Wyjaśniamy, jak zostać trenerem piłkarskim! Musisz zdać egzaminy PZPN i UEFA dla trenerów piłki nożnej.

Kochasz świat futbolu? Marzysz o pracy jako trener piłki nożnej? Dowiedz się, jak zostać trenerem piłkarskim, kwalifikacje są niezbędne i co umożliwia ukończenie kursu UEFA.

Chcesz zostać instruktorem piłki nożnej? To satysfakcjonujący zawód, który wiąże się z wysokimi zarobkami! Wyjaśniamy, jak zostać trenerem piłkarskim oraz jak uzyskać licencję UEFA.

Jak zostać trenerem piłkarskim – zdać egzamin na trenera i odbyć staż trenerski

Rozwój kariery trenerskiej nie jest ani szybki, ani łatwy. Przede wszystkim trener musi mieć licencję uprawniającą do wykonywania zawodu. Aby zdobyć licencję, należy ukończyć kurs, odbyć staż trenerski oraz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Wyjątek stanowią doświadczeni, emerytowani piłkarze, którzy mogą przeskoczyć kilka szczebli wymaganego wykształcenia. Kandydat na kurs musi przedstawić zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia pozwalającym na wykonywanie zawodu trenera.

Na czym polega praca trenera piłkarskiego? Jaki musi być trener?

Zadaniem trenera jest przekazanie piłkarzom wiedzy na temat tej dyscypliny sportu, aby mogli być lepszymi zawodnikami. Opracowuje taktykę, przygotowuje treningi, inspiruje i motywuje graczy. Jednak trzeba wiedzieć, że zawód trenera wiąże się z dużym stresem. W tej pracy liczą się wyniki, a skuteczność działań trenera wpływa na reputację sportowców. Dlatego dobry trener musi wyróżniać się cechami charakteru, takimi jak odporność na presję i cierpliwość. Powinien mieć osobowość lidera i umiejętności interpersonalne.

Jakie kursy są przeznaczone dla przyszłych trenerów piłki nożnej?

Do uzyskania licencji trenera piłkarskiego nie jest konieczne ukończenie studiów wyższych, ale trzeba spełniać określone wymagania i zdać egzaminy, po których otrzymuje się licencje, które uprawniają do trenowania zawodników sportowych. Polski Związek Piłki Nożnej wymaga, aby wszyscy trenerzy mieli odpowiednie licencje UEFA. Trenerzy piłki nożnej mogą ukończyć kursy trenerskie PZPN i kursy UEFA.

Zobacz też:  Zastanawiasz się nad tym, jak zostać psychologiem? Sprawdź przydatne informacje na ten temat i dowiedz się, co zrobić!

Kursy trenerskie PZPN: kurs Grassroots C i Grassroots D

Podstawą, która umożliwia dalsze szkolenia trenerskie jest kurs Grassroots D. Kurs trwa 32 godziny i dobywa się w formie weekendowej. Zakończony jest egzaminem końcowym, po którym można otrzymać licencję. Kurs Grassroots D upoważnia do szkolenia drużyny seniorów w najniższych klasach rozgrywkowych lub seniorek w II, III i IV lidze.

Grassroots C … trenowania drużyn młodzieżowych,

Trwa 70 godzin, zjazdy odbywają się w weekendy. 

Kurs UEFA A

Kurs UEFA A umożliwia trenerowi prowadzenie drużyn piłkarskich na każdym szczeblu rozgrywkowym. Aby uzyskać licencję trenera UEFA A

Kurs UEFA B

trenerów UEFA B

licencję UEFA B

Kurs UEFA C

oraz dzieci do 12 roku życia

Kurs UEFA PRO

Licencja zdobyta dzięki kursowi UEFA PRO pozwala na prowadzenie drużyny w rozgrywkach Ligi Mistrzów lub rodzimej Ekstraklasy. Aby przystąpić do kursu, kandydat musi mieć co najmniej roczny staż przy prowadzeniu zespołów I ligi. Dotarcie do takiego poziomu może zająć wiele lat.

Gdzie może pracować trener piłkarski?

Trener piłkarski może znaleźć pracę w klubach piłkarskich i akademiach futbolu lub pracować jako nauczyciel WF-u. W Polsce rośnie popularność tej dyscypliny sportu i powstają nowe szkolne klubiki i specjalistyczne akademie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił, jak zostać trenerem piłkarskim. Pozostało teraz tylko przystąpić do działania i zapisać się na wybrany kurs!


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *