Praca w straży pożarnej – obowiązki i zarobki strażaków pełniących służbę w komendzie PSP (Państwowej Straży Pożarnej)

Praca strażaka jest zawodem niebezpiecznym, a jednocześnie bardzo potrzebnym obywatelom. Ktoś, kto pełni taką służbę, otoczony jest szacunkiem i uznawany za lokalnego bohatera. Chciałbyś dołączyć do grona zawodowców z PSP? Ten artykuł przybliży ci tę pracę.

Tradycyjnie strażaków postrzega się jako krzepkich mężczyzn gaszących pożary. To tylko w pewnej części jest prawdą. Obecnie osoby (nie tylko panowie) pełniące służbę w Państwowej Straży Pożarnej zajmują się także innymi zadaniami należącymi do tzw. służb ratunkowych. Często jeżdżą oni do wypadków samochodowych i innych katastrof tego typu. Ratują obywateli z opresji i sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu. Kim są ci ludzie i co należy do obowiązków strażaka? Dowiesz się tego, czytając poniższy tekst.

Na czym polega praca w straży pożarnej?

Pierwsze skojarzenie, które się nasuwa na myśl, gdy zadamy pytanie o pracę straży pożarnej, to gaszenie pożarów budynków, pól, lasów, samochodów itd. Współcześni strażacy pełnią też funkcję służb ratunkowych w czasie różnych niebezpiecznych sytuacji i klęsk żywiołowych Zaliczyć do nich można wypadki samochodowe oraz kolejowe, powodzie i zatrucia gazem. Są to najbardziej spektakularne i niebezpieczne zadania, na które może natrafić osoba pracująca np. w komendzie miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Dlatego ktoś, kto decyduje się podjąć służbę, musi liczyć się z tym, że w swojej pracy będzie stawiać czoła sytuacjom ekstremalnym.

Zobacz też:  Jak zostać policjantem? Droga od rekrutacji do pracy w policji. Dbaj o porządek oraz bezpieczeństwo publiczne!

Jakie są obowiązki służbowe strażaków, oprócz gaszenia pożarów?

W związku z charakterystyczną budową i wyposażeniem ratowniczego wozu strażackiego jeżdżąca nim ekipa może świadczyć pomoc w rozcięciu zakleszczonych aut, pociągów, drzwi do samochodu, które zablokowały się podczas wypadku. Zakres obowiązków strażaka obejmuje też zabezpieczenie rozlanych po wypadku środków łatwopalnych, jak np. paliwo. Ponadto pracownicy straży pożarnej zobowiązani są do kontroli stanu technicznego budynków, które mają zostać udostępnione do użytku publicznego. Strażacy sprawdzają w nich stan techniczny i oceniają, czy zostały spełnione warunku dopuszczenia do użytkowania pod kątem przeciwdziałania pożarom, co wynika z przepisów BHP.

Jak wygląda typowy dzień w komendzie straży pożarnej?

Strażacy pracują w systemie 24 na 48, tzn. po zmianie trwającej całą dobę mają oni wolne przez 2 dni. Zmiana rozpoczyna się około godziny 7.30. Czas bez zgłoszeń i interwencji strażacy wypełniają szkoleniami i ćwiczeniami. Aby się zrelaksować, gdy jest to możliwe, korzystają oni z siłowni, grają w bilarda lub piłkarzyki. W związku z powyższym tak naprawdę ciężko jest określić, jak wygląda typowy dzień pracownika straży pożarnej, ponieważ może to być spokojny dyżur wypełniony relaksującymi zajęciami, pracowity czas spędzony na szkoleniu i ćwiczeniach, a także intensywne godziny na interwencji.

Co trzeba zrobić, żeby zostać strażakiem?

Jeśli chcesz spełnić swoją ambicję i pomagać ratować życie ludzkie jako członek straży pożarnej, musisz przede wszystkim odznaczać się doskonałą sprawnością fizyczną, siłą oraz kondycją. Strażak musi mieć wystarczająco dużo siły, aby sprawnie manewrować i posługiwać się sprzętem ratowniczo-gaśniczym. Oprócz tego warunkiem jest posiadanie tytułu technika pożarnictwa I stopnia. Jeśli chcesz pracować np. w komendzie powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, musisz spełniać wszystkie formalne warunki, aby przystąpić do służby.

Służba przygotowawcza dla przyszłych strażaków

Można zacząć od zgłoszenia się do służby przygotowawczej. Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, musisz spełniać kilka warunków. Taka forma przygotowania się do zawodu strażaka jest dostępna dla osób posiadających polskie obywatelstwo, prawa publiczne kandydata nie mogą być w żaden sposób ograniczone. Kolejnym warunkiem jest wykształcenie co najmniej średnie. Osoba kandydująca nie może być karana. Każdy, kto marzy o karierze strażaka, powinien też zadbać o odpowiednie przygotowanie fizyczne. Służba trwa trzy lata, a po jej zakończeniu następuje oficjalne włączenie w poczet załogi straży pożarnej.

Zobacz też:  List intencyjny – z czym się wiąże wstępna deklaracja zatrudnienia?

Wykształcenie kierunkowe techniczne lub studia magisterskie

Druga metoda dostania się w szeregi straży pożarnej to skorzystanie ze służby kandydackiej w szkole kształcącej przyszłych strażaków. Po ukończeniu takiej szkoły możesz uzyskać tytuł aspiranta lub oficera. Zakończenie nauki z pozytywnym wynikiem jest wstępem do kolejnego etapu, który polega na pracy w którejś z jednostek. Dzięki temu można uzyskać doświadczenie i możliwość zyskania praktyki w akcjach pożarniczych. Przyszli strażacy mają szansę uczyć się fachu od swoich starszych kolegów. Przed przystąpieniem do służby kandydaci przechodzą egzamin wstępny połączony z testem sprawności fizycznej.

Jakimi cechami charakteru powinien wykazywać się strażak?

Nie ulega wątpliwości, że praca strażaka nie należy do łatwych i spokojnych. Mimo tego, że zdarzają się dni, gdy strażacy mogą liczyć na odrobinę wytchnienia, cała załoga musi być zawsze w formie, gotowa nieść pomoc, gdy okaże się to konieczne. Aby móc pracować w komendzie PSP, należy przede wszystkim być osobą silną psychicznie i odporną na stres. Strażacy muszą umieć błyskawicznie oceniać sytuację i szybko podejmować trafne decyzje, niekiedy w warunkach bezpośredniego zagrożenia życia. Ponadto taka osoba powinna odznaczać się rzetelnością i być odpowiedzialna, ponieważ często zdarza się, że to od niej zależy bezpieczeństwo osób przebywających w płonącym budynku.

Ile lat trzeba mieć, żeby podjąć służbę w PSP?

Istnieją górne granice wieku, w którym chętne osoby mogą podjąć służbę. Jest to maksymalnie 23 lata po szkole aspirantów (po zakończeniu nauki w placówce Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Poznaniu lub Częstochowie) lub 25 lat dla oficera (po zakończeniu studiów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie – studia inżynierskie oraz magisterskie).

Zarobki strażaka – czy to dobrze płatny zawód?

Jak w przypadku wielu zawodów, wynagrodzenie członka straży pożarnej jest związane z jego kwalifikacjami i stażem pracy. Dla przykładu młodszy aspirant Państwowej Straży Pożarnej zarabia około 2500 zł miesięcznie. Do tej kwoty należy doliczyć premie oraz dodatki.

Zobacz też:  Najlepiej płatne zawody w Polsce – ranking dobrze opłacanych stanowisk

Średnio strażacy zarabiają około 3000 zł miesięcznie. Oprócz tej podstawy zatrudnieni mogą liczyć na ubezpieczenie na życie, różne zniżki i karnety wejściowe do obiektów sportowych oraz dofinansowania szkoleń. Tym służbom ratunkowym przysługuje również możliwość wcześniejszego przejścia w stan spoczynku i udanie się na zasłużoną emeryturę.

Jeśli czujesz, że praca strażaka to coś w sam raz dla ciebie i jesteś silnym i odpornym psychicznie człowiekiem, dobrze sobie radzisz ze stresem – wstąp w szeregi Państwowej Straży Pożarnej. Tam możesz nieść ludziom pomoc i przysłużyć się społeczeństwu, zyskując sobie jego wdzięczność.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *