Boomers i pokolenie baby boomers. Czym charakteryzuje się na rynku pracy?

Boomers i baby boomers – kim są przedstawiciele pokolenia baby boomersów?

Boomers i baby boomers to obcobrzmiące frazy, które coraz częściej pojawiają się w dyskursie medialnym. Większość osób zdaje sobie sprawę tego, że odnoszą się one do określenia konkretnego pokolenia, jednak warto dowiedzieć się, co je charakteryzuje. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy jesteś boomerem.

Boomers – co to znaczy?

Tak jak istnieje pokolenie milenijne lub Y (urodzone między początkiem lat 80. a początkiem XXI wieku) oraz pokolenie stulecia lub Z (urodzone między połową lat 90. a połową 2000 r.), osoby narodzone między rokiem 1946 a 1964 nazywane są pokoleniem wyżu demograficznego, czyli baby boomers (bb) lub boomers.

Termin ten jest często używany do opisania ludzi, którzy przybyli na świat podczas „wyżu demograficznego”, który rozpoczął się w niektórych krajach anglosaskich po II wojnie światowej. W rezultacie termin „OK, boomer” stał się popularny wśród młodych ludzi, aby zaznaczyć lukę pokoleniową, ale o tym w dalszej częci artykułu.

W dzisiejszych czasach, zwłaszcza w mediach społecznościowych, Millenialsi i Pokolenie Z stworzyli mem, aby zdystansować się od pomysłów starszego pokolenia i odrzucić je jako nieco przestarzałe lub staromodne.

Skąd pochodzi wyrażenie boomer?

Wyrażenie „OK, boomer” pochodzi z komentarza użytkowników, którzy odpowiedzieli na wideo starszego mężczyzny, który w 2019 roku krytykował millenialsów i pokolenie Z za brak dojrzałości.

Najmłodszy zareagował na wideo i zaczął odpowiadać użytkownikowi zwrotem „Ok Boomer”, aby się z niego wyśmiewać. Słynne wyrażenie pojawiło się najpierw na Twitterze, a następnie stało się popularne na TikToku, sieci społecznościowej najczęściej używanej przez nowe pokolenia nastolatków.

Użycie tego sformułowania dzisiaj nie ma być zbyt agresywne, ale często wypowiada się je jako żart, aby zwrócić uwagę na zachowania i postawy, które młodzi ludzie uważają za przestarzałe.

Zobacz też:  Okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny: jak skrócić czas oczekiwania?

Wyrażenie boomers w miejscu pracy

Niemniej jednak są osoby, które nie reagują dobrze na to, że młodsi nazywają ich boomerami. Zjawisko jest zauważalne do tego stopnia, że niektóre firmy musiały wysyłać e-maile do swoich pracowników, aby nie używali słynnego wyrażenia w komunikacji z kolegami pracy, aby uniknąć kontrowersji i aby starsi nie czuli, że młodsi się z nich naśmiewają.

Niemniej jednak coraz więcej boomerów przechodzi na emeryturę, bowiem przedstawiciele baby boomu są obecnie jednymi z najstarszych grup na rynku, a więc powoli kończą zawodową ścieżkę.

Co to znaczy być boomerem?

Jeśli ktoś nazwał cię w pewnym momencie boomerem lub odpowiedział „ok boomer”, a ty nie znałeś tego określenia, to normalne, że nie wiedziałeś, co odpowiedzieć. Nie wiedziałeś, czy cię obraża, czy to tylko modny slogan.

W zasadzie, jeśli ktoś ci powie, że jesteś boomerem, to nie musisz się tym przejmować. Wypowiadanie tego słowa to tylko część mody wśród młodszych pokoleń na określanie innych jako staroświeckich lub nieświadomych najnowszych trendów.

Określenie jest również często używane przez dzieci, aby odpowiedzieć rodzicom, gdy z jakiegoś powodu wygłoszą im tak zwane „kazanie”. Ma to być swego rodzaju kpina, wykorzystująca fakt, że nie znają znaczenia pojęcia boomer w polskim języku.

Dzieje się tak dlatego, że ojcowie i matki często korzystają z serwisów społecznościowych innych niż te, z których korzystają ich dzieci, takich jak Facebook czy Instagram, gdzie powiedzenie to nie jest tak dobrze znane. Niemniej jednak w sieci społecznościowej TikTok jest coraz więcej użytkowników z pokolenia boomerów.

Czy jestem boomerem?

Jesteś boomerem, jeśli urodziłeś się między 1946 a 1964 rokiem, czyli masz od 55 do 75 lat i należysz do pokolenia „baby boomu”, czyli wyżu demograficznego, który miał miejsce po II wojnie światowej.

Zobacz też:  Praca w oświacie - gdzie szukać informacji o ofertach pracy dla nauczycieli?

Chociaż młodzi ludzie urodzeni od połowy 2000 roku często nazywają boomersami tych wydanych na świat w latach 80. ze względu na wirusowy mem w sieci społecznościowej TikTok, który sprawił, że powiedzenie „Ok, Boomer” stało się modne.

Boomersi w środowisku cyfrowym

Wiele osób zastanawia się, czy baby boomersi sprawnie poruszają się w środowisku cyfrowym. Oczywiście nie wyrośli w czasach internetu i musieli dostosować się do rewolucji cyfrowej, niemniej jednak w przeciwieństwie do poprzednich pokoleń odczuwają potrzebę korzystania z sieci i rozmaitych platform na własny użytek.

Oto kilka faktów w tym temacie:

  1. Ulubiona sieć społecznościowa to Facebook.
  2. Wielu trendsetterów, np. aktorzy, politycy i osobowości ze świata mediów lansują ruch boomersów na Instagramie, chociaż nie jest on tak popularny jak Facebook.
  3. Zależy im na jak najdłuższym zachowaniu aktywności, więc zapobiegają rozmaitym przypadłościom (np. demencji lub chorobie Alzheimera) korzystając z aplikacji mobilnych zorientowanych na ten cel.
  4. Jako tak zwani „cyfrowi imigranci” potrzebują więcej czasu, aby nadążyć za dynamicznym rozwojem cyfrowym, ale nie jest to powód od protekcjonalnego traktowania.

Skąd wiedzieć, jakie jest twoje pokolenie?

Wszyscy słyszeliśmy w mediach o słynnych millenialsach czy pokoleniu Y, ale skąd wiedzieć, do którego pokolenia się należy?

Naukowcy identyfikują każde pokolenie z nazwą, aby zbadać ich zachowanie i chociaż większość ludzi tego nie zna, millenialsi lub pokolenie Y nie są już najmłodszymi generacjami, nowe pokolenie nazywa się pokoleniem Z. Jakie są granice, które identyfikują poszczególne pokolenia?

  • Pokolenie Z. Urodzeni w latach 1994-2010 w okresie ekspansji internetu i cyfryzacji. Są najmłodsi na rynku pracy i są całkowicie zanurzeni w społeczeństwie internetowym. Konsumują wyłącznie formaty cyfrowe, uczą się i czytają online. Tworzą i korzystają z samouczków na Youtube, są w czołówce pośród użytkowników sieci społecznościowych – są bardzo aktywni. Ponadto wyróżnia ich spora kreatywność, elastyczność i wielozadaniowość. Preferują pracę zdalną i mają wielkiego innowacyjnego i pragmatycznego ducha.
  • Pokolenie Y lub milenialsi. Urodzeni w latach 1981-1993 podczas zmiany technologii analogowej na cyfrową i początków Internetu. Bez wątpienia najbardziej popularne pokolenie, zwane cyfrowymi tubylcami i pierwsze, które jest prawdziwie globalne, dzielące te same wartości we wszystkich krajach dzięki globalizacji i połączeniu przez Internet. Lubią się uczyć i podejmować nowe działania. Przeżyli kryzys 2008 roku i dlatego uważają się za odpornych na frustrację, cechuje ich pewność siebie i duże zaangażowanie. Nie boją się zmiany pracy, nie wyobrażają sobie życia bez technologii i szybko dostosowują się do nowych rzeczy i zmian.
  • Generacja X. Urodzeni w latach 1965-1980. Czyli młodzież lat 80., która uważana jest za pokolenie pomostowe, w codzienności kapitalizm mocno się zakorzenił, a konsumpcjonizm przeżywał wielki boom, dlatego mówi się o nich, że są ambitni. Ludzi tamtych czasów również nie można uznać za cyfrowych tubylców, ponieważ technologia w tamtych latach była ograniczona. Niemniej jednak z łatwością przystosowali się do pojawienia się Internetu w ich życiu i późniejszego rozwoju technologicznego. Praca zespołowa i promowanie opartych na zaufaniu stosunków w pracy to także niektóre z cech rozpoznawczych tej generacji.
  • Pokolenie „Baby boomers” to urodzeni w 1946-1964. Koniec II wojny światowej i eksplozja demograficzna, która nastąpiła w wielu krajach, dały początek nazwie tego pokolenia, wydanego na świat w czasach pokoju i gospodarczego dobrobytu (nie we wszystkich krajach). Nazywa się je również boomerami. To pokolenie musiało przystosować się do nowych technologii i z tego powodu jest uważane za cyfrowych imigrantów. Są przesiąknięci kulturą wysiłku i poświęcenia, mają duże doświadczenie, podobno są wierni i przyzwyczajeni do wieloletniej pracy w tej samej firmie (cenią sobie stabilizację), zaangażowani i bardzo dobrzy w tworzeniu zespołów.
Zobacz też:  Jak zostać kuratorem społecznym? Kurator sądowy i społeczny to zawody wspierające funkcjonowanie sądu, na czym polegają?

Jak widzisz generacja baby boomersów nie jest niczym, co powinno przerażać lub śmieszyć. Tak jak każda grupa, również przedstawiciele tego pokolenia mają wiele do zaoferowania na rynku pracy i warto korzystać z ich wiedzy i doświadczenia, tworząc wielopokoleniowe zespoły. Zatrudnienie boomera gwarantuje pracodawcy zyskanie dojrzałego i lojalnego pracownika o wysokich kwalifikacjach.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *