Jak zostać adwokatem oraz z jakimi obowiązkami wiąże się ta praca? Czy zawód adwokata i prawnika jest tym samym?

Jak zostać adwokatem? Intuicyjne wydaje się nam, że koniecznie trzeba ukończyć odpowiednie studia. Jest to prawda, tylko że to dopiero początek drogi. Poznaj całą ścieżkę, którą muszą przejść osoby zainteresowane tym zawodem.

Jak zostać adwokatem? Adwokaci w popkulturze przedstawiani są w pozytywnym świetle. Są to osoby, które cieszą się dużym szacunkiem wśród społeczności. Imponować może również ich charyzmatyczna postawa, którą często możemy obserwować na wielkim ekranie. Pod wpływem takich bodźców można pomyśleć, że jest to bardzo opłacalna praca, zapewniający status społeczny oraz dający satysfakcję. Jak jest w rzeczywistości? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak zostać adwokatem? Opis pracy

Zanim zastanowimy się nad tym, jak zostać adwokatem, musimy przybliżyć, na czym polega jego praca. Rzeczywistość znacznie różni się od filmowej wizji. W przeważającej większości praca adwokata polega na kontakcie z klientami indywidualnymi oraz biznesowymi, w celu udzielenia im porad prawnych. Podczas takich czynności sporządza się opinie prawne. Znacznie mniejszy procent czasu poświęcają na występowanie przed sądem. Adwokat ma prawo stawać przed sądem w charakterze obrońcy, zarówno w sprawach karnych, jak i karnoskarbowych.

W jakich warunkach pracują adwokaci?

W zdecydowanej większości adwokaci pracują w kancelariach. Jest to standardowa ścieżka rozwoju. Wraz ze zdobytym doświadczeniem przychodzi również chęć działania samodzielnie. Adwokaci, którzy jeszcze tego doświadczenia nie zdobyli, przeważnie znajdują zatrudnienie w już działających kancelariach. Jest to dla nich świetna okazja do nabycia cennego doświadczenia. Na początku drogi w ich obowiązkach będzie sporządzanie dokumentów, ale również doradztwo. Adwokaci mogą pracować również w zespole adwokackim lub nawet spółce, która zdecyduje się ich zatrudnić.

Zobacz też:  Scrum i agila – najlepsze rozwiązanie do współpracy?

Wykształcenie – jak zostać adwokatem?

Jak zostać adwokatem? Należy ukończyć studia prawnicze. To właśnie dzięki nim możesz zdobyć niezbędne kwalifikacje. To jednak nie koniec edukacji. Następnie konieczne będzie przystąpienie do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką. To wymaga jednak od kandydata przygotowanie odpowiednio skonstruowanego wniosku. Zawiera on:

  • życiorys;
  • kwestionariusz osobowy;
  • dyplom ukończenia studiów wyższych prawniczych;
  • zdjęcia;
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty za egzamin wstępny.

Egzamin wstępny na aplikację adwokacką – brama do kariery adwokata

Egzamin wstępny na aplikację adwokacką składa się aż ze 150 pytań. Nie należy on do najprostszych. Kandydat, który chce zaliczyć test, musi zgromadzić 100 punktów. Dopiero w momencie, gdy uda ci się uzyskać wynik pozytywny, zostaniesz wpisany na listę aplikantów. W tym momencie pora na dostarczenie kolejnych dokumentów:

  • wniosek o wpisanie na listę aplikantów;
  • dokument, który potwierdzi niekaralność;
  • odpis dyplomu.

Sama aplikacja trwa trzy lata i również kończy się egzaminem. Dopiero po jego zdaniu kandydat zostanie wpisany na listę adwokatów. Już wiesz, jak zostać adwokatem.

Zarobki – ile zarabiają adwokaci?

Ciężko jednoznacznie określić, na jakie zarobki możesz liczyć, pracując jako adwokat. Wynika to z tego, że zarobki mogą być bardzo zróżnicowane, w zależności od doświadczenia oraz marki osobistej. Średnie wynagrodzenie adwokatów kształtuje się na poziomie około 6000 zł brutto. Jest to wyłącznie wartość statystyczna, ponieważ tak na dobrą sprawę adwokat prowadzący własne kancelarie, może zarabiać nawet dziesiątki tysięcy złotych. Są również tacy, których wynagrodzenie jest znacznie mniejsze od podanej średniej. Tak duża dysproporcja wynika z tego, w jaki sposób ukształtowana jest ta branża.

Cechy dobrego adwokata i prawnika

Nie każda osoba, która zdobyła odpowiednie kwalifikacje, finalnie zostanie adwokatem na stałe. Wynika to z tego, że często po przepracowaniu kilku miesięcy lub nawet lat, taka osoba może zauważyć, że nie jest to zajęcie, które jej odpowiada. Wymaga ona dużego zdyscyplinowania oraz odporności na stres. Adwokat może mieć kontakt z osobami, które dopuszczały się przestępstw, w związku z tym konieczne jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Istotne jest również ciągłe rozwijanie swoich umiejętności oraz wiedzy. Adwokat jest zmuszony aktualizować swoją wiedzę, ponieważ przepisy mogą ulec zmianie.

Zobacz też:  Jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego?

Jakie są minusy pracy adwokata?

Do tej pory pisaliśmy o tej pracy raczej w pozytywnym świetle. Wspominaliśmy o wysokich zarobkach oraz statusie społecznym. Pora stanąć po drugiej stronie barykady i przytoczyć wady tej pracy. Największą z nich jest chyba ciągła presja wynikająca z konieczności wygrywania spraw. O tym, ile zarabiasz, decyduje to, jak skuteczny jesteś. W związku z tym notoryczne przegrywanie może sprawić, że przestaniesz być ceniony. Z drugiej strony, ciągle wygrywając rozprawy, spada na ciebie presja utrzymania takiego stanu rzeczy. Każdy klient oczekuje od ciebie pomocy, a to potrafi bardzo obciążyć.

Czy adwokat szybko znajdzie zatrudnienie?

Sytuacja na rynku jest bardzo dobra. Na chwilę obecną zapotrzebowanie jest wysokie. Coraz więcej klientów indywidualnych decyduje się na zasięganie rad prawnych. Adwokaci mogą nawiązywać współpracę z firmami, również tymi zagranicznymi. Otwiera to wiele potencjalnie ciekawych ścieżek, które pozwalają zdobywać konkretne specjalizacje. Wielu adwokatów decyduje się na pewną niszę, przyjmując wyłącznie klientów danego typu. W ten sposób budują sobie stabilną pozycję na rynku, która przekłada się następnie na wysokość zarobków.

Wykonywanie zawodu adwokata dla wielu może być spełnieniem marzeń. Jest pełna wyzwań oraz napędza człowieka do nieustannego rozwoju. Związana jest z tym również presja, którą nie każdy będzie w stanie udźwignąć. Jest to jednak trud, który potrafi obficie nagrodzić. Adwokaci dobrze zarabiają oraz są cenieni w społeczeństwie. Mogą cieszyć się pewnego rodzaju renomą, która zdecydowanie poprawia komfort życia. Być może jest to ścieżka kariery idealna dla ciebie.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *