W skrócie:
- Ginące zawody to problem współczesności, lecz to nie pierwsza taka sytuacja w historii.
- Wśród ginących zawodów znaleźć można wiele profesji rzemieślniczych.
- Dynamiczny rozwój technologii i konsumpcjonizmu generuje szybką wymianę nie tylko produktów, ale także specjalistów.
Dlaczego niektóre zawody tracą na popularności?
Ginące zawody to zbiór profesji, które przed laty stanowiły podstawę gospodarki, były chętnie wybierane przez młode osoby, a także gwarantowały stabilną pracę. Wśród nich można spotkać dziedziny, które obecnie są coraz mniej popularne ze względu na koszty, rozwój technologii lub preferencji. Największy wpływ na zanik niektórych zawodów miały zmiany ekonomiczne i bardzo szybka produkcja. Część osób można z łatwością zastąpić maszynami, niektóre umiejętności zdezaktualizowały się całkowicie, a inne są dla wielu klientów zwyczajnie nieopłacalne.
Ginące zawody rzemieślnicze – problem współczesności?
Ogromną grupą zawodów, które obecnie tracą na znaczeniu i popularnością są profesje rzemieślnicze. Ręczne wytwarzanie produktów od podstaw, poświęcanie czasu oraz wiedzy i umiejętności można zastąpić rzeczami produkowanymi szybko i masowo. Wiele fabryk, które przez laty zatrudniały setki pracowników, obecnie woli skorzystać z nowoczesnych systemów produkcyjnych i ograniczyć się do kilku specjalistów obsługujących sprzęt. Podobnie drobni rzemieślnicy, tacy jak szewcy czy krawcy zostali wyparci przez masowe dostawy zza granicy.
Jakie profesje tracą na znaczeniu w kapitalizmie?
Ginące zawody są problemem także tych obszarów, które wymagają czasu. Jeśli dany produkt uległ uszkodzeniu, dawniej wiele osób wolałoby go naprawić. W takich chwilach potrzebna była pomoc specjalisty, który dzięki wieloletniemu doświadczeniu mógł przywrócić sprawność sprzętom, naprawić piec czy zegarek. Obecnie znaczna większość klientów woli wyrzucić uszkodzone przedmioty i kupić nowe, które również za krótki czas będą wymagały wymiany. W efekcie rozwija się sektor produkujący szybko oraz tanio, a coraz mocniej zamiera gałąź doskonałych rzemieślników i mistrzów w swojej dziedzinie.
Ginące zawody ostatnich lat
Ginące zawody w XX oraz XXI wieku namnażają się w wyjątkowo szybkim tempie. Warto mieć także na uwadze, że w przyszłości profesje będą się pojawiały i znikały jeszcze szybciej.
Kowal
Wśród coraz rzadziej spotykanych zawodów można z pewnością wymienić kowala. W przeszłości była to profesja niezbędna do wygodnego funkcjonowania całego miasta. Obecnie natomiast to sporadycznie spotykani artyści zajmujący się wykuwaniem artystycznych mebli lub bram.
Zecer
Ginące zawody to nie tylko profesje, które stały się mało opłacalne, ale również nieaktualne ze względu na rozwój technologii. Dzięki komputeryzacji procesu druku osoba odpowiedzialna za prawidłowe ułożenie liter w druku jest całkowicie zbędna.
Zdun
W czasach, gdy piece stanowiły centrum każdego domu, specjaliści zajmujący się ich budową oraz naprawą byli niezbędni. Obecnie zdun odpowiada głównie za kominki i piece gastronomiczne.
Moda na naturalny tryb życia – czy ginące zawody powrócą?
Ginące zawody to problem każdej epoki. Niezależnie od czasów cyklicznie pojawiały się przełomy ekonomiczne, gospodarcze, czy technologiczne, które zmieniały utarty schemat. Niemniej jednak współczesne młode pokolenia chętnie wracają do przeszłości. Romantyzując ubiegłe dekady, czy troszcząc się o przyszłość planety, zwracają się w kierunku naprawiania, a nie wyrzucania. Z tego względu wiele zawodów, które na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat odeszły w zapomnienie, obecnie coraz częściej powracają do łask. Należy mieć jednak na uwadze, że są to pojedyncze przypadki, a nie działanie na skalę masową.
Czy warto kształcić się w zawodzie, który zanika?
Ze względu na rosnącą popularność wszelkiego typu manufaktur oraz coraz większe zapotrzebowanie na produkty wytwarzane z pasją, część osób kształcie się w zapomnianych dziedzinach. Trudno określić jednoznacznie czy to opłacalna droga kariery. Niemniej jednak wytwarzanie czegoś z serca lub świadczenie usług, w które się wierzy, może przynieść wiele satysfakcji.