Stres w pracy a wypadanie włosów. Co robić?

Stresujące momenty w pracy bardzo często odbijają się na samopoczuciu i zdrowiu. Może spowodować to między innymi nadmierne wypadanie włosów – co robić w takiej sytuacji? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Stres i presja w pracy może wpływać zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Bywa często przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Dzieje się tak, ponieważ jest to czynnik, który zaburza gospodarkę hormonalną – szczególnie pracę nadnerczy, produkujących kortyzol i adrenalinę. Ich zwiększony poziom z czasem wpływa na inne hormony i pośrednio powoduje utratę włosów.

Jak poznać, że włosy wypadają nadmiernie?

Zanim zaczniesz szukać odpowiedzi na pytanie o powody wypadania włosów, warto sprawdzić, czy rzeczywiście dotyczy cię ten problem. Pierwszy sygnał alarmowy to zbyt dużo włosów, które pozostają po czesaniu na szczotce. Każdego dnia człowiek traci nawet 100 włosów, więc kilka jeszcze nie powinno budzić paniki, jednak zupełnie inaczej myślimy, gdy tracimy całe ich kępki. Nadmierne wypadanie włosów jest zauważalne także podczas mycia głowy.

Kiedy zarówno po myciu, jak i czesaniu zauważalny jest ubytek włosów, warto dokładniej przyjrzeć się swojej głowie. Należy spróbować ocenić, czy pukle nie są przerzedzone – może dotyczyć to zarówno całej powierzchni, jak i niektórych miejsc. Chociaż przyczyn takiego stanu jest wiele, to z pewnością nie można bagatelizować wpływu stresu.

Jaki stres prowadzi do utraty włosów?

Wiele osób myśli teraz, „czy każdy rodzaj stresu powoduje, że wypadają mi włosy?”. Na szczęście nie każda sytuacja stresowa niesie ze sobą tak przykre konsekwencje. Wiele zależy od tego, jaki czynnik wywołał reakcję stresową, jak długo ktoś jej doświadczał, ważne są również od indywidualnych predyspozycji – temperament oraz osobowość. Często największy stres wywołują relacje międzyludzkie, w tym konflikty w rodzinie czy właśnie stosunki w pracy. Są to dwa miejsca, które mają największy wpływ na samopoczucie człowieka.

Zobacz też:  Dlaczego warto szkolić pracowników?

Warto również zaznaczyć, do czego może doprowadzić permanentny stres. W skrajnych przypadkach nasila takie choroby jak łysienie plackowate i łysienie androgeniczne. Jednak przede wszystkim powoduje telogenowe wypadanie włosów, kiedy skraca się faza wzrostu włosa, powodując jego szybsze wypadanie. Przyczyną jest między innymi długotrwały stres emocjonalny, a także traumatyczne, gwałtowne przeżycia.

Skuteczne sposoby na wypadanie włosów

Czy wypadanie włosów można powstrzymać? Nie jest to oczywiście proces nieodwracalny, jednak jeśli nie zna się jego przyczyny lub podejrzewa się stres, warto skonsultować się z lekarzem. Warto w tym celu udać się dermatologa albo trychologa, być może konieczne okażą się bardziej zaawansowane badania. Wypadanie włosów spowodowane stresem może być tylko jednym z symptomów jego negatywnego wpływu na organizm.

Specjaliści zalecą na pewno wyeliminowanie stresogennego czynnika. Skuteczne bywa na przykład przeorganizowanie dnia, uprawianie aktywności fizycznej czy nawet psychoterapia. Oprócz tego warto zmienić rutynę pielęgnacyjną, by w ten sposób poprawić stan zarówno włosów, jak i skóry głowy. Skuteczne sposoby:

  • ograniczenie lub całkowita rezygnacja z rozjaśniania i farbowania włosów;
  • zrezygnowanie z suszarki i prostownicy, ponieważ gorące powietrze dodatkowo osłabia włosy;
  • stosowanie luźnych upięć, by włosy nie były związane zbyt ciasno;
  • używanie wcierek, które wzmocnią włosy;
  • lekarz może przepisać odpowiednie leki;
  • wzbogacenie diety;
  • zabiegi oferowane w gabinetach medycyny estetycznej.

Jakie zabiegi na wypadanie włosów?

Osoby, które zdecydują się skorzystać ze specjalistycznych zabiegów, mają do wyboru wiele możliwości. Skuteczną metodą jest na przykład mezoterapia igłowa. Podczas procedury owłosiona skóra głowy pacjenta jest ostrzykiwania koktajlem zawierającym składniki aktywne. Znakomite efekty daje również osocze bogatopłytkowe, pozyskiwane z krwi osoby poddawanej temu zabiegowi.

Stres w pracy może przekładać się na wypadanie włosów, dlatego warto działać wielotorowo. Przede wszystkim trzeba reagować już po zauważeniu pierwszych symptomów. Wizyta u lekarza, zmiana trybu życia i wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji mogą skutecznie zahamować ten proces. 

Zobacz też:  Automatyzacja a zmiany w modelach biznesowych w przemyśle

Artykuł sponsorowany


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *