Zastanawiasz się, jak zostać agentem nieruchomości? Sprawdź, na czym polega zawód pośrednika nieruchomości!

Działanie na rynku nieruchomości może być niejednokrotnie ciekawym pomysłem na swoją karierę. Warto wiedzieć, jaka jest specyfika zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Sprawdź, na czym polega ta praca i jak zostać agentem nieruchomości!

Nie ulega wątpliwości, że wiele osób może rozważać karierę jako pośrednik w obrocie nieruchomościami. Jest to bardzo ciekawa oraz różnorodna praca, która potrafi być naprawdę wciągająca. Ważne jest jednak to, aby zdawać sobie sprawę ze specyfiki tej profesji oraz wiedzieć, jak zostać agentem nieruchomości. Nie jest to szczególnie skomplikowane wyzwanie, niemniej jednak z pewnością warto się odpowiednio przygotować do całościowego przedsięwzięcia oraz przeanalizować swoje oczekiwania w stosunku do wykonywanego zawodu. Poznaj przydatne informacje na ten temat!

Dlaczego praca agenta nieruchomości jest ciekawa?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zostać agentem nieruchomości, musisz wiedzieć, że zawód ten jest bardzo różnorodny. Ma się bowiem do czynienia z rozmaitymi klientami. Możesz zawierać zarówno transakcje dotyczące wynajmu, jak i sprzedaży. Dzięki temu, że nierzadko prezentujesz osobom zainteresowanym dostępne nieruchomości, masz okazję do kontaktu z ludźmi, a także działasz w różnych lokalizacjach. Omawiana profesja potrafi być naprawdę fascynująca. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jednym z kluczowych aspektów jest tutaj umiejętność wzbudzenia zainteresowania oferowanymi obiektami, np. takimi jak oferty wynajmu w Krakowie na Gethome.

Jakie są zarobki pośrednika nieruchomości?

Agent nieruchomości zasadniczo zarabia na podstawie prowizji od zawieranych transakcji. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę otrzymuje on natomiast zazwyczaj stałe wynagrodzenie miesięczne oraz prowizyjny dodatek. Praca w nieruchomościach wiąże się z obracaniem niejednokrotnie ogromnymi sumami pieniędzy, a zatem wypracowane kwoty potrafią być naprawdę imponujące. Niemniej jednak trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że liczba zawieranych transakcji w miesiącu niekoniecznie musi być duża. Nabycie obiektu jest bowiem poważną decyzją i procesem, który wymaga czasu. Należy być tego świadomym.

Zobacz też:  Jak zostać stewardessą lub stewardem w liniach lotniczych? Sprawdź zarobki i wymagania

Zatrudnienie w biurze nieruchomości – jak wygląda?

Jeżeli decydujesz się na zatrudnienie w firmie zajmującej się obrotem nieruchomościami, możesz liczyć na umowę zlecenie lub o pracę. Opcja taka może być bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ w ten sposób możesz skupić się na wykonywaniu zadań wyznaczonych w kontrakcie. Warto pamiętać o tym, aby zawsze skrupulatnie weryfikować negocjowane warunki i uważnie analizować zapisy umowne. Dobrze jest wykazać się tutaj dokładnością i dbałością o szczegóły. Portale nieruchomościowe, takie jak Gethome, oferują szeroki wybór ogłoszeń, co ułatwia porównanie cen w różnych lokalizacjach i wspomaga pracę pośrednika nieruchomości.

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami a własna działalność gospodarcza

Jako agent nieruchomości możesz założyć również własną działalność gospodarczą. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że prowadzenie swojego biznesu to wymagające zadanie. Trzeba bowiem zajmować się zagadnieniami związanymi z dokumentacją rozliczeniową i aktywnie pozyskiwać klientów. Jest to więc opcja dla tych, którzy lubią wykonywać szereg zróżnicowanych czynności w swojej pracy oraz dbać o kwestie organizacyjne.

Czy pośrednik nieruchomości musi mieć licencję?

Posiadanie licencji na wykonywanie zawodu agenta nieruchomości nie jest wymagane, choć w przeszłości było to obowiązkowe. Obecnie licencja ma charakter dobrowolny – możesz się o nią ubiegać, jeżeli masz taką ochotę. Niezbędne jest tutaj co najmniej średnie wykształcenie. Od strony formalnej warto pamiętać również o tym, że każdy pośrednik nieruchomości prowadzący własną działalność gospodarczą musi mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Zawód agenta nieruchomości a wykształcenie – co warto wiedzieć?

Jeśli myślisz o tym, jak zostać agentem nieruchomości, z pewnością dobrze jest zdawać sobie sprawę z faktu, że do wykonywania tej profesji nie jest wymagane konkretne wykształcenie. Niemniej jednak często oczekuje się od kandydatów na takie stanowiska ukończenia szkoły średniej, czy też studiów. W omawianym zawodzie z pewnością przydać się mogą kierunki takie jak chociażby:

  • prawo
  • gospodarka nieruchomościami
  • ekonomia
Zobacz też:  Podanie o pracę ratownik medyczny - jak skutecznie aplikować o pracę w szpitalu?

Warto również dbać o rozwijanie swojej wiedzy na różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Każdy powinien więc samodzielnie zastanowić się nad swoimi preferencjami w tym obszarze.

Jak zostać agentem nieruchomości i jakie cechy są przydatne w tym zawodzie?

Nie ma jednoznacznej definicji wyjaśniającej, jaki jest dobry agent nieruchomości. Z pewnością jednak przydatne są tutaj umiejętności w zakresie autoprezentacji oraz przedstawiania oferty w taki sposób, aby wzbudzała ona zainteresowanie. Warto pracować nad sposobem wysławiania się oraz nad mową ciała. Niezbędna jest tutaj komunikatywność, ponieważ należy przejrzyście formułować przekaz. Potrzebna może być też niewątpliwie otwartość i determinacja w dążeniu do wyznaczonych celów.

Praca jako agent nieruchomości potrafi być wymagająca. Niemniej jednak zawód ten nieraz może dostarczyć sporo satysfakcji. Bez wątpienia jest to ścieżka kariery, którą warto rozważyć, jeśli lubisz kontakt z ludźmi i interesujesz się rynkiem nieruchomości. Istotne są tutaj z pewnością umiejętności o charakterze marketingowym i sprzedażowym.

Materiał promocyjny


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *