Kurier rowerowy – na czym polega praca? Jakie są zarobki?

Praca kuriera rowerowego polega na dostarczaniu przesyłek odbiorcom. Firmy kurierskie zatrudniają najczęściej młode, sprawne fizycznie osoby. Czy warto pracować jako kurier rowerowy? Podpowiadamy, z czym trzeba się liczyć i kto może skorzystać z oferty pracy!

Kurier rowerowy musi pokonywać kilometry na rowerze, by dostarczyć przesyłki pod wskazany adres. Praca wymaga wysiłku, dlatego mogą o niej myśleć osoby wysportowane, z dobrą kondycją fizyczną, lubiące przemieszczać się jednośladem. Choć zadanie nie wydaje się trudne do wykonania, trzeba pamiętać, że kurier pracuje niezależnie od warunków pogodowych, przemierza miasto w deszczu, śniegu czy mrozie. Praca wymaga od niego nie lada umiejętności. Co więcej, nie może liczyć na atrakcyjny zarobek, dlatego często traktuje tę funkcję jako sposób na dorobienie. Kto zatem będzie zadowolony, pracując jako kurier rowerowy? Co warto wiedzieć o tym zawodzie? Przeczytaj!

Kurier rowerowy – czy warto spróbować?

Kurier rowerowy dostarcza paczki, listy, a nawet jedzenie. Nierzadko to właśnie rowerem można dostać się szybciej w dane miejsce niż samochodem. Łatwiej jest lawirować pomiędzy pojazdami, można uniknąć stania w korkach, wybierając ścieżki rowerowe. Choćby z tego względu nie każdy może zostać kurierem. To zawód przeznaczony dla osób młodych, o doskonałej kondycji i zdrowiu, lubiących jazdę na rowerze. Zanim zdecydujesz się podjąć wyzwanie, pomyśl, że ta praca oznacza godziny jazdy przez miasto, niejednokrotnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Z drugiej strony, tego rodzaju zajęcie pozwala nie tylko zarobić, ale przede wszystkim zadbać o kondycję i zrealizować dzienny plan na aktywność fizyczną. Kurier musi szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo, dlatego niezbędne są takie elementy stroju jak np. kaski rowerowe męskie i damskie, gogle rowerowe czy ochraniacze na dłonie.

Zobacz też:  Jak napisać podanie o pracę na stanowisko pielęgniarki

Praca kuriera – zalety i wady

Kurier rowerowy ma zapewnioną dużą samodzielność, co dla wielu osób jest ogromnym atutem. Pracodawca rozlicza go za zrealizowanie danego zadania, natomiast, w jakim czasie je wykona, czy jaką trasą podąży, – to już pozostaje zazwyczaj decyzją pracownika. Kurier jest więc samodzielny, ma dużą swobodę działania i sam układa plan dnia. To praca wybierana przez osoby uczące się i studiujące pozwala na sporą elastyczność godzin, dzięki czemu można w prosty sposób pogodzić pracę z innymi zajęciami. Niestety praca kuriera ma też swoje wady – przede wszystkim jest ciężka. Wymaga wysiłku, kilku godzin intensywnej aktywności oraz znajomości rejonu. To także narażenie na niebezpieczeństwa, ryzyko uczestnictwa w kolizji czy wypadku drogowym. Zagrożeniem jest też wciąż rosnąca konkurencja, co podnosi wymagania względem kandydatów.

Kurier rowerowy – stawki

Jak wygląda pensja kuriera rowerowego? Ile realnie zarabia? Wszystko zależy od firmy zatrudniającej na umowę, ale także miasta, w którym działa kurier, a czasem liczby kursów wykonanych w ciągu dnia. Oczywiście można również założyć własną działalność, jednak w takim przypadku trzeba liczyć się z koniecznością odprowadzania składek na ubezpieczenie. Najczęściej średnie zarobki wynoszą od 2500 do 3500 zł brutto. Zdarza się jednak, że pracodawcy chwalą się w ogłoszeniach, że proponują zatrudnienie z dzienną stawką sięgająca nawet 300 zł! Warto sprawdzać takie informacje i szukać jedynie rzetelnych, sprawdzonych wiadomości i ofert. Kurierzy mogą liczyć także na napiwki, bonusy w postaci premii, czy choćby sprzęt, np. telefon.

W wielkich metropoliach, jak np. Nowy Jork, kurierzy rowerowi to niemal oddzielna grupa społeczna ciesząca się uznaniem. W Polsce to wciąż niszowa branża, która czeka na rozwój. Warto jednak zwrócić uwagę, że przy sporej ilości aut podążających ulicami naszych miast większość firm dostarczających przesyłki decyduje się wprowadzić usługi kuriera rowerowego.

Zobacz też:  Zastanawiasz się, jak zostać politykiem? Sprawdź przydatne informacje dotyczące tego, co należy zrobić w tym kierunku!

Artykuł sponsorowany


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *