Młodzi mężczyźni bardzo często zastanawiają się nad tym, jak zostać policjantem. Jest to zawód, który oferuje atrakcyjne zarobki oraz warunki pracy. Dowiedz się, w jaki sposób dostać się w szeregi policji!
Jak zostać policjantem?Odpowiedź nasuwa się sama. Trzeba zdobyć odpowiednie wykształcenie. Musisz jednak pamiętać, że w Polsce nie ma studiów, które przygotowywałyby bezpośrednio do pełnienia funkcji w policji. W takim razie, jakie wykształcenie powinien mieć policjant? Przeczytaj poniższy artykuł, aby się dowiedzieć!
Jak zostać policjantem? Kto może wstąpić w szeregi policji?
Jak zostać policjantem? Najpierw należy spełnić kilka warunków. Musisz posiadać polskie obywatelstwo oraz być osobą nieskazaną prawomocnym wyrokiem sądu. Policjant musi również posiadać wykształcenie co najmniej średnie. Nie ma żadnych zaleceń co do kierunku, w jakim musisz się kształcić. Konieczna będzie odpowiednia kondycja, która pozwoli ci pełnić służbę w formacjach uzbrojonych. Tyczy się to zarówno kondycji psychicznej, jak i oczywiście fizycznej. Policjant powinien być zdyscyplinowany oraz gotów podporządkować się osobom, które pełnią nadrzędne względem niego funkcje.
Procedury, które należy spełnić
Jeżeli chcesz zostać przyjęty do policji, musisz złożyć niezbędne do tego celu dokumenty. Możesz to zrobić w każdej Wojewódzkiej Komendzie Policji. W niektórych miastach możliwe jest składanie dokumentów w komendach miejskich lub powiatowych. Taką decyzję musi jednak podjąć komendant wojewódzki. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronach internetowych komend wojewódzkich. Możesz sprawdzić, czy w najbliższej dla ciebie placówce prowadzony jest nabór.
Jakie dokumenty należy złożyć?
Do rekrutacji potrzebne są dokumenty, które pozwolą na rozpatrzenie twojej aplikacji. Konieczne będzie podanie o przyjęcie do służby. W podaniu musi być zawarta informacja o tym, w jakiej jednostce chciałbyś pełnić swoją służbę. Pamiętaj, że wskazujesz jedną placówkę. Istotny będzie również kwestionariusz osobowy. Znajdziesz go na komendzie lub na oficjalnych stronach internetowych policji. Oczywiście podczas procesu rekrutacji konieczne będzie potwierdzanie swoich danych przy pomocy dowodu osobistego. Warto mieć również dokument potwierdzający stopień wykształcenia.
Etapy rekrutacji – jak zostać policjantem?
Droga od rekrutacji do otrzymania posady jest całkiem długa. W takim razie, jak zostać policjantem? Konieczne będzie przebrnięcie przez szereg testów oraz procedur. Na kandydatów czeka:
- test składający się z 40 pytań zamkniętych;
- egzamin sprawności fizycznej;
- badania przeprowadzone przez psychologa;
- rozbudowana rozmowa kwalifikacyjna;
- komisja lekarska;
- ankieta bezpieczeństwa osobowego.
Kandydaci sprawdzani są pod kątem wytrzymałości fizycznej oraz psychicznej. Praca policjanta wymaga dużej odporności na stres. W związku z tym wybierani są wyłącznie najlepsi kandydaci.
Test wiedzy – jak zostać policjantem?
Zanim zostaniesz policjantem, musisz uporać się z 40 pytaniami. Jest to zamknięty test wiedzy z zakresu funkcjonowania policji. Przy każdym pytaniu znajdują się 4 odpowiedzi, a prawidłowa jest wyłącznie jedna. Jedna poprawna odpowiedź równoznaczna jest z otrzymaniem jednego punktu. Na podstawie punktów sporządzony zostanie ranking kandydatów. Niezależnie od tego, ile punktów osiągniesz, przejdziesz do kolejnego etapu. Osoby, które będą w trakcie egzaminu korzystały z pomocy osób trzecich lub urządzeń służących do przekazywania informacji, otrzymają wynik negatywny.
Jak wygląda egzamin sprawnościowy na policjanta?
Przed przystąpieniem do egzaminu powinieneś uzbroić się w zaświadczenie lekarskie. Musisz zostać dopuszczony do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Niezbędne będzie również posiadanie stroju i obuwia sportowego. Test sprawności fizycznej polega na ukończeniu toru przeszkód. Aby go zaliczyć, musisz osiągnąć czas krótszy niż 1 minuta 41 sekund. Dostępny jest film, który prezentuje, w jaki sposób wygląda tor. Możesz się więc przygotować bezpośrednio pod to wyzwanie. Normy czasowe oraz tor są takie same niezależnie od płci.
Badania psychologiczne
Rekrutacja do policji nie może odbyć się bez testów psychologicznych. Zawód policjanta polega na zachowaniu bezpieczeństwa publicznego. Funkcjonariusze często muszą odnaleźć się w stresujących sytuacjach. Co więcej, przyjęcie do służby wiąże się również z otrzymaniem pewnego rodzaju władzy. Testy mają sprawdzić, czy osoba, która chce dostać się do policji nie będzie nadużywała swojej pozycji. Kandydat musi być zdolny do zachowania tajemnicy stosowanie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Rozmowa kwalifikacyjna
Testy do policji sprawdzają gotowość psychiczną oraz fizyczną do służby. Bycie policjantem oraz pilnowanie porządku publicznego to odpowiedzialna funkcja. Podczas rozmowy komisja składająca się z kilku osób ocenia kandydata. Celem jest bliższe poznanie rekruta. Istotna jest jego wewnętrzna motywacja. Jako kandydat musisz być gotowy przedstawić swoje przemyślenia na temat pracy w polskiej policji. Jeżeli komisja uzna, że rozmowa przebiegła pomyślnie zostaniesz przekierowany na kolejny etap. Podczas rozmowy możesz otrzymać do 60 punktów.
Komisja lekarska oraz ankieta bezpieczeństwa osobowego
Każdy kandydat musi przejść szereg specjalistycznych badań. Podczas nich sprawdzany jest ogólny stan zdrowia. Niektóre choroby mogą cię zdyskwalifikować. Osoba ubiegająca się o pracę policjanta powinna cieszyć się dobrym zdrowiem. Zostaniesz poproszony o wypełnienie ankiety bezpieczeństwa osobistego. Dokument możesz pobrać ze strony internetowej. Otrzymasz go również w jednostce, która zleci ci wypełnienie go.
Jak zostać policjantem? Listy kandydatów
Informacje o tym, jak przedstawia się punktacja na poszczególnych etapach, możesz znaleźć na stronie internetowej Komendy Głównej Policji. Znajdują się tam również informacje o tym, ile minimalnie musisz mieć punktów na poszczególnych fazach. Na podstawie punktów, które zdobywają osoby uczestniczące w testach, tworzony jest ranking końcowy. Ci, którzy osiągną ich wystarczającą ilość, zostaną przyjęci do pracy.
Praca w policji może być dla ciebie świetną przygodą. Będziesz pilnował przestrzegania praw publicznych. Otrzymasz służbowy ubiór. Policja stanowi bardzo ważny element trójpodziału władzy, na który składa się władza ustawodawcza, wykonawcza oraz sądownicza. Policjant stoi na straży pełni praw publicznych i chroni obywateli naszego kraju. Samochód policyjny wzbudza wiele emocji, niestety nie zawsze pozytywnych. To również musisz mieć na uwadze.