Ile zarabia lekarz ortodonta, czy to dobry zawód?

Ortodonta zwykle najmłodszym pacjentom nie kojarzy się zbyt dobrze. Nie da się jednak ukryć, że jest on wstanie zadbać o to, by nasz uśmiech zawsze prezentował się zachwycająco i pozbawiony był nieprawidłowości. Ortodonci pracują z pacjentami w każdym wieku i starają się skorygować ewentualne wady zgryzu. Zawód ten jednak nie należy do najłatwiejszych i poparty jest dość długą ścieżką edukacji i godzinami praktyk zawodowych. Niemniej jednak ile zarabia ortodonta i czy jest to dobry zawód?

Czy ortodonta to dobry zawód?

Nie da się ukryć, że ortodontą nie każdy może zostać. Zawód ten wymaga od kandydatów świetnych predyspozycji zarówno fizycznych jak i psychicznych. Ortodonci muszą odznaczać się świetnymi zdolnościami manualnymi, a także cierpliwością i precyzją. Warto także zaznaczyć fakt, że praca ta wiąże się z ogromnym ryzykiem i odpowiedzialnością. Nawet najmniejszy błąd jest wstanie nieść za sobą ogromne konsekwencje zarówno dla lekarza jak i jego pacjenta. Ortodonta zajmuje się leczeniem wad zgryzu, a także wszelkich nieprawidłowości, które pojawiają się w zakresie jamy ustnej. Ciekawostką jest fakt, że jeszcze do niedawna, praca ortodonty skupiała się na leczeniu pacjentów z przedziału wiekowego 18-20 lat. Obecnie jednak zarówno młodsi jak i starsi zwracają się o pomoc do tego typu specjalisty. Czy zatem jest to dobry zawód? Można śmiało powiedzieć, że dla osób cechujących się precyzją i dokładnością jest to wymarzona praca. Co więcej ortodonci wcale nie muszą znajdować zatrudniania w prywatnych czy publicznych placówkach. Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia, mogą oni śmiało rozpocząć pracę na własnych rachunek i założyć własny gabinet. Oczywiście wiąże się to z początkową inwestycją i pewnie nie obejdzie się bez pożyczki na raty bez weryfikacji, jednak inwestycja ta zwróci się w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. Zawód ortodonty jest idealną pracą dla tych, którzy marzą o stałym ulepszaniu się i podnoszeniu swoich kwalifikacji.

Zobacz też:  Jak skutecznie premiować pracowników: sprawdzone sposoby motywowania zespołu

Ile zarabia ortodonta?

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na rozpoczęcie kształcenia w tym zawodzie, z pewnością chce wiedzieć, z jakimi benefitami finansowymi zawód ten jest związany. Okazuje się, że ciężko jednoznacznie oszacować zarobki ortodonty, gdyż w dużej mierze są one uzależnione od ilości doświadczenia, jakim może pochwalić się specjalista. Nie jest bowiem tajemnicą, że ortodonta na początku swojej kariery nie może liczyć na zbyt wielkie zarobki. Doświadczeni koledzy po fachu jednak nie będą mieli powodów do narzekań. Przygodę z zawodem, jakim jest ortodonta rozpoczyna się po ukończeniu studiów na tak zwanej rezydenturze. Wówczas zarobki ortodonty mogą wynosić średnio około 4299 złotych brutto. Jednak wraz z upływem lat, wynagrodzenie to będzie systematycznie wzrastało. Śmiało można powiedzieć, że doświadczony ortodonta może liczyć na średnią, miesięczną pensję rzędu 7000-10000 tysięcy złotych. Oczywiście jeśli specjalista zdecyduje się przy pomocy początkowej pożyczki otworzyć własny gabinet, wówczas zarobki te mogą wzrosnąć nawet do 15000 złotych.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *