zawodów, które rzeczywiście możesz wykonywać w trybie home office. W większości przypadków wymaga się jednak wizyty w biurze firmy, przynajmniej kilka razy w miesiącu.

Ile zarabia spedytor?

Zarobki spedytorów są ściśle powiązane z tym, jaką dokładnie funkcję sprawujesz. Najmniej zarabia asystent spedytora. Jest to kwota, która rzadko wykracza powyżej minimalnej krajowej. W przypadku specjalisty ds. spedycji stawki wzrastają do około 5 000 zł brutto. Najwięcej zarabiają kierownicy, czyli koordynatorzy do spraw spedycji ich pensje często przekraczają 7 000 zł brutto. Musisz jednak pamiętać, że w większości przypadków wynagrodzenie uzależnione jest od twoich umiejętności. W związku z tym, aby skutecznie podnieść zarobki, musisz podnieść swoje umiejętności.

Spedytor czuwa nad całym procesem transportu. Jego pracodawca powierza mu zaplanowanie oraz zorganizowanie logistyki. Negocjuje on stawki kontrahentów, sprawdza przewoźników oraz sprawuje zdalną opiekę nad przesyłkami. W większości firm niezbędny będzie język angielski. Możesz podszkolić swoje umiejętności językowe, korzystając z licznych kursów. Spedytor to zawód ciekawy, oferujący wysokie zarobki oraz ciągłe wyzwania. Osoby po logistyce często decydują się na właśnie taką ścieżkę kariery.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *