Firmowy samochód? Jak wygląda kwestia ubezpieczenia?

Zgodnie z prawem każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi zostać objęty ubezpieczeniem. Przepisy dotyczą zarówno samochodów należących do osób prywatnych, jak i samochodów firmowych. W przypadku tego drugiego właścicielem samochodu jest firma, pracownik użytkownikiem. Jak zatem wygląda kwestia ubezpieczenia auta firmowego?

Dlaczego trzeba wykupić ubezpieczenie?

Wykup polisy ubezpieczeniowej na samochód nie tylko jest wymogiem. Kierując się własnym dobrem, powinniśmy pomyśleć o zadbaniu o nasze interesy. Jednak nie ograniczajmy się tu tylko do wypadków, stłuczeń i kolizji. Jeśli nie korzystamy z samochodu na co dzień, weźmy pod uwagę inne niespodziewane okoliczności – na przykład kradzież pojazdu.

Tymczasem, wykupując polisę ubezpieczeniową dla samochodu, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który gromadzi dane na temat umów zawieranych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, możemy spać spokojnie. Zarówno wtedy, kiedy codziennie korzystamy z samochodu, jak i stoi zaparkowany przed blokiem czy w garażu. Zasadniczo zawsze warto sprawdzać różne firmy ubezpieczeniowe oc (www.ubezpieczeniaonline.pl).

Kto ubezpiecza samochód firmowy?

Z racji, że firma jest właścicielem auta, to ona staje się podmiotem, od której obowiązków należy wykupienie ubezpieczenia. Nie mamy pojęcia, czy nasz nowy, lśniący firmowy samochód został ubezpieczony? Sprawdźmy. Tak jak już wiemy, bezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny gromadzi informacje dotyczące tak zwanych ubezpieczeń komunikacyjnych. Wystarczy sprawdzić zasoby UFG. Jak to zrobić?

●      wchodzimy na stronę główną Funduszu,

●      szukamy zakładki z ubezpieczeniami OC i AC,

●      wypełniamy formularz,

●      w formularzu uzupełniamy informacje podstawowe dotyczące pojazdu (numer rejestracyjny, VIN, itd.).

W ten sposób otrzymujemy dane na temat naszego pojazdu, począwszy od marki i modelu, skończywszy na polisie.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy auto firmowe posiada takie ubezpieczenie, sprawdźmy dokładne instrukcje dostępne na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/sprawdzenie-oc-jak-sprawdzic-czy-pojazd-ma-oc/470.html. Warto zaznaczyć, że usługa, czyli sprawdzenie informacji o ubezpieczeniu, nic nie kosztuje.

Zobacz też:  Pożyczki udzielane na karcie kredytowej - jak działają?

Jak skorzystać z ubezpieczenia?

W wypadku jakiejkolwiek stłuczki czy kolizji musimy bezzwłocznie poinformować o tym fakcie właściciela pojazdu, a zatem firmę. Z racji, że użytkujemy samochód firmowy, jesteśmy za niego odpowiedzialni, co oznacza, że za szkody poniesione w trakcie eksploatacji powierzonego mienia, pracodawca może wymagać od nas dopłaty za część kosztów poniesionych za spowodowanie szkody, jeśli wypadek nastąpił na skutek naszego błędu.

Jako pracownicy możemy się jednak uchylić od odpowiedzialności, jeśli uda nam się wykazać, że szkoda powstałą na skutek eksploatowania przez nas samochodu służbowego, powstała nie z naszej winy, a więc na skutek okoliczności losowych bądź błędu popełnionego przez innych uczestników ruchu drogowego, a także, jeśli to firma nie zapewniła pracownikowi warunków do zabezpieczenia samochodu.

Artykuł promocyjny


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *