Studia podyplomowe pedagogika: jaki kierunek wybrać?

Wiele osób wiąże swoją przyszłość z pedagogiką. Dziedzina ta oferuje wiele różnych kierunków rozwoju, pracę z ciekawymi ludźmi, możliwość niesienia pomocy, a także mnóstwo perspektyw zawodowych. Ważna jest jednak specjalizacja. Dla tych, którzy po studiach nadal nie wiedzą, co konkretnie robić, przeznaczone są studia podyplomowe z zakresu pedagogiki. Jaki kierunek warto wybrać?

Dlaczego warto iść na studia podyplomowe z zakresu pedagogiki?

Ogólne studia pedagogiczne na poziomie licencjackim lub magisterskim skupiają się na teoriach i metodach edukacyjnych. Po ukończeniu takich studiów należy zdecydować, w którą stronę warto się kierować na swojej ścieżce zawodowej. To bardzo istotne, ponieważ aktualnie najbardziej poszukiwani są dobrze wyspecjalizowani pedagodzy lub pracownicy oświaty. Do tego niezbędne jest dalsze kształcenie. Zapewnią je studia podyplomowe z dziedziny pedagogiki.

Studia podyplomowe z zakresu pedagogiki to program edukacyjny, który ma na celu poszerzenie wiedzy i umiejętności. Są przeznaczone dla absolwentów studiów licencjackich lub magisterskich, którzy chcą pogłębić swoje wykształcenie. Kierunki pedagogiczne są bardzo rozbudowane, więc wiele osób znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Jedną ze szkół oferującą studia podyplomowe o profilu pedagogicznym jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Na jej stronie studia-pedagogiczne.pl dostępna jest szeroka oferta ciekawych (i perspektywicznych) kierunków pedagogicznych. 

Na czym polegają studia podyplomowe z zakresu pedagogiki?

Główne cele studiów pedagogicznych to pogłębienie wiedzy teoretycznej, zdobycie praktycznych umiejętności, specjalizacja w danej dziedzinie lub aktualizacja wiedzy z danego zakresu. Podyplomówki to studia online, które odbywają się w systemie e-learningowym. Każdy słuchacz realizuje program we własnym zakresie. W zależności od wybranego kierunku studia trwają od 2 do 4 semestrów. Po ich ukończeniu wydawane są świadectwa potwierdzające nowe umiejętności.

Zobacz też:  Medale za zasługi w pracy - wyjątkowy prezent na jubileusz firmowy

Najpopularniejsze kierunki pedagogiczne na studiach podyplomowych

Wśród popularnych kierunków studiów pedagogicznych można wymienić kilka specjalizacji, a w ich obrębie konkretne kierunki. Oto kilka z nich:

Pedagogika specjalna – kierunki koncentrują się na pracy z osobami z niepełnosprawnością i trudnościami w nauce. Słuchacze uczą się o różnych typach chorób i zaburzeń, strategiach nauczania i wsparcia, diagnozowaniu potrzeb edukacyjnych oraz planowaniu i realizacji indywidualnych programów edukacyjnych. Najciekawsze kierunki rozwoju, to m.in. oligofrenopedagogikasurdopedagogikatyflopedagogika, socjopedagogika.

Kierunki kwalifikacyjne dla nauczycieli – dziedzina, która obejmuje szeroki zakres tematyczny związany z nauczaniem, uczeniem się, rozwojem dziecka, psychologią edukacyjną, zarządzaniem edukacją i innymi aspektami pracy nauczycielskiej.

Pedagogika resocjalizacyjna – kierunki przygotowujące do pracy z osobami, które miały kontakty z systemem sprawiedliwości lub przeżyły trudności społeczne. Zajęcia dotyczą procesów resocjalizacji, pracy z grupami ryzyka społecznego, psychologii więziennictwa, pracy z rodziną oraz metodyk interwencji pedagogicznej.

Oczywiście istnieje wiele innych specjalizacji w dziedzinie pedagogiki, a ich wybór zawsze powinien być podyktowany zainteresowaniami oraz celami zawodowymi.

Materiał promocyjny.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *