Przedstawiciel handlowy z własnym samochodem – jak wygląda praca?

Niektóre firmy wymagają, aby przedstawiciel handlowy miał własny samochód. Najczęściej w takiej sytuacji podpisywana jest specjalna umowa. Zobacz, co należy wiedzieć o pracy przedstawiciela handlowego z własnym samochodem!

Praca przedstawiciela handlowego nie jest dla wszystkich. Zawód ten może wymagać od pracownika pewnych specjalnych cech charakteru. Oprócz tego, że przedstawiciel musi być dobrze przygotowany merytorycznie, to powinien on jeszcze budzić zaufanie u potencjalnego klienta. Wiele firm nie oferuje samochodu służbowego i wymaga, by pracownik miał własne auto. Zobacz, co należy wiedzieć o pracy przedstawiciela handlowego z własnym samochodem!

Kim jest przedstawiciel handlowy?

Głównym obowiązkiem przedstawiciela handlowego jest zdobywanie klientów dla firmy. Zajmuje się on także podpisywaniem umów oraz obsługą klienta. Kolejnym ważnym obowiązkiem przedstawiciela handlowego jest utrzymywanie dobrych kontaktów z klientami firmy. Przedstawiciel handlowy z własnym samochodem bardzo dużo czasu spędza w trasie. Często podpisywanie umów lub obowiązki związane z obsługą klienta wymagają spotkania się twarzą w twarz, dlatego posiadanie samochodu jest takie ważne.

Przedstawiciel handlowy z własnym samochodem powinien mieć umiejętność sprawnego kierowania pojazdem. Nie chodzi tutaj oczywiście o ryzykowną jazdę i łamanie przepisów. Przedstawiciel powinien bardzo dobrze znać przepisy o ruchu drogowym, aby nie być narażonym na mandaty, które mogą sprawić, że jego praca będzie całkowicie lub częściowo nieopłacalna. Nie wszystkie firmy oferują samochód służbowy, niektóre szukają przedstawicieli handlowych z własnym samochodem. W takiej sytuacji pracownik powinien zadbać o OC. Obecnie można to załatwić przez internet, ubezpieczenie samochodu online jest proste i szybkie! Warto skorzystać z oferty Beesafe!

Najem samochodu pracownika przez firmę

Firma, której przedstawiciel handlowy korzysta podczas pracy z własnego pojazdu, powinna podpisać z pracownikiem umowę najmu. Wiele przedsiębiorstw nie dysponuje wystarczającą flotą pojazdów, by każdemu przedstawicielowi zapewnić samochód służbowy. Samochód przedstawiciela handlowego w czasie jego pracy będzie wynajęty przez firmę w celu wykonywania na jej rzecz obowiązków służbowych.

Zobacz też:  Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

Za używanie własnego samochodu pracownik powinien otrzymywać pieniądze z tytułu zawartej umowy najmu. Należy pamiętać, że pieniądze te są przychodami ze stosunku pracy, a więc kwota otrzymana przez pracownika podlega opodatkowaniu. 

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

Najlepsi przedstawiciele handlowi są bardzo często dobrze wykształceni. Popularne kierunki studiów w tym zawodzie to ekonomia, handel i zarządzanie. Wyższe wykształcenie nie jest jednak konieczne do tego, by być dobrym przedstawicielem handlowym. Pracodawcy patrzą najczęściej na umiejętności czysto praktyczne. Decyzja o zatrudnieniu jest też często zależna od doświadczenia. Jeżeli kandydat na stanowisko przedstawiciela handlowego ma już doświadczenie w tej pracy, to pracodawcy bardzo chętnie go zatrudnią.

Nawet jeżeli firma nie wymaga od kandydatów na pracowników własnego samochodu, to prawo jazdy i tak będzie niezbędne. Przedstawiciel handlowy to zawód bardzo mobilny, dlatego konieczne jest posiadanie pozwolenia na prowadzenie pojazdu. 

Ile zarabia przedstawiciel handlowy z własnym samochodem?

Przedstawiciel handlowy zarabia średnio około 5000 złotych brutto za miesiąc. Nie jest to wysoka kwota, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że to tylko podstawa wynagrodzenia. Praktycznie każda firma zatrudniająca przedstawicieli handlowych oferuje korzystny system prowizji za zawarte z klientami umowy. Ostateczna kwota wynagrodzenia może być więc wyższa nawet o kilka tysięcy złotych! Pracownik dodatkowo otrzymuje też często służbowy laptop oraz telefon, a przedmioty te mogą być wykorzystywane na użytek prywatny za pozwoleniem pracodawcy.

Przedstawiciel handlowy z własnym samochodem to nie jest praca dla każdego. Wymaga ona konkretnych cech osobowościowych. Ważne jest także sprawne auto!

Artykuł sponsorowany


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *