Dodatek nocny 2022. Co to takiego? Ile wynosi? Kto może ubiegać się o dodatek za pracę w nocy?

Praca w godzinach nocnych według polskiego prawa jest dodatkowo płatna. Każdy pracownik może liczyć nawet na 20% dodatkowej stawki godzinowej nocą. Dowiedz się, komu przysługuje dodatek nocny 2022 i sprawdź, jak obliczyć jego wysokość.

Wypłata wynagrodzenia za wykonywaną pracę to jeden z głównych obowiązków każdego pracodawcy. Pamiętaj, że jako pracownik hali produkcyjnej lub jakiegokolwiek innego zakładu masz pełne prawo ubiegać się o dodatek do wynagrodzenia. Kodeks pracy jasno wskazuje, że w 2022 r. minimalna stawka godzinowa to 120% podstawowej stawki obliczanej z minimalnego wynagrodzenia w kraju. Jeśli pracujesz w godzinach nocnych, koniecznie zwróć uwagę na to, w jakiej wysokości dodatek nocny (2022) będziesz otrzymywać od swojego pracodawcy. Sprawdź, ile wynosi!

Praca w godzinach nocnych a dodatek nocny 2022. O co tu chodzi?

Kodeks pracy, który obowiązuje w Polsce, stanowi, że pora nocna to czas pomiędzy godziną 21:00 a 7:00. To równe 8 godzin pracy, za które pracodawca zobowiązany jest płacić swoim pracownikom przynajmniej 20% wyższą stawkę godzinową obliczaną na podstawie minimalnej pensji w kraju. Każdy pracodawca ma obowiązek określenia w swoim regulaminie zasady pracy w godzinach nocnych.

Chcesz wiedzieć, jaka będzie wysokość twojego dodatku do wynagrodzenia za porę nocną? Wiele zależy od tego, jaka jest stawka bazowa wynagrodzenia. Jeśli pracujesz na podstawie umowę o pracę na pełen etat przy najniższej krajowej pensji, możesz liczyć na około 22-23 złote za godzinę pracy nocą. Czy taka stawka jest zadowalająca? Wiele zależy od branży, stosunku pracy oraz obowiązków pracownika.

Jak ustala się stawkę godzinową za pracę nocą? Dodatek nocny 2022 w praktyce

Dodatek za godziny nocne (2022) ustalany jest przede wszystkim na podstawie stawki godzinowej wynikającej z wynagrodzenia. Jeśli pracownik wykonuje pracę nocą i zarabia najniższą krajową, która wynosi 3010 złotych brutto, wtedy stawka godzinowa dla podstawy wynosi 19,70 złotych brutto. Podstawowy tydzień pracy to 40 godzin, co w skali miesiąca daje pełen etat równy 160 godzin. Co ciekawe, kiedy wykonujesz swój zawód w godzinach nocnych na stałe, rozliczenie w ramach dodatku nocnego zastąpisz ryczałtem. Jego wysokość powinna wynosić tyle samo, ile przewidywany wymiar pracy nocą.

Zobacz też:  Umowa o pracę i najniższa krajowa: analiza wpływu najniższego wynagrodzenia na sytuację pracowników

Jak obliczyć dodatek nocny?

Zastanawiasz się, jak obliczyć dodatek nocny dla pensji podstawowej, która wynosi 3010 zł brutto?

 1. Dodatkowe wynagrodzenie oblicza się przy pomocy prostego wzoru, a mianowicie liczba godzin pracy w danym miesiącu pomnożona przez wysokość dodatku nocnego.
 2. Kiedy do wyniku dodasz swoją podstawową pensję, otrzymasz całkowite wynagrodzenie w skali miesiąca – zarówno za pracę nocą, jak i za dnia.

Uważaj! Czy wiesz, jak obliczyć wynagrodzenie godzinowe za nadgodziny w nocy? W tym przypadku masz pełne prawo do dwóch dodatków do podstawowego wynagrodzenia jednocześnie. Każda nadliczbowa godzina pracy to dodatkowe 100% stawki godzinowej. Oznacza to, że w ogólnym rozrachunku łącząc dodatek nocny oraz dodatek za nadgodziny, otrzymasz ponad połowę większą pensję za godzinę pracy.

Kto może otrzymać dodatek nocny 2022? Jak przepisy regulują tę kwestię?

Kodeks pracy w Polsce reguluje wszelkie zagadnienia dotyczące pracy w nocy i nie tylko. Według prawa niektórzy pracownicy nie mogą wykonywać swojego zawodu nocą – nawet jeżeli są to nadgodziny. Dodatek nocny w 2022 nie jest dostępny dla:

 • młodocianych;
 • kobiet w ciąży;
 • pracowników opiekujących się nad dzieckiem, które ma mniej niż 4 lata;
 • pracowników niepełnosprawnych (chyba że lekarz wyrazi na to zgodę).

Kiedy przysługuje dodatek nocny (2022)?

Wszystkie powyższe kwestie reguluje ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Nie zaliczasz się do żadnej z powyższych grup? W takim razie możesz bez żadnego problemu otrzymywać dodatek za godzinę pracy w nocy wraz ze stawką za nadgodziny. Pamiętaj też, że według obowiązujących przepisów godziny nocne dla zakładów pracy powinny mieścić się w jasno określonym przedziale. A może chcesz wiedzieć, kiedy jako pracownik wykonujesz pracę w nocy? Artykuł 151 Kodeksu pracy dotyczy pracy w godzinach nadliczbowych oraz nocnych, ale tylko wtedy, kiedy ta wykonywana jest pomiędzy godziną 21:00 a 7:00. Dodatek nocny (2022) przysługuje ci, kiedy:

 • czas pracy w każdej dobie obejmuje minimum 3 godziny w porze nocnej;
 • minimum 1/4 czasu twojej pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.
Zobacz też:  Praca hostessy - na czym dokładnie polega?

Nawet jeśli twoja podstawowa pensja wyniesie 3010 zł brutto, to pracodawca ma pełne prawo ustalić wyższą kwotę dodatku niż ta, która jest minimalna według obowiązujących przepisów. Liczy się tu jednak dobra wola pracodawcy.

Czy warto pracować po zmroku? Gdzie można liczyć na zmiany nocne, by otrzymać dodatek nocny 2022?

Praca w nocy ma wiele plusów, choć nie dla każdego. Oprócz tego, że otrzymasz większe wynagrodzenie za swoją pracę, dodatkowo zyskasz:

 • więcej czasu wolnego w ciągu dnia;
 • szacunek pracodawcy;
 • możliwość realizowania pracy w nadgodzinach.

Pamiętaj jednak, że praca po zmroku wiąże się ze sporym obciążeniem dla organizmu. Całe szczęście przepisy jasno regulują, iż pracownicy młodociani bezwzględnie nie mogą korzystać z możliwości pracy nocą. Za pracę w nocy w 2022 r. przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, które wynosi minimum 20% podstawowej pensji godzinowej. Im wyższą masz podstawę wynagrodzenia, tym więcej pieniędzy otrzymasz zarówno za nadgodziny, jak i za dodatek nocny. 2022 rok oznacza wyższą pensję minimalną, więc praca w nocy i wynikająca z tego korzyść finansowa może być dla niektórych kusząca. Chcesz wiedzieć, gdzie znajdziesz pracę, która pozwoli ci na pracę w nocy? To głównie takie miejsca, jak:

 • zakłady produkcyjne;
 • magazyny;
 • firmy transportowe;
 • apteki;
 • szpitale;
 • i wiele innych…

Niezależnie od tego, jaki zawód wykonujesz, zawsze należy ci się dodatek nocny (2022). Możesz pracować zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Kiedy przekroczysz standardowe godziny etatowe, za każdą kolejną otrzymasz dodatkowo 100% płatne nadgodziny, a nocą załapiesz się też na wyższą stawkę dodatku nocnego. Osoby, które nie mają problemu z nocnym trybem życia i chcą mieć w ciągu dnia więcej czasu dla rodziny, koniecznie powinny przestawić się na pracę w nocy. 2022 rok to czas, gdy wprowadzono wyższą pensję podstawową, więc dodatkowe pieniądze też będą proporcjonalnie większe. Według Kodeksu pracy pora nocna zawsze musi być dodatkowo płatna w zależności od liczby przepracowanych godzin.

Zobacz też:  Komornik to zajęcie nie dla każdego! Jak zostać komornikiem sądowym i co się z tym wiąże?

Kto ustala dodatek nocny 2022? Podpowiadamy!

Dodatek nocny (2022 i w latach wcześniejszych) jest jasno określony w przepisach wynikających z Kodeksu pracy. Za pracę w nocy (2022 nie przyniósł tu zmian) otrzymasz dodatkowe wynagrodzenie w wysokości minimum 20% podstawy twojej płacy godzinowej. Jeśli pracujesz na stałe nocą, zastanów się nad tym, jaka wysokość ryczałtu będzie równa temu, ile wyniósłby dodatek nocny. W niektórych sytuacjach będzie to nieco korzystniejsza forma rozliczenia z pracodawcą. Pamiętaj, że to zakład pracy ustala stawki, które nie mogą być niższe niż te ustawowe. Nie ma jednak górnego ograniczenia jeśli chodzi o dodatek za godziny nocne w pracy. Osoby, które zarządzają zakładem pracy, ustalają wysokość dodatku na podstawie własnych preferencji (ale zgodnie z przepisami, które mówią o pensji minimalnej w skali miesiąca wynoszącej 3010,00 zł brutto).

Często pracujesz nocą i nie chcesz, aby zakład pracy źle obliczył twoją stawkę godzinową? W takim razie zacznij prowadzić własne notatki i kalkulacje dotyczące stawek za pracę po zmroku. Dzięki temu w razie problemów przedstawisz księgowości swoje firmy własne notatki i ustalisz, gdzie zaszła pomyłka w obliczaniu miesięcznego wynagrodzenia wraz z nocnym dodatkiem. W dużych firmach handlowych i produkcyjnych rozliczaniem nadgodzin oraz pracy w godzinach nocnych zajmują się kadry i księgowość. Nowoczesne systemy teleinformatyczne umożliwiają sprawną kontrolę nad tym, jak długo pracownik wykonuje swoje zadania nocą i jakie wynagrodzenie powinien otrzymać. Godziny nocne 2022 mieszczą się w przedziale od 21:00 do 5:00, dlatego właśnie wtedy masz szansę zdobyć atrakcyjny dodatek nocny. 2022 to czas, gdy będzie on wyższy dla osób z najniższym wynagrodzeniem, ponieważ mimo że pozostaje na poziomie 20%, to rośnie płaca minimalna.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *