Zarobki – policja (2022). Na jaką płacę i jak duże podwyżki może liczyć funkcjonariusz?

Wokół kwestii płac w polskich służbach mundurowych narosło wiele stereotypów. Zastanawiasz się, ile wynoszą zarobki policji? 2022 rok przyniósł pewne zmiany, Koniecznie zapoznaj się z tekstem. Znajdziesz w nim odpowiedzi na nurtujące pytania.

Wobec kandydata na policjanta stawiane są liczne wymagania zawodowe. Niekaralność, nienaganny stan zdrowia (badany przez wyspecjalizowaną komisję lekarską), zwinność (sprawność fizyczna jest weryfikowana poprzez wykonywanie ćwiczeń ograniczonych normami czasowymi) to tylko niektóre z nich. Kandydatów biorących udział w naborze poddaje się testom intelektualnym i osobowościowym (np. testowi złożonemu z 40 pytań). W związku z tym w sieci można znaleźć w sieci pytania, czy specyfika pracy stróżów prawa przekłada się na duże płace. Jeśli chodzi o zarobki, policję 2022 rok powitał podwyżkami, jednak czy są one rzeczywiście znaczącej wysokości? Aby się o tym przekonać, czytaj nasz tekst o zarobkach policjantów.

Zarobki – policja 2022. Jakie wynagrodzenie może otrzymać przeciętny funkcjonariusz?

Do obowiązków funkcjonariuszy należy między innymi utrzymanie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego. Ważne miejsce w jego pracy zajmuje również zwalczanie przestępczości (także tej zorganizowanej). Oprócz tego istotne są działania edukacyjne (np. w celu prezentowania negatywnych skutków zażywania narkotyków) oraz prewencyjne (w tym m.in. nadzór nad bezpiecznym przebiegiem protestów).

Informacje na temat tego, jakie są zarobki w policji na 2022 rok, można znaleźć w licznych raportach płacowych. Z lektury tych zestawień wynika, że przeciętnie funkcjonariusz może liczyć na około sześć tysięcy złotych brutto miesięcznie, co oznacza ponad cztery tysiące złotych netto. Jest to zatem pensja na dochodzie nieznacznie niższym niż przeciętna pensja w gospodarce krajowej, która – zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny – wynosi ponad sześć tysięcy złotych brutto.

Zobacz też:  Czas pracy kierowcy 2022 – przepisy. Pakiet mobilności i zmiany w ewidencji czasu pracy kierowców od 29 maja 2022 r.

Co z podwyżkami dla policjantów?

Na podwyżki uposażenia mogą liczyć nie tylko doświadczeni stróże prawa, lecz także początkujący funkcjonariusze. Zarobki w policji w 2022 roku zostały podwyższone o ok. 500 złotych względem roku poprzedniego.

Jeszcze w 2021 r. początkujący pracownicy policji mogli liczyć na miesięczne zarobki na poziomie wynoszącym 3600–3900 złotych netto. Obecnie sytuacja przedstawia się znacznie korzystniej. Stróże prawa otrzymują wynagrodzenie na poziomie około czterech tysięcy złotych netto na miesiąc.

Warto przy tym pamiętać, że w policji służą często bardzo młodzi ludzie, którzy dopiero zakończyli postępowanie kwalifikacyjne. Mogą oni korzystać z zerowego podatku dochodowego, czyli podatkowej ulgi dla młodych pracowników. W takiej sytuacji funkcjonariusz, który jest w wieku poniżej dwudziestu sześciu lat, zarabia nawet na 4500 złotych miesięcznie netto. Zarobki w policji w 2022 r. mogą być więc zachętą do służby.

Związki zawodowe na straży interesów policjantów

Warto pamiętać, że w służbach mundurowych, które są istotną częścią składową sektora publicznego, ważną rolę odgrywa związek zawodowy, czyli NSZZ policjantów. Organizacja staje w obronie przedstawicieli służb mundurowych oraz systematycznie postuluje podniesienie płac. Podwyżki uposażeń, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, bardzo często stanowią efekt działalności policyjnych związków zawodowych. Niejednokrotnie udało się wywalczyć podwyżki w policji wskutek długotrwałych negocjacji z komendantem stołecznym czy przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Praca w policji oznacza konieczność nieustannej zdolności do służby. Wbrew pozorom profesja funkcjonariusza to wymagające wyzwanie. W trakcie codziennej pracy musi on dbać o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców. Proces rekrutacyjny jest długotrwały i niejednokrotnie trwa wiele miesięcy. Osiągnięcie negatywnego wyniku sprawia, że podanie o przyjęcie do służby skierowane do komendanta wojewódzkiego staje się bezskuteczne. Jeśli chodzi o zarobki policji, 2022 rok przyniósł ich wzrost. Pieniądze to ważny aspekt w pracy funkcjonariusza, ale trzeba brać pod uwagę również takie aspekty jak choćby stabilność etatu oraz możliwości awansu w strukturach policji.

Zobacz też:  Praca w gospodarstwie rolnym – czy to wiejska sielanka?

Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *