Pora odpowiedzieć na ważne pytanie – jak zostać aktorem? Aktor to jeden z tych zawodów, który wzbudza mnóstwo emocji. Od dziecka wszyscy obserwujemy gwiazdy filmowe na ekranie. Sprawdź, w jaki sposób możesz stać się jedną z nich!
Jak zostać aktorem? Na początku należy podkreślić, że nie ma ku temu jednej drogi. Aktor to zawód, który nie ma ograniczeń wiekowych. Najważniejszą jego cechą jest umiejętność wcielania się w postać. Powinieneś być w stanie wiarygodnie odegrać rolę. Na tej podstawie będą oceniać cię reżyserowie. Umiejętność tę możesz zdobyć na różne sposoby. Dowiedz się więcej o pracy aktora.
Wykształcenie aktorskie – jak zostać aktorem?
Jak zostać aktorem? Najbardziej klasyczną drogą jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Nie jest to jednak konieczne. Możesz dostać rolę bezpośrednio po castingu. Wystarczy, że zaprezentujesz odpowiednie umiejętności. Znaczenie ciężej może być ci jednak je zdobyć bez odpowiedniego szkolenia. Obecnie popularne są szkoły policealne o profilu aktorskim. Bardzo prestiżowa jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Otrzymasz tam pełen kurs, który pomoże ci w zdobyciu kwalifikacji. Wraz z prestiżem pojawiła się również popularność. Zazwyczaj na uczelni jest bardzo dużo chętnych na jedno miejsce.
Ile zarabiają aktorzy?
Nie można jednoznacznie określić zarobków aktora. Wpływa na to bardzo wiele czynników. Zupełnie inaczej zarabiają aktorzy, którzy występują w reklamach, a inaczej grający w filmach. Największe gwiazdy ekranu zarabiają oczywiście ogromne pieniądze. Mowa tu nawet o kwotach wynoszących miliony złotych w ciągu jednego roku. Początkujący aktorzy niestety bardzo często zarabiają ledwo 1-2 tysiące złotych miesięcznie. Ich rolę bardzo często są epizodyczne. Jest to moment, w którym cenniejsze od pieniędzy jest doświadczenie. Aktorzy, którzy grają w teatrach, zarabiają około 6 tys. złotych miesięcznie.
Trening czyni mistrza – jak zostać aktorem?
Aktor to bardzo specyficzny zawód. Ciężko określić, co tak naprawdę decyduje o tym, kto odniesie sukces. Odpowiedź na pytanie, jak zostać aktorem, może wydawać się prosta. Skończ szkołę aktorską. Okazuje się, że to jednak nie zawsze wystarczy. Mnóstwo osób po szkole aktorskiej nigdy nie zostaje aktorami. Aktorzy to osoby, które są mają status między rzemieślnikami a artystami. Być może tym czynnikiem, który decyduje o sukcesie, jest naturalny talent. Niewątpliwie przydatne może okazać się również szczęście, ponieważ ktoś najpierw musi dać ci szansę do zaprezentowania możliwości.
Czy aktorzy mają nisze?
W przypadku większości zawodów niszowanie się jest bardzo ważne. Pozwala zwiększyć zarobki oraz podwyższyć kwalifikacje. Za przykład niech posłużą lekarze. Największą renomą cieszą się specjaliści, którzy poświęcili swój rozwój jednemu organowi lub układowi. Kardiolog zarabia więcej niż lekarz rodzinny. Wśród aktorów raczej ta zasada nie obowiązuje. Większość z nich przyjmuje wszystkie dostępne role. Dopiero w późniejszym etapie kariery ich wizerunek może być częściej utożsamiany z danym gatunkiem. Czasem bywa tak, że image danej osoby idealnie pasuje do konkretnego rodzaju ról.
Aktorzy głosowi
Warto wspomnieć również o specyficznej grupie aktorów, która jest często pomijana. Aktorstwo głosowe lub inaczej dubbing to również bardzo ciekawa ścieżka kariery. Proces stawania się takim aktorem jest dokładnie taki sam, jak w przypadku klasycznej odmiany tego zawodu. Teoretycznie nie musisz ukończyć żadnej szkoły, a kluczowy jest talent. Ukończenie szkoły aktorskiej będzie jednak sporym atutem. Dubbingowcy muszą w szczególny sposób dbać o swoje narzędzie pracy, czyli głos. To przy jego pomocy wcielają się w postacie, często animowane.
Aktorzy to zawód, który wzbudza wielkie emocje. Są oni idolami oraz obiektami westchnień. Wiele osób marzy o tym, aby zaistnieć na wielkim ekranie. Profesja ta może mieć wiele różnych odmian. Wyróżnić można aktorów telewizyjnych, teatralnych, głosowych oraz takich, którzy grają wyłącznie w reklamach. Niestety nie każdy nadaje się na aktora. Niektórzy mają znacznie lepsze umiejętności odgrywania postaci od innych. Przychodzi im to po prostu łatwiej. Jest to pierwiastek talentu, który pomaga odnieść sukces. Jeżeli czujesz, że go posiadasz i potrafisz naturalnie wcielić się w rolę, spróbuj swoich sił. W końcu wiesz już, jak zostać aktorem.