Co to znaczy NDT?

Wraz ze zwiększeniem zainteresowania jakością materiałów dla produktów i złączy oraz ich wymagań, zwiększa się również popularność metod, wykorzystujących badania nieniszczące. Są to techniki badawcze, umożliwiające znalezienie wszelkich nieciągłości w wybranych próbkach i materiałach dla danych komponentów, urządzeń czy wcześniej wymienionych złączy, bez żadnego wpływu na ich stan, trwałość oraz właściwości. Co warto wiedzieć o badaniach NDT oraz jakie rodzaje możemy wyróżnić?

Badania nieniszczące – charakterystyka

Badania nieniszczące NDT z ang. non- destructive testing to wiele różnych metod badawczych wykorzystywanych do znalezienia i określenia materiału, jego stanu oraz potencjalnych wad bez wpływu na jego powierzchnie i właściwości. Najczęściej wykorzystywane do określenia potencjału materiałów metalowych oraz innych wykorzystywanych w przemyśle, między innymi konstrukcji stalowych, stoczniowych i innych. 

Dzięki metodom badań nieniszczących możliwe jest dokładne monitorowanie produktu na każdym etapie jego wytwarzania, oraz możliwość znalezienia potencjalnych problemów i wad mogących mieć wpływ na ich stan. Wykonywanie badań nieniszczących niezależnie od metod badawczych zapewnia gwarancję jakości i bezpieczeństwa dla przebadanych próbek.

W tej kategorii znajdziemy wiele metod badawczych wykorzystujących metody nieniszczące, takich jak między innymi:

  • Badania wizualne VT- to podstawowa i najczęściej spotykana metoda badań spoin. Opiera się na oględzinach w badaniu bezpośrednim, lub przy pomocy różnych optycznych przyrządów.
  • Badania magnetyczno-proszkowe MT przeprowadzane jest na materiałach ferromagnetycznych. Wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, energetycznym i innym doskonale sprawdza się podczas badania odlewów, złączy spawanych czy odkuwek.
  • Badania penetracyjne PT  to metoda wykorzystywana podczas oceny ciągłości danego materiału lub powierzchni. Polega na naniesieniu penetrantu na dany obszar i analizę jego rozkładu. 
  • Badania ultradźwiękowe UT należą do kategorii badań objętościowych. Wykorzystują rodzaje fal powierzchniowych i wewnętrznych do wykrywania nieciągłości czy pomiarów grubości.
  • Badania radiograficzne RT to metoda badań polegająca na prześwietlaniu danego elementu za pomocą promieniowania gamma lub X przez lampę rentgenowską. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwa jest ocena jakości wyrobów lub poszczególnych elementów.
Zobacz też:  Jak wygląda praca dietetyka? Jakie są zadania i umiejętności?

Badania nieniszczące NDT cieszą się ogromną popularnością wśród przedsiębiorców, którzy dzięki ich pomocy mogą wykryć i wyeliminować wszelkie wady materiałów i elementów na każdym etapie produkcji. 

Jaką ofertę badań nieniszczących warto wybrać?

W poszukiwaniu odpowiedniej realizacji warto sprawdzić oferty pochodzące od sprawdzonych i doświadczonych firm, takich jak https://technic-control.pl/ które zapewnią kompleksową jakość i pożądane efekty. Dodatkowo decydując się na tę ofertę uzyskasz kompleksową pomoc, oraz wiele metod badań wykorzystujących techniki nieniszczące. Ich zakres obejmuje różne materiały i komponenty, głównie metal i stal, ale nie tylko, dla elementów i złączy. Jest to wiele metod badawczych, wykorzystujących możliwości badań wizualnych, penetracyjnych, ultradźwiękowych, radiograficznych i wielu innych, które pozwolą kompleksowo zbadać dane materiały bez wpływu na ich stan czy właściwości.

Artykuł sponsorowany


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *