Jak zarejestrować działalność gospodarczą?

Prowadzenie własnego biznesu to marzenie i cel wielu rodaków. By z powodzeniem realizować się w charakterze przedsiębiorcy, wcale nie trzeba ogromnych pieniędzy, dużego doświadczenia czy oryginalnego pomysłu. Konieczna jest jednak odwaga, umiejętność chłodnej kalkulacji oraz wytrwałość. Jak zarejestrować działalność? Od czego zacząć?

Krok pierwszy: pomysł na biznes

Rozpoczęcie przygody z biznesem wymaga przede wszystkim pomysłu na własną działalność. Wbrew pozorom nie musi to być nic przesadnie innowacyjnego czy oryginalnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na działalność, której model biznesowy jest powszechnie znany i sprawdzony już w wielu różnych lokalizacjach.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie dysponują w danym momencie pomysłem na biznes lub po prostu nie chcą tworzyć modelu biznesowego i marki od podstaw, jest franczyza. Jest to nic innego jak prowadzenie biznesu pod konkretną marką – partnerskiego sklepu, restauracji czy placówki bankowej. Prowadzenie biznesu na takich zasadach jest niewątpliwie wygodnym i nieco bezpieczniejszym scenariuszem. Przedsiębiorca nie musi bowiem koncentrować się na budowie rozpoznawalności marki, gdyż ta jest już znana. Musi jednak stosować się do obowiązujących reguł i umowy licencyjnej, co może być często nieco ograniczające.

Krok drugi: biznesplan

Bez względu na to, jaki biznes i w jakiej formie planujemy rozpocząć, nie zapominajmy o przygotowaniu profesjonalnego biznesplanu. Z pomocą przyjdzie nam Internet, gdzie znaleźć można wiele wzorców i jednocześnie informacji, które pomogą nam wnikliwie poznać interesującą nas branżę, zbadać rynek i rzetelnie ocenić szanse na powodzenie.

Kalkulacja rentowności biznesu w kilku różnych scenariuszach z pewnością pozwoli nam ocenić ryzyko i potencjał planowanego przedsięwzięcia. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujemy rozpoczęcie działalności, która wymaga zainwestowania sporych środków. Konsekwencje zbyt optymistycznego podejścia do tematu mogą okazać się dla nas bardzo dotkliwe.

Zobacz też:  Co najlepiej jeść w pracy?

Krok trzeci: formalności

Kiedy już konkretny pomysł gruntownie przeanalizujemy, przekalkulujemy i przemyślimy, nie pozostanie nam nic innego, jak tylko wybrać optymalną formę prawną i oficjalnie rozpocząć przygodę z biznesem.

Myli się ten, kto uważa, że rejestracja działalności to droga przez mękę. Formalności są dziś ograniczone do minimum i wiele spraw załatwić można online. Zakładając, że interesuje nas prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, konieczne będzie złożenie wniosku CEIDG-1. Jego złożenie jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON, zgłoszeniem płatnika składek w ZUS i zgłoszeniem identyfikacyjnym do Urzędu Skarbowego.

Złożenie wniosku automatycznie uprawnia do rozpoczęcia działalności. Pamiętać należy również o założeniu firmowego rachunku bankowego oraz wyrobieniu firmowej pieczątki. Wprawdzie nie są one obowiązkowe, jednak bardzo ułatwiają prowadzenie działalności. Jeżeli nie planujemy samodzielnie prowadzić rachunkowości, nie zapomnijmy o podpisaniu umowy z biurem rachunkowym.

Artykuł zewnętrzny.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *