Jak zostać architektem wnętrz? Czy można zostać projektantem wnętrz bez studiów? Jaka wiedza i doświadczenie są potrzebne?

Myślisz o zawodzie architekta wnętrz? Z tego artykułu dowiesz się, jak zostać architektem wnętrz i na jakie zarobki można liczyć w tym zawodzie.

Masz zmysł do urządzania wnętrz? Interesujesz się metamorfozą pomieszczeń? Być może praca, jako architekt wnętrz, to coś dla ciebie. Wyjaśniamy, jak zostać architektem wnętrz!

Jak zostać architektem wnętrz? Zakres pracy architekta wnętrz

Na początek wyjaśnijmy, czym właściwie zajmuje się architekt wnętrz.

Zakres pracy architekta wnętrz obejmuje:

 • dobór materiałów wykończeniowych i dodatków, tak aby tworzyły harmonijną całość;
 • rozmieszczenie ścian działowych;
 • planowanie instalacji (gazowych, elektrycznych oraz hydraulicznych);
 • aranżowanie funkcjonalnych, ergonomicznych pomieszczeń;
 • rozmieszczenie sprzętów AGD;
 • przygotowanie projektu wnętrza dla wykonawców.

Wszelkie zmiany związane z przebudową wnętrz muszą być dokonywane zgodnie z Prawem Budowlanym.

Wybierając materiały, architekt wnętrz bierze pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale również trwałość, toksyczność i ognioodporność. Musi też mieć wiedzę na temat norm dla osób niepełnosprawnych.

Architekci wnętrz znajdują zatrudnienie w sklepach budowlanych i meblowych oraz firmach architektonicznych i deweloperskich.

Jakie cechy musi posiadać kandydat na projektanta wnętrz?

Profesjonalny architekt wnętrz to osoba, która posiada wiedzę z zakresu współczesnych trendów stylistycznych. Musi wykazywać chęć do bezustannego rozwoju. Dlaczego jest to konieczne? Moda i techniki aranżacji szybko się zmieniają, więc trzeba je śledzić, aby być na bieżąco i nadążać za najnowszymi trendami.

Aby pracować w tej branży, trzeba również mieć wiedzę z zakresu materiałoznawstwa. Przydatna jest również umiejętność nawiązywania dobrych kontaktów z klientami. Jest to bardzo ważne, bo decyduje o tym, czy klient będzie chciał współpracować z architektem. Aranżując i projektując wnętrza, architekt musi kierować się nie tylko swoim osobistym zmysłem estetycznym, ale przede wszystkim gustem klienta i jego wyobrażeniami na temat idealnego miejsca. Aranżacja wnętrz wymaga wyobraźni przestrzennej i zmysłu artystycznego.

Zobacz też:  Jak wpisać praktyki zawodowe w cv

Czy warto projektować wnętrza? Zarobki architekta

Praca architekta wnętrz jest kreatywna i dzięki niej można odmienić komfort życia swoich klientów. Robienie czegoś odtwórczego daje możliwość spełnienia artystycznego.

Trudno jednoznacznie określić, ile zarabia architekt wnętrz, bo w dużej mierze zależy to od jego portfolio. Zarobki architekta wnętrz zależą również od tego, w jakim mieście pracuje i jakie ceny oferuje jego konkurencja. Średnio miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 5 500 zł brutto, ale najlepiej opłacani architekci zarabiają powyżej 6 900 zł brutto na miesiąc.

Architekt czy dekorator wnętrz?

Wiele osób myli zawód architekta i dekoratora wnętrz. W rzeczywistości nazwy tych profesji oznaczają coś innego. Architekci wnętrz często współpracują z dekoratorami i projektantami.

Architekt wnętrz zajmie się projektowaniem pomieszczenia, podczas gdy dekorator pomoże dobrać odpowiednie meble, sprzęty oraz dekoracje. Profesjonalny dekorator wnętrz potrafi odpowiednio łączyć kolory i faktury. Do wykonywania zawodu dekoratora wnętrz nie są potrzebne studia. Wystarczy, aby kandydat na to stanowisko ukończył szkołę policealną na kierunku dekorator wnętrz. Potem może pracować w biurach projektowych lub pracowniach designerskich. Poza tym osoby prywatne również mogą zatrudnić dekoratora wnętrz.

Zarobki dekoratora wnętrz wynoszą średnio 4 500 zł brutto, ale oczywiście są zależne od czynników takich jak staż pracy i wykształcenie. Architekt wnętrz może również wykonywać pracę dekoratora, ale nie może być na odwrót.

Czy można zostać projektantem wnętrz bez studiów?

Wiele osób zastanawia się, czy jest potrzebne wykształcenie wyższe, aby zostać architektem wnętrz. Architekt wnętrz nie musi mieć uprawnień budowlanych, ale musi ukończyć wyższe studia na kierunku architektura wnętrz. Może wybrać prywatną uczelnię lub odbyć studia na politechnice czy akademii sztuk pięknych.

Czego uczy się projektant wnętrz na studiach?

Absolwent studiów na kierunku architektura wnętrz to świadomy twórca, który poznaje triki znanych designerów, aby zdobyć odpowiedni warsztat projektowy. Nabiera wprawy w dostrzeganiu różnic w fakturach tkanin i uczy się je odpowiednio ze sobą łączyć.

Zobacz też:  Jak zostać opiekunem osoby niepełnosprawnej?

Poza tym, w trakcie studiów absolwent uczy się również:

 • korzystania z nowoczesnych narzędzi do projektowania wnętrz online;
 • metody pracy z materiałami i tkaninami, poznaje wprowadzenie do materiałoznawstwa;
 • terminologii związanych z barwą;
 • używania materiałów dekoracyjnych;
 • nabywa umiejętności dekoratorskich z metodyką pracy;
 • praktycznych metod projektowania wnętrz;
 • jak projektować kuchnię, salon, łazienkę i inne pomieszczenia mieszkalna lub biurowe;
 • historii sztuki i architektury i wnętrz.

Szkoły na kierunku architektura wnętrz. Z jakich kursów warto skorzystać?

Jak już wspomnieliśmy, praca architekta wymaga ciągłego rozwoju. Można na przykład korzystać z kursów projektowania lub aranżowania wnętrz. Zwykle trwają one rok. Przydatne są też umiejętności plastyczne, które można zdobyć na studiach lub szkoleniach. Istnieje także możliwość korzystania z kursów online. Podczas nich tradycyjne spotkania na uczelni są zastąpione materiałami edukacyjnymi w formie plików tekstowych i nagrań.

Osoby, które zastanawiają się, jak zostać architektem wnętrz powinny wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie na ten zawód wciąż wzrasta. Coraz więcej ludzi chce, aby przestrzeń, w której żyją, była wygodna i funkcjonalna, a do tego wyróżniała się estetycznie. Można więc powiedzieć, że ta branża będzie się rozwijać i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *