Praca w domu, czyli jakie są możliwości zarabiania zdalnie?

Od czasu wybuchu pandemii praca zdalna to już nie tylko przywilej nielicznych, ale rzecz powszechna dla wielu branż. W 2021 roku tę możliwość doceniają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Kto może pracować w domu? Ile można na tym zarobić? Jakie są jej największe zalety i wady?

Jeśli jesteś domatorem i nie lubisz wychodzić z domu, gdy nie jest to konieczne, z pewnością chętnie podjąłbyś pracę, którą można wykonywać bez opuszczania mieszkania. O ile takie zajęcie kiedyś kojarzyła się głównie z chałupnictwem, które polegało na przykład na skręcaniu długopisów, w dobie internetu taką możliwość daje bardzo wiele różnych branż. Są to zarówno zawody wymagające bardzo wysokich kwalifikacji, jak i te całkiem proste.

Praca w domu — na czym polega?

Wstajesz o 7:40, idziesz do łazienki, następnie robisz sobie śniadanie i kawę. Spokojnie jesz, a o 7:58 włączasz komputer. Punkt 8:00 jesteś zalogowany. O16:00 wylogowujesz się i nie musisz stać w korku lub spieszyć się na autobus, bo przecież wcale nie opuściłeś swojego domu. Tak wygląda praca w home office na etacie, przynajmniej gdy patrzy się na nią z zewnątrz. Przez 8 godzin siedzisz przy komputerze, ale to, co konkretnie na nim robisz, może być bardzo zróżnicowane. Choć praca przez internet kojarzy się głównie z branżą IT lub działalnością w social mediach, obecnie w domu pracuje się na bardzo różnych stanowiskach. Praca w domu może dotyczyć bardzo różnych dziedzin, ale niemal zawsze łączy się z używaniem komputera.

Praca w domu — stanowiska

Niemal każda praca, do której używa się komputera, może być dzisiaj wykonywana zdalnie. Pracują w domu księgowi, nauczyciele, prawnicy, tłumacze, a nawet naukowcy, bo w końcu dziś większość pracy również oni wykonują na komputerze.

Praca przez internet

Istnieje kategoria pracy z domu, która łączy się ściśle z internetem i nawet rzadko bywa kojarzona z biurem. To na przykład rozwijanie własnego bloga czy kanału na YouTube, działalność w social mediach czy prowadzenie małego sklepu internetowego. Wszelkie zawody twórcze również należą do tych, które najczęściej wykonuje się zdalnie. Jest to między innymi praca grafika komputerowego, dziennikarza, architekta czy autora tekstów – copywritera. Często wiąże się to z posiadaniem własnej firmy, a co za tym idzie brakiem szefa i dowolnym czasem pracy. Z drugiej strony to też konieczność samodzielnego wyszukiwania klientów. Osobę pracującą w ten sposób określa się mianem freelancera.

Zobacz też:  Jak zostać tajemniczym klientem w kilku prostych krokach

Z powodzeniem można też szukać etatu związanego z pracą twórczą. Wiele firm, które zatrudniają na takie stanowiska i rzadko wymaga stawiania się w biurze.

Praca dodatkowa w domu

Inną kategorią jest praca dodatkowa w domu. Mowa tu o zajęciach, które nie wymagają szczególnych kwalifikacji, a mogą wspomóc nieco domowo budżet bez potrzeby udawania się w ciągu dnia do kolejnego miejsca pracy. Popularne jest zarabianie na wypełnianiu ankiet internetowych, choć raczej trudno uzyskać na tym wysokie zarobki. Główną zaletą tej formy pracy jest zaś jej duża dowolność – pracujesz kiedy, a nawet gdzie chcesz, bo wypełniać ankiety można przecież nawet na telefonie.

Innym sposobem na zarabianie przez internet, zwłaszcza polecany studentom jest udzielanie korepetycji. Dzisiaj nie ma nic prostszego niż połączyć się za pomocą programu do rozmów video (np. Skype) i zacząć nauczać osobę po drugiej stronie. Robią to zawodowi nauczyciele, ale mogą robić to także osoby, które na nauczaniu jedynie chcą sobie dorobić.

Chałupnictwo

Innym rodzajem pracy w domu (i przed epoką internetu jedynym) jest chałupnictwo. Taka praca polega na wykonywaniu z dostarczonych przez pracodawcę elementów produktów, na przykład na składaniu długopisów, albo pakowaniu drobnych paczek. Dzisiaj takie oferty pracy są raczej rzadko spotykane, ale praca chałupnicza w domu może być dobrym sposobem na przykład dla osób niezaprzyjaźnionych z technologią, a którym stan zdrowia nie pozwala na pracę poza domem. Tak dorabiać do emerytury mogą na przykład osoby starsze. Za rodzaj chałupnictwa można uznać też rękodzieło. Wiele kobiet lubi szydełkować, ale nie każda z nich zdaje sobie sprawę, że w ten sposób również można zarobić. Porządny ręcznie zrobiony sweter z włóczki można sprzedać nawet za kilkaset złotych. To tylko jeden przykład na rękodzieło tworzone w domu. Kolejne to tworzenie biżuterii z koralików czy ozdób świątecznych. Każdy ładnie wykonany przedmiot na pewno znajdzie klienta.

Praca w domu — zarobki

To ile zarobisz, pracując z domu, będzie ściśle zależeć od zajmowanego stanowiska, a w wypadku pracy jako freelancer również od czasu i zaangażowaniu, jaki jej poświęcisz. Oto kilka przykładów, jak mogą wyglądać zarobki na poszczególnych pozycjach zawodowych:

  • osoba wypełniająca ankiety – od 0 do 500 zł miesięcznie,
  • korepetytor online – od 30 do 100 zł na godzinę,
  • osoba składająca długopisy – od 2 000 do 3000 zł miesięcznie,
  • specjalista social media – 2 5000 do 4 500 zł miesięcznie,
  • tłumacz – od 2 000 do 4 000 zł miesięcznie,
  • księgowy – od 3 000 do 7 000 zł miesięcznie,
  • copywriter – od 2 000 do 8 000 zł miesięcznie,
  • grafik komputerowy od 3 000 do 10 000zł miesięcznie,
  • programista od 3 5000 do 15 000 zł (a nawet więcej) miesięcznie.
Zobacz też:  Praca w ochronie — wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Praca w domu — wady i zalety

Praca w domu może wydawać się spełnieniem marzeń, ale jak każdy rodzaj zarabiania pieniędzy ma też swoje wady. Wiele z nich zależy od tego, czy pracujesz na etacie, czy jako freelancer.

Zalety

Największymi zaletą pracy w domu jest bez wątpienia wygoda. Nie trzeba codziennie rano wcześnie wstawać i marnować czasu na odpowiedni ubiór i dojazdy. Nikt nie patrzy Ci się na ręce i sam możesz organizować swoją pracę. W niektórych zawodach możliwa jest też całkowita dowolność czasu pracy. Można na przykład spać do 12, pracować przez 4 godziny, o 16 mieć dwugodzinną przerwę, a kończyć dzień pracy o 24. Można też na przykład jednego dnia pracować przez 2 godziny, by następnego zrobić sobie 14-godzinny maraton. Wszystko zależy od preferencji. Dzięki temu nie ma też problemów z załatwianiem spraw w urzędach i innych miejscach o sztywno ustalonym czasie pracy.

Jeśli pracujesz zdalnie na etacie, co godzinę masz 5 minut przerwy. Tak jest bowiem prawo, gdy mowa o pracy przy monitorze komputerowym. Dzięki temu masz czas zrobić sobie kawę albo herbatę lub coś przekąsić.

Ogromną zatrudnienia zdalnego jest możliwość pracy dla firm z każdego zakątka globu. Nie ważne, że mieszkasz w małej wsi przy granicy z Ukrainą. Możesz pracować nawet dla takich międzynarodowych gigantów jak Google czy Microsoft.

Nie ogranicza Cię też stanowisko pracy. Nikt nie zabroni Ci przenieść się z biurka na kanapę, czy nawet do wanny (o ile masz wodoodpornego laptopa).

Kolejną zaletą pracy w domu jest oszczędność pieniędzy. Nie wydajesz na rzeczy takie jak kawa w automacie, lunch w restauracji czy na dojazdy. W dobie rosnących cen paliwa ta zaleta jest nie do przeceniania! Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o kawie americano, którą możesz przygotować w domu, zajrzyj tutaj: https://kawaczyherbata.pl/kawa-americano.

Zobacz też:  Jak zostać położną? Jakich studiów potrzebujesz?

Wady

Większość wad pracy w domu jest dość subiektywna. Na przykład brak bezpośredniej bliskości przełożonego, może być nie tylko zaletą, ale też wadą. Nie wszyscy potrafią samodzielnie zmotywować się do efektywnej pracy. W domu łatwiej o rozleniwienie. Niektórzy po prostu potrzebują pojechać do biura, a bliskość kanapy, telewizora i lodówki, sprawia, że nie mogą zmusić się do efektywnego działania.

Problemem mogą być także nasi domownicy albo zwierzęta domowe. Osoby, które same przyzwyczajone są do pracy w biurze, mogę nie zrozumieć, że nie należy Ci przeszkadzać, kiedy pracujesz w domu. Zwierzęciu zaś w żaden sposób ni wytłumaczysz, że jesteś teraz w pracy, więc trudno je winić, jeśli domaga się Twojej uwagi.

Przeszkodą może być także problem z samym komputerem, nieraz potrzebne jest wykonanie pełnego formatu komputera. Dowiedz się, jak to zrobić na stronie: https://pcpro.pl/jak-zrobic-format-komputera

Największą wadą pracy z domu dla wielu osób będzie ograniczony kontakt ze współpracownikami. W przypadku zawodów samodzielnych, takich jak na przykład grafik komputerowy może być on bardzo niewielki. Wymiana zaledwie kilku maili w ciągu dnia i nic więcej. Dla osób towarzyskich może być to sporą trudnością w przystosowaniu się do pracy zdalnej. Pewnym rozwiązaniem może być wybranie się do strefy coworkingowej, kawiarni, lub innego miejsca, gdzie można popracować, nie będąc całkowicie odciętym od ludzi.

Do zarabiania w internecie potrzebny jest… no właśnie internet. Jesteś całkowicie uzależniony od swojego dostawcy tej usługi i jeśli akurat dzisiaj ma on awarię, może okazać się z pracy nici.

Czy te wady przesłaniają zalety? Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na pytanie. Dla tych, którzy jednak potrzebują kontaktu face to face ze współpracownikami, praca w domu może nie być wymarzonym sposobem na zarabianie pieniędzy. Na szczęście, nawet jeśli twoja firma wymusza na Tobie pracę zdalną, możesz sięgnąć po jakąś formę pracy dorywczej, w której kontakt z ludźmi jest podstawą, na przykład przy obsłudze klienta. Jeśli z kolei jesteś bardziej introwertykiem, ale musisz pracować stacjonarnie, zastanów się nad podjęciem dodatkowej pracy w domu. Może wkrótce zmieni się ona w pełnoprawny zawód, a ty pożegnasz się z dojeżdżaniem do biura?


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *