Służbowy samochód – w jakich sytuacjach się przydaje?

Auto służbowe to jeden z pozapłacowych benefitów dla pracowników. Służy głównie do zadań związanych z działalnością gospodarczą, lecz za zgodą pracodawcy można również korzystać z niego w celach prywatnych.

Sprawdź, jakie są zalety posiadania służbowego samochodu – zarówno z perspektywy pracownika, jak i zatrudniającej go firmy. Dowiedz się, w jakich zawodach pojazd taki jest niezbędny i do czego można go wykorzystywać.

Samochód służbowy – kiedy jest niezbędny?

Pojazd służbowy przyda się w każdej firmie, która pracuje w terenie, wysyła pracowników w delegację oraz świadczy usługi mobilne, czyli z dojazdem do klienta. Przykładowe zawody, w których auto takie jest niezbędne, to:

  • przedstawiciel handlowy,
  • zaopatrzeniowiec,
  • kurier,
  • menadżer,
  • nadzorca,
  • agent nieruchomości,
  • specjalista wykonujący mobilne usługi u klienta, np. fryzjer, kosmetolog, budowlaniec, lekarz itp.

Pojazd służbowy w celach prywatnych – zasady

Pracownik za zgodą przełożonego może używać auta służbowego w celach prywatnych, aby np. dojeżdżać nim do pracy, robić zakupy, odbierać dzieci z przedszkola, odwiedzać rodzinę, załatwiać sprawy urzędowe czy dotrzeć na wizytę do lekarza.

Pracodawca powinien zawrzeć z pracownikiem umowę o używanie samochodu służbowego do celów prywatnych. Może także wprowadzić w swojej firmie regulamin korzystania z takich pojazdów, który obejmie wszystkie zatrudnione osoby. Dokumenty mogą regulować m.in. następujące kwestie:

  • odpowiedzialność za wyrządzone szkody w razie wypadku lub kolizji,
  • limit kilometrów,
  • zasady eksploatacji, serwisowania i zwrotu pojazdu.

Auto służbowe jako korzystna inwestycja

Samochód służbowy to atrakcyjny benefit pozapłacowy dla pracowników, dzięki któremu czują się docenieni, wzrasta ich motywacja do pracy, zaangażowanie, wydajność oraz lojalność względem firmy. W efekcie przedsiębiorca łatwiej pozyska dobrych specjalistów, a zarazem uniknie ryzyka dużej rotacji w zespole. Auto służbowe może też służyć jako reklama i pomagać w budowaniu prestiżowego wizerunku przedsiębiorstwa.

Zobacz też:  Twoja droga do wymarzonego samochodu: jak poruszać się po rynku używanych aut?

Jeśli pracownik korzysta z pojazdu służbowego, unika wtedy kosztów związanych z eksploatacją własnego samochodu, jego serwisowaniem, ubezpieczeniem czy wymianą części.

Jak korzystnie sfinansować samochody służbowe?

Leasing samochodu to obecnie najpopularniejsze wśród polskich firm źródło finansowania aut służbowych. Jest łatwo dostępny nawet dla przedsiębiorców z krótkim stażem na rynku, którzy nie mają wysokiej zdolności kredytowej. Firmy leasingowe elastycznie dostosowują warunki umowy do potrzeb wnioskodawcy, m.in. pod względem długości umowy, wysokości raty czy kwoty wkładu własnego. Leasingobiorcy, którzy opłacają zobowiązania w terminie, mogą ubiegać się o zmianę harmonogramu spłaty i wysokości raty w trakcie trwania umowy.

Przedmiotem finansowania może być nowy lub używany pojazd dowolnej marki – najpopularniejszy jest leasing Toyoty, Skody, a także Volkswagen leasing. Leasingowane auto powinno zostać objęte pełną polisą ubezpieczeniową (OC, AC, NNW) oraz być serwisowane w autoryzowanych stacjach ASO. 

Po zapłaceniu wszystkich rat leasingobiorca może wykupić pojazd na korzystnych warunkach, aby nadal mógł służyć jego pracownikom. Leasing operacyjny pozwala także zwrócić auto firmie  leasingowej i w razie potrzeby wymienić je na nowszy model. Warto też dodać, że leasing w żadnym stopniu nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorcy.

Materiał promocyjny.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *