Badania nieniszczące, czyli jak zbadać próbkę bez jej uszkodzenia?

Przemysł to taki sektor gospodarki, w którym nawet najdrobniejszy może spowodować kosztowne błędy. Taki stan rzeczy oznacza, że konieczne jest przeprowadzanie precyzyjnych badań, które pozwolą zbadać określone parametry danego obiektu. Do ciekawych rozwiązań w tym zakresie należą tzw. badania nieniszczące, czasem określane również jako tzw. badania NDT. Dlaczego warto zlecić realizację tego typu usługi i kto zajmuje się wykonywanie badań NDT?

Badania nieniszczące — skuteczny sposób na zbadanie próbki

Wbrew pozorom, istota tzw. badań nieniszczących jest względnie nieskomplikowana — powinna zrozumieć ją nawet osoba bez wykształcenia inżynieryjnego. Badania nieniszczące NDT, jak wskazuje angielska nazwa (ang. Non-Destructive Testing) to takie procedury, które pozwalają na sprawdzenie stanu danego obiektu bez konieczności jego uszkodzenia.

Taki stan rzeczy oznacza, że możliwe jest zbadanie na przykład instalacji przemysłowej, która z różnych powodów nie może zostać wyłączona na krótki czas. Do tego typu obiektów zalicza się na przykład obiekty wykorzystywane w branży petrochemicznej (instalacje przetwarzające i oczyszczające ropę naftową), elektrycznej itd.

Metody badań nieniszczących — jakie sposoby badań NDT przeprowadza Laboratorium Navitest?

Badania nieniszczące NDT są przeprowadzanie z użyciem takich procedur jak na przykład:

  • badania ultradźwiękowe (wśród nich można wyróżnić na przykład badania ultradźwiękowe szczelności TT oraz grubości UTT/UTM, a także metody UT-PA i TOFD),
  • badania radiograficzne analogowe i cyfrowe,
  • badania penetracyjne typu PT,
  • badania za pomocą prądów wirowych,
  • metody wizualne (ogląd wizualny badanego obiektu)

oraz wiele innych.

Która z powyższych metod działania jest najbardziej skuteczna? Cóż, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, jaką metodę badań nieniszczących należy zastosować, jest uzależnione od specyfiki sytuacji, tj. potrzeb klienta, rodzaju materiału itd.

Zobacz też:  Co trzeba zrobić, żeby zostać monterem fotowoltaiki?

Wybór określonej metody oraz przeprowadzenie badania NDT to działania, których wykonywaniem zajmują się profesjonalne środki badawcze. Należy do nich na przykład Laboratorium Navitest Sp.z o.o.

Wykonanie badań nieniszczących nie jest niczym prostym. Osiągnięcie sukcesu w tym zakresie wymaga specjalistycznej wiedzy, doświadczenia oraz precyzji. Na szczęście, Laboratorium Navitest dzięki takim atutom jak między innymi:

  • wykwalifikowana kadra laborantów,
  • zgodność przeprowadzanych badań z krajowymi i międzynarodowymi standardami jakości (w tym między innymi normą ISO)

jest w stanie już od ponad trzydziestu lat sprostać potrzebom różnorodnych klientów z branży przemysłowej.

Badania nieniszczące NDT jako korzyść biznesowa

Badania nieniszczące NDT to rozwiązanie, które warto rozważyć nie tylko z powodu wysokiej skuteczności pomiarów. Wiele innych rodzajów procedur badawczych także cechuje się wysokim poziomem precyzji. Dlaczego zatem to właśnie metoda Non-Destructive Testing jest coraz chętniej wybierana przez klientów, czyli przedsiębiorców z branży przemysłowej? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: badania nieniszczące NDT to świetny sposób na uniknięcie niepotrzebnych kosztów.

Ponieważ badania te, jak już wspomniano, pozwalają na przeprowadzanie testów działających obiektów (mogą być to zarówno pojedyncze obiekty, jak i całe instalacje), pozwala to uniknąć kosztownych przestojów. Nawet jeśli przerwy w pracy instalacji są krótkotrwałe, mogą one doprowadzić do znacznego zmniejszenia zdolności produkcyjnych w danym okresie.

Artykuł sponsorowany


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *