Jak zostać antyterrorystą? Wymagania wobec kandydatów do AT

Jak zostać antyterrorystą? Czym zajmują się te elitarne oddziały Policji? Jakie są wymagania wobec kandydatów i na czym polega rekrutacja? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Brygada antyterrorystyczna to specjalna formacja Policji, złożona z najbardziej odważnych, inteligentnych i sprawnych fizycznie policjantów. Wzywana jest do akcji w wyjątkowych sytuacjach, gdy istnieje niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia i życia zwykłych funkcjonariuszy bądź cywili. Z tego względu wymagania wobec kandydatów do jednostki antyterrorystycznej są wyjątkowo restrykcyjne. Jak zostać antyterrorystą? Spieszymy z odpowiedzią.

Czym zajmuje się jednostka antyterrorystyczna?

Zadaniem jednostki antyterrorystycznej jest zapobieganie i zwalczanie terroryzmu, a przez to zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Policyjne oddziały antyterrorystyczne wkraczają do akcji, gdy konieczność obezwładnienia przestępców przekracza umiejętności zwykłych policjantów. W praktyce antyterroryści odbijają zakładników, zatrzymują wyjątkowo groźnych przestępców i zabezpieczają konwój z niebezpiecznymi więźniami. Oprócz tego praca antyterrorysty to też wsparcie w zabezpieczeniu wizyt delegacji VIP-ów. W sytuacjach klęsk żywiołowych, brygada AT pomaga cywilom przy użyciu śmigłowców i łodzi motorowych.

Jakie są wymagania wobec kandydatów do brygady antyterrorystycznej?

Podstawowe wymagania na antyterrorystę to doskonała sprawność fizyczna, wysoki iloraz inteligencji i umiejętność pracy w zespole. Funkcjonariusz musi nie tylko być osobą wysportowaną, ale też posiadać szeroką wiedzę ogólną. Równie istotny jest bardzo dobry stan zdrowia, odporność na stres, odwaga i wytrzymałość psychofizyczna. Ponadto, w przypadku wątpliwości odnośnie motywacji do wstąpienia do AT, kandydat poddawany jest testom przy pomocy wykrywacza kłamstw. Z kolei umiejętność strzelania, nurkowania, podchodów czy desantu antyterroryści ćwiczą podczas szkolenia wstępnego.

Zobacz też:  Jak skutecznie premiować pracowników: sprawdzone sposoby motywowania zespołu

Jak zostać antyterrorystą? Etapy rekrutacji

Aby przystąpić do naboru, trzeba mieć co najmniej 3 lata doświadczenia czynnej służby w Policji. Poszczególne etapy rekrutacji wyglądają następująco:

  • kandydat składa CV i kartę ewidencyjną;
  • rozmowa wstępna z członkami komisji rekrutacyjnej, którzy sprawdzają predyspozycje osobiste i motywację kandydata;
  • badania psychologiczne;
  • testy sprawnościowe po zaświadczeniu lekarskim, dopuszczającym do wyczerpujących ćwiczeń;
  • dodatkowe badania lekarskie;
  • decyzja dyrektora Biura Operacji Antyterrorystycznych;
  • specjalne szkolenie do AT.

Na czym polega egzamin sprawnościowy do AT?

Ćwiczenia w ramach testu sprawnościowego, to m.in:

  • bieg na szybkość (sprawdzana jest długość dystansu przebytego w ciągu 12 minut);
  • sprawnościowy tor przeszkód z elementami czołgania, z pokonywaniem wiszącej drabinki, ściany z cegieł i zasieków z drutu kolczastego;
  • pływanie na czas i pływanie pod wodą;
  • podciąganie na drążku;
  • bieg wahadłowy.

Za każde ćwiczenie przyznawane są punkty. Zarazem konieczne jest zaliczenie każdego elementu testu.

Jak przebiega szkolenie na antyterrorystę?

Szkolenie trwa około 9 miesięcy, a organizowane jest w specjalnym ośrodku szkoleniowym. W ramach szkolenia antyterroryści ćwiczą skoki ze spadochronem, doskonalą strzelanie i trenują sztuki walki. Oprócz tego wypełniają mnóstwo testów psychologicznych. Słuchają wykładów na temat przepisów prawa unijnego, karnego, kryminalistyki, kryminologii, technik negocjacyjnych i metod taktyki. Pogłębiają wiedzę z zakresu funkcjonowania i rozbijania przestępczości zorganizowanej.

Wady pracy w jednostce antyterrorystycznej

Zasadniczą wadą jest częste narażenie na stres, niekiedy wręcz zagrożenie zdrowia i życia funkcjonariuszy. Muszą oni wykazać się niesamowitą odwagą, sprawnie posługiwać się bronią palną i nieustannie dbać o kondycję fizyczną i psychiczną. Ta praca obciąża psychicznie tak bardzo, że niektórzy mają problem z odreagowaniem napięć. Odbija się to na relacjach z bliskimi i na zdrowiu. Tak specyficzna praca, trudne doświadczenia i niekiedy traumatyczne przeżycia, często powodują wypalenie zawodowe. Wadą jest też nieprzewidywalny grafik pracy.

Jakie zalety ma praca w AT?

To wielkie i ambitne wyzwanie dla członków jednostek AT. Misja oczyszczania świata ze zła i zapewniania bezpieczeństwa społeczeństwu. Niesamowita dawka adrenaliny i świadomość, że należy się do elitarnej grupy służb mundurowych. Możliwość wykonywania ciekawej pracy oraz ratowania życia i zdrowia ludzi. W rezultacie praca ta daje dużo satysfakcji osobom z twardym charakterem i lubiącym ekstremalne doznania. Ważna jest przy tym odpowiednia motywacja oraz predyspozycje. Z pewnością nie może to być tylko tężyzna fizyczna czy chęć używania broni i siły.

Zobacz też:  Dodatek nocny 2022. Co to takiego? Ile wynosi? Kto może ubiegać się o dodatek za pracę w nocy?

Wiesz już, jak zostać antyterrorystą i jak wygląda postępowanie kwalifikacyjne. Interesuje cię praca w Policji? Przeczytaj artykuł o tym, jak zostać policjantem.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *