Praca w ochronie — wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Praca w ochronie być zarówno spokojna i stateczna, jak i niebezpieczną i ekscytująca. Wszystko zależy od celu, który chcesz ochraniać i posiadanych uprawnień. Z tego tekstu dowiesz się, na czym polega praca ochroniarza, jakie wiążą się z nią stanowiska i zarobki oraz jakie dobre i złe strony posiada ta profesja.

Praca w ochronie polega na zapewnianiu bezpieczeństwa mieniu i osobom prywatnym. Pracowników w ochronie możemy rozróżnić na tych posiadających licencję oraz ochroniarzy licencji nieposiadających. Ochroniarze posiadający licencję są fachowo nazywani kwalifikowanymi pracownikami ochrony fizycznej lub kwalifikowanymi pracownikami zabezpieczenia technicznego.

Licencjonowani ochroniarze

Licencjonowani ochroniarze są wpisani na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. Posiadanie licencji i widnienie na liście kwalifikowanych ochroniarzy znacznie powiększa zakres możliwości i uprawnień w pracy w ochronie.

Aby znaleźć się na takiej liście, trzeba spełnić kilka wymogów, do których należą:

⦁ ukończenie 21 lat,

⦁ obywatelstwo polskie,

⦁ wykształcenie przynajmniej gimnazjalne,

⦁ niekaralność,

⦁ nienaganna opinia powiatowego komendanta Policji,

⦁ pozytywne badania lekarskie i psychologiczne,

⦁ ukończenie szkolenia na kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej.

Po zdobyciu licencji kwalifikowanego pracownika ochrony masz możliwość ochraniania miejsc ważnych dla obronności, interesów państwa i bezpieczeństwa publicznego, jak sądy, lotniska, elektrownie, porty morskie, czy archiwa państwowe. Ponadto w ramach wykonywania obowiązków kwalifikowanego ochroniarza można brać udział w konwojach pieniędzy i innych przedmiotów o dużej wartości, ochraniania osób na wysokich stanowiskach, czy nadzorować pracę ochroniarzy nielicencjonowanych.

Licencjonowany pracownik ochrony jest uprawniony do legalnego użycia środków przymusu bezpośredniego w sytuacjach zagrożenia. Do dyspozycji może mieć m.in.: pałki, gaz łzawiący, kajdanki, paralizator, a także broń palną.

Z kolei obowiązki kwalifikowanego pracownika zabezpieczenia technicznego są związane bardziej ze sprzętem niż fizyczną ochroną. Tacy specjaliści zajmują się montażem, konserwacją i naprawą systemów alarmowych i środków mechanicznego zabezpieczenia (zamki, kłódki, kraty) w miejscach wymagających specjalnej ochrony. Jak widać praca w ochronie wymaga czasem nie tylko umiejętności fizycznych, ale i technicznych.

Zobacz też:  Dochód a przychód – czym się różnią? Ile płaci przedsiębiorca?

Nielicencjonowani ochroniarze

Można pracować w ochronie nie posiadając licencji i nie widniejąc na liście kwalifikowanych pracowników fizycznych. Do obowiązków ochroniarza niewykwalifikowanego należy zabezpieczenie mienia przed wtargnięciem osób niepowołanych z zamiarem włamania, czy dewastacji. Do najczęściej ochranianych miejsc należą szkoły, osiedla, sklepy, parkingi, centra handlowe, magazyny, czy inne placówki posiadające wartościowe mienie. Ochroniarz niewykwalifikowany zapobiega też awariom i pożarom na terenie ochranianej placówki. Niejednokrotnie ma dyspozycji monitoring, aby obserwować sytuację na chronionym obiekcie, patroluje go też osobiście.

Pełniąc obowiązki w sklepie, ochroniarz nadzoruje poczynania klientów i zapobiega ewentualnej kradzieży. W szczególnych sytuacjach dotyczących zagrożenia zdrowia i życia ochroniarz nie ma do dyspozycji środków przymusu bezpośredniego — musi wtedy wezwać policję, straż pożarną, czy pogotowie. Praca w ochronie wymaga wykonywania obowiązków osobiście poprzez ochronę fizyczną lub przez obsługę urządzeń monitorujących i alarmowych. Praca w ochronie jest chętnie wybierana przez emerytów i osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności ze względu na niewielkie obciążenie fizyczne, względny spokój i niski próg wejścia.

Praca w ochronie — zarobki

Praca w ochronie nie należy do najlepiej opłacanych. Według portalu wynagrodzenia.pl zarobki ochroniarzy niewykwalifikowanych wahają się między 1920 zł na rękę, a niecałe 2600. Mediana zarobków ochroniarzy wynosi 1927 zł netto (stan na styczeń 2021). Wynagrodzenie jednak będzie rosnąć wraz z odbywaniem kursów, szkoleń, nabywaniem nowych umiejętności i licencji. Wówczas kwalifikowany ochroniarz zarobi przeciętnie w Polsce 3300 zł netto, co daje różnicę rzędu 1380 zł miesięcznie na korzyść ochroniarza z licencją. Warto więc rozwijać swoje kompetencje, jeżeli zdecydujesz się na pracę w ochronie.

Praca w ochronie — wady i zalety

Praca w ochronie potrafi być zajęciem bardzo ekscytującym, szczególnie jeżeli posiadamy licencję wykwalifikowanego pracownika ochrony. Konwojowanie pieniędzy, ochrona ważnych ludzi, zabezpieczanie przyjęć — takie obowiązki niewątpliwie mogą dawać emocje. Zawód ochroniarza jest pracą dostępną dla ludzi o niskich kwalifikacjach, co jest szansą na rozwój zawodowy dla takich osób. Z pracą ochroniarza wiąże się też podnoszenie swoich kwalifikacji, jak obsługa broni, sztuki walki, wiedza z zakresu prawa.

Zobacz też:  Jak zostać leśniczym i czy to praca dla ciebie?

Dla osób chcących zatrudnić się jako ochroniarz bez kwalifikacji, które nie mogą podjąć innego zajęcia, będzie to dobra okazja, aby w prosty sposób zarobić pieniądze. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby starsze lub z niepełnosprawnościami na stanowiska stróżów, czy ochroniarzy w sklepach. Taka forma aktywizacji zawodowej na pewno jest dla nich przydatna.

Do wykonywania zawodu licencjonowanego pracownika ochrony fizycznej potrzebne są też odpowiednie predyspozycje, które nie każdy posiada; refleks, tężyzna fizyczna, opanowanie, odwaga. Ochroniarz może być narażony na niebezpieczeństwo uszczerbku na zdrowiu w sytuacjach konfrontacyjnych. To sprawia, że praca w ochronie potrafi być stresująca.

Ochrona osób i mienia to też wielka odpowiedzialność i niedopatrzenie swoich obowiązków może mieć bardzo poważne konsekwencje w tym nawet nawet prawne. Mimo takiej odpowiedzialności i narażania własnego zdrowia możliwości awansu, jak i zarobki w zawodzie ochroniarza są niewielkie.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *