Jak znaleźć pracę po studiach?

Znalezienie pracy po studiach to spore wyzwanie dla absolwentów wielu kierunków. O czym warto pamiętać poszukując zatrudnienia? Gdzie szukać interesujących ofert? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak znaleźć ciekawą pracę po uzyskaniu dyplomu uczelni wyższej. 

Realistyczny cel – skuteczne działanie

Ukończenie studiów jest pierwszym krokiem do zdobycia wymarzonej pracy. Warto jednak pamiętać, że dyplom uczelni wyższej nie jest gwarancją zatrudnienia. Pracodawcy cenią wiedzę i kwalifikacje, ale także doświadczenie, umiejętność szybkiego przyswajania informacji oraz dostosowania się do zmieniających się warunków na rynku. Poszukiwania pierwszej pracy rzadko kończą się znalezieniem wymarzonej posady i satysfakcjonującego wynagrodzenia, dlatego warto postawić na zdobycie niezbędnych umiejętności na danym stanowisku, możliwość rozwoju i awansu. Odpowiadając na ogłoszenia warto sprawdzić nie tylko wymagania stawiane kandydatom, ale także politykę firmy oraz opinie pracowników i klientów. 

Gdzie szukać pomocy w poszukiwaniu pracy po studiach?

Jak napisać CV i list motywacyjny? Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Gdzie szukać ciekawych ofert pracy, a gdzie warto odbyć staż? Odpowiedzi na takie pytania można otrzymać w centrach kariery uczelni wyższych, z którego mogą skorzystać studenci i absolwenci. Wiele uniwersytetów organizuje warsztaty pomagające w aktywnym poszukiwaniu zatrudnienia lub targi kariery, gdzie studenci mogą zapoznać się z ofertami i wymaganiami poszczególnych pracodawców.

Wykorzystaj dostępne narzędzia 

Poszukiwanie pracy po studiach nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto skorzystać ze wszystkich dostępnych możliwości. Dodatkowym utrudnieniem dla obecnych absolwentów jest brak możliwości odbycia praktyk studenckich ze względu na pandemię Covid19. Dobrym pomysłem jest regularne przeglądanie ogłoszeń na lokalnych i branżowych portalach, w regionalnych i tematycznych grupach w mediach społecznościowych, prasie lub na stronach profesjonalnych firm zajmujących się rekrutacją pracowników. Warto także wysłać CV i list motywacyjny do wybranych firm, nawet jeśli aktualnie nie prowadzą rekrutacji na interesujące nas stanowisko. Internet i social media dają ogromne możliwości, ale warto również pamiętać o tradycyjnych formach poszukiwania pracy. Absolwenci uczelni wyższych posiadający legitymację studencką i ważne naklejki na legitymację studencką mogą korzystać z przysługujących zniżek na przejazdy PKP, PKS i komunikacją miejską do końca października w roku, w którym uzyskali dyplom inżyniera, licencjata lub magistra. Ulgowe bilety w transporcie publicznym warto spożytkować na udział w targach pracy lub osobiste dostarczenie dokumentów rekrutacyjnych do wybranych firm. Jeśli zależy nam na zatrudnieniu w konkretnym przedsiębiorstwie czy placówce, warto rozważyć odbycie bezpłatnego stażu lub rozpoczęcie pracy na niższym stanowisku. 

Zobacz też:  Jak napisać recenzję filmu - praktyczne porady

Jak zwiększyć szanse zdobycia pracy po studiach?

Wykorzystanie wszystkich dostępnych narzędzi oraz odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej znacząco zwiększa szanse na zdobycie zatrudnienia. Przygotowując życiorys warto podkreślić nie tylko zdobyte wykształcenie, ale także dodatkowe umiejętności jak: znajomość języków obcych, obsługa programów komputerowych, a także doświadczenie zdobyte podczas praktyk, stażu czy wolontariatu. Podczas pisania listu motywacyjnego należy unikać powtarzania informacji zawartych w CV, a skupić się na korzyściach, jakie dana firma może odnieść, przyjmując nas do pracy. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest jednym z najważniejszych elementów procesu rekrutacji, dlatego dobrym rozwiązaniem jest odpowiednie przygotowanie oraz zapoznanie się z informacjami na temat stanowiska i firmy, w której chcemy podjąć zatrudnienie. 

Poszukując pracy po studiach, warto również zadbać o pozytywne nastawienie, nawet jeśli początkowe starania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Warto również sprawdzać oferty i dokładnie czytać wymagania potencjalnego pracodawcy. Bardzo często pracodawcy poszukują studentów do pracy, ze względu na niższe koszty zatrudnienia i posiadanie naklejki na legitymację studencką.

Artykuł sponsorowany


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *