Jak zostać agentem ubezpieczeniowym i na czym właściwie polega ta praca? Sprawdź przydatne informacje na ten temat!

Agent ubezpieczeniowy zajmuje się prezentowaniem klientom ofert ubezpieczeń i ich sprzedażą. Może być to ciekawy pomysł w sferze kariery zawodowej. Sprawdź ciekawe informacje na temat tego, jak zostać agentem ubezpieczeniowym i jakie wymagania należy spełnić!

Droga do kariery jako agent ubezpieczeniowy nie jest trudna, choć trzeba tutaj oczywiście spełnić pewne wymagania. Osoby, które rozważają tę ścieżkę rozwoju zawodowego, powinny zdawać sobie sprawę z faktu, że praca ta potrafi być wymagająca. Jednocześnie może być ona bardzo ciekawym zajęciem. Omawiany zawód może stanowić interesującą opcję zarówno dla tych, którzy dopiero poszukują pomysłu na swoją karierę, jak i dla tych, którzy pragną się przebranżowić. Warto wiedzieć, na czym właściwie polega ta praca. Dowiedz się, jak zostać agentem ubezpieczeniowym i co trzeba zrobić!

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym i czy jest to trudne?

Zawód agenta ubezpieczeniowego wymaga uzyskania odpowiedniej licencji. Najpierw trzeba odbyć kurs u ubezpieczyciela, którego produkty chce się sprzedawać. Składa się on z dwóch części. Pierwsza obejmuje zagadnienia o charakterze ogólnym, druga natomiast skupia się już na ubezpieczeniach konkretnej firmy. Jeżeli planuje się współpracę z kilkoma towarzystwami, niezbędne jest odbycie drugiej części szkoleń w każdym z nich. Gdy uda się zdać egzaminy, trzeba złożyć za pośrednictwem zakładu ubezpieczeń wniosek o licencję na wykonywanie czynności agencyjnych. Następnie KNF dokonuje wpisu do rejestru.

Zobacz też:  Doradztwo podatkowe to dobrze płatny i prestiżowy zawód. Dowiedz się, jak zostać doradcą podatkowym oraz jak wygląda egzamin zawodowy

Jakie wymagania musi spełniać agent ubezpieczeniowy?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zostać agentem ubezpieczeniowym, musisz pamiętać o tym, że do wykonywania tego zawodu należy spełnić określone wymagania. Zalicza się do nich między innymi:

  • posiadanie wykształcenia co najmniej średniego
  • zdanie egzaminu państwowego
  • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych

Nie można być też prawomocnie skazanym za umyślne przestępstwo skarbowe, czy przeciwko:

  • wymiarowi sprawiedliwości
  • życiu i zdrowiu
  • obrotowi gospodarczemu
  • ochronie informacji
  • wiarygodności dokumentów
  • mieniu
  • obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi

Wpis do rejestru jest odpłatny.

Czy agent ubezpieczeniowy może liczyć na dobre zarobki?

Agenci ubezpieczeniowi mogą liczyć na dość dobre zarobki, niemniej jednak wszystko zależy tutaj od okoliczności towarzyszących. Profesja ta wymaga prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Przedstawiciele omawianego zawodu uzyskują przychody z prowizji sprzedażowej. Ważne jest więc to, aby aktywnie pozyskiwać klientów. Warto również dokładnie zastanowić się nad tym, jakie ubezpieczenia chce się sprzedawać. Istnieją tutaj bowiem szerokie możliwości takie jak chociażby OC, czy też polisy na życie.

Jakie umiejętności i cechy są przydatne w pracy agenta ubezpieczeniowego?

Nie ulega wątpliwości, że agent ubezpieczeniowy powinien być komunikatywny i mieć łatwość nawiązywania kontaktu z klientami. Ważne jest też to, aby jasno przedstawiać oferty i wzbudzać zainteresowanie nimi. Z pewnością przydatne jest tutaj przyjazne usposobienie i życzliwość. Warto również być dobrym słuchaczem, aby przyswajać komunikaty osób zainteresowanych ubezpieczeniem. Istotna jest także:

  • dokładność w działaniu
  • organizacja
  • empatia

Należy być otwartym, ponieważ agent ubezpieczeniowy spotyka się z ludźmi i rozmawia z nimi.

Co jest ważne, jeśli chcesz zostać w przyszłości agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli chcesz być agentem ubezpieczeniowym, pamiętaj o tym, aby szczegółowo zapoznać się z regulacjami prawnymi dotyczącymi działalności ubezpieczeniowej, a także je śledzić. Niejednokrotnie przepisy potrafią bowiem ulegać różnego rodzaju zmianom. Warto być na bieżąco z pojawiającymi się modyfikacjami. Nie ulega wątpliwości, że należy zwracać uwagę między innymi na kwestie związane z ochroną danych osobowych.

Zobacz też:  Zawody artystyczne – jak wybrać karierę, która daje radość?

Czy kariera jako agent ubezpieczeniowy to dobry pomysł?

Profesja agenta ubezpieczeniowego może okazać się bardzo interesującym rozwiązaniem dla osób, które lubią kontakt z innymi ludźmi. Można tutaj nieźle zarobić, a jednocześnie nie jest to szczególnie trudne zajęcie. Wszystko zależy jednak od indywidualnych preferencji, dlatego każdy powinien samodzielnie zastanowić się nad tym, jakie ma oczekiwania w stosunku do swojej drogi zawodowej.

Co należy wziąć pod uwagę, rozważając karierę agenta ubezpieczeniowego?

Jeżeli chcesz działać w sprzedaży ubezpieczeń, zastanów się nad tym, jaką strategię pragniesz obrać. Możesz być agentem wyłącznym, który współpracuje z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym i sprzedaje jego produkty. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ wówczas skupiasz się na rozwiązaniach wybranego ubezpieczyciela i odbywasz kurs tylko u niego. Możesz również zdecydować się na założenie multiagencji z ofertami od rozmaitych towarzystw. Ta opcja pozwala na zbudowanie bardzo szerokiego spektrum propozycji dla klientów. Daj sobie czas do namysłu w tym obszarze i nie działaj pochopnie.

Do sprzedaży ubezpieczeń wymagana jest znajomość przepisów prawnych, a także duże zaangażowanie w wykonywane zadania. Niejednokrotnie zajęcie to potrafi być stresujące. Przyszły agent powinien być zdeterminowany, a także mieć duże wyczucie. Pamiętaj o tym, że aby sprzedawać polisy, trzeba generować zainteresowanie nimi, badać potrzeby klienta oraz umiejętnie pozyskiwać osoby chętne do zawarcia umowy. W branży ubezpieczeniowej ważna jest dokładność i motywacja. Kandydat na agenta powinien szczegółowo przeanalizować swoją strategię i skrupulatnie opracować plan dotyczący podejmowanych działań.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *