Co warto wiedzieć o rozliczeniu za pomocą programu PIT?

Podatki i konieczność rozliczania ich dla wielu osób jest czymś przerażającym i wymagającym naprawdę wielkiego wysiłku. Podobnie jest także w przypadku rocznego rozliczenia PIT. Wielość różnorodnych druczków, konieczność wypisania odpowiednich deklaracji, uwzględnienie sytuacji matrymonialnej (można przecież nawet rozliczać się jako rodzic samotnie wychowujący dziecko – jest to wtedy rozliczenie z dzieckiem) to tylko pojedyncze przykłady problemów, jakie na swojej drodze może napotkać zdezorientowany podatnik. Co więcej, nie można zapominać o kolejkach w Urzędzie Skarbowym czy trudności dopasowania się do godzin jego działania. Na szczęście obecnie istnieją nowoczesne narzędzia, które pozwalają na znacznie prostsze i pozbawione skomplikowania sposoby, dzięki którym rozliczenie PIT może stać się szybką i niestresującą formalnością.

Na czym polega program PIT i w jaki sposób najlepiej rozliczyć swoje zobowiązania podatkowe? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Rozliczenie PIT 2023 – czym jest program PIT?

PIT to skrót od angielskich słów „Personal Income Tax”, co oznacza w języku polskim „podatek dochodowy od osób fizycznych”. Jest to jeden z podatków bezpośrednich. Oznacza to, że pod podatek podlegają dobra czy zyski, jakie uzyskuje konkretna jednostka. PITy muszą rozliczać zarówno osoby prywatne, będące polskimi rezydentami podatkowymi, jak i również osoby, które rezydentami polskimi nie są, jednak uzyskały przychody na terenie kraju. Oczywiście w określonych przypadkach nie ma konieczności rozliczania PITów. Niektóre kwestie, takie jak na przykład składka zdrowotna 2023 mogą być także podstawą do odliczenia czegoś z rozliczenia podatkowego.

Zobacz też:  Podatek dla osób pracujących za granicą- co warto wiedzieć?

Jeżeli chodzi o PIT 2022, stosowano następujące deklaracje:

  • PIT37,
  • PIT 36,
  • PIT 36L,
  • PIT 38,
  • PIT 28,
  • PIT 40A,
  • PIT 39,
  • PIT 6,
  • PIT 16A,
  • PIT 16,
  • PIT 19A,
  • PIT 14,
  • DSF 1.

Używa się także załączników do deklaracji PIT (jak, na przykład, PIT/ZG czy PIT/MIT) oraz innych druków PIT, takich jak chociażby PIT 11 czy PIT 2.

E PIT – czym jest e urząd skarbowy i dlaczego warto korzystać z tego rozwiązania?

Obecnie jednym z ciekawych rozwiązań, jeśli chodzi o rozliczenie PIT jest program do PIT, dostępny na portalu podatki gov. Kto nigdy nie miał konieczności odczekania kilku godzin w urzędzie skarbowym, ten nie wie, jak ogromne to jest ułatwienie. Dzięki rozwiązaniom, jakie oferuje e urząd skarbowy można rozliczać swoje podatki w sposób bardzo prosty i nieskomplikowany. Jest to wyjątkowe narzędzie, dostarczone użytkownikom przez ministerstwo finansów. Pozwala ono na bardzo intuicyjne i proste wypełnienie odpowiednich deklaracji, a następnie na wysłanie ich w formie elektronicznej do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Rozwiązanie, jakim są ePITy w oczywisty sposób stało się zatem doskonałą alternatywą dla wszystkich, którzy nie lubią długiego oczekiwania w kolejkach czy zwyczajnie chcą oszczędzić sobie dodatkowego obowiązku. Przede wszystkim, e urząd skarbowy to szansa na rozliczenie zobowiązań i złożenie ich w dowolnym momencie. Program nie zamyka się przecież wraz z końcem pracy urzędników. Dzięki temu każdy może załatwić swoje sprawy wtedy, kiedy mu to pasuje. Ponadto twój e-PIT to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają problem z wypełnianiem deklaracji. Dzięki programowi cały proces staje się bardziej przejrzysty i prostszy. Ponadto minimalizowane jest ryzyko popełnienia błędów.

Do kiedy PIT powinien być rozliczony?

Aby uniknąć problemów, związanych z rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych, niezbędne jest, aby trzymać się odgórnie narzuconych terminów.

Zobacz też:  Czym jest prokrastynacja i dlaczego lubisz odkładać wszystko na ostatnią chwilę?

W roku 2023 są to następujące daty:

  • PIT 28, PIT 37, PIT 36, PIT 36L, PIT 38 i PIT 39 powinny zostać złożone najpóźniej do 30 kwietnia. Jeżeli byłby to dzień wolny od pracy, termin ten przesuwa się na najbliższy dzień roboczy po 30 kwietnia.
  • PIT 28 stanowi sytuację szczególną – powinien on zostać złożony do 2 maja, jednak warto zauważyć, że termin zapłaty tego podatku jest znacznie krótszy. Opłata musi zostać dokonana do 28 lutego. Jednocześnie nie oznacza to, że wcześniejsza zapłata wiąże się z koniecznością wcześniejszego złożenia deklaracji. Te dwa terminy są od siebie niezależne, należy jedynie pamiętać, aby ich nie przekroczyć.
  • Korekta PIT może zostać złożona wyłącznie w przypadku, gdy urząd nie rozpoczął kontroli względem określonego podatnika. Na złożenie korekty jest 5 lat. Liczy się je od końca roku kalendarzowego, w którym była składana deklaracja.

Jak rozliczyć PIT?

Rozliczenie PIT to obowiązek, który wielu osobom spędza sen z powiek. Najprostszym sposobem jest jednak skorzystanie z przygotowanego zeznania. Pozwoli to uniknąć wielu problemów. Wystarczy jedynie zalogować się na stronę Twój e-PIT, a następnie wypełnić określone formularze. Warto jednak pamiętać, że strona ta nie zawsze uwzględnia wszystkie możliwe ulgi. Co więcej, nie oferuje wszystkich rodzajów PIT-ów. Z tego powodu wciąż nie każdy podatnik będzie mógł z powodzeniem z niej skorzystać.

Artykuł promocyjny


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *