Lubisz pracę z ludźmi, interesujesz się modą i masz zdolności manualne? To dobry zestaw, gdy chcesz zacząć wykonywać usługi barberskie. A gdzie zdobyć umiejętności i doświadczenie? Sprawdź, jak zostać barberem nawet w 1 miesiąc!
Czy łatwo zostać barberem? Niektórzy organizatorzy kursów obiecują, że kwalifikacje zdobędziesz nawet w tydzień. W rzeczywistości droga do pracy w zawodzie jest nieco bardziej skomplikowana. Dowiedz się, jak zostać barberem i gdzie zdobyć doświadczenie!
Czym zajmuje się barber?
Wiele osób utożsamia barberów z fryzjerami męskimi. Jest to jednak zbyt duże uproszczenie. Barber zajmuje się fryzjerstwem, ale nie tylko. Jego specjalnością jest również stylizacja i pielęgnacja bród i wąsów, a często także wykonywanie zabiegów kosmetycznych, takich jak woskowanie.
Barberzy doskonale znają się również na farbowaniu włosów męskich. Dużą uwagę przywiązują do kwestii zdrowej skóry głowy. W razie potrzeby pomogą poradzić sobie z łupieżem czy nadmiernym przetłuszczaniem.
Usługi barberskie różnią się od fryzjerskich także stopniem złożoności. Dobry barber nie zaoferuje swojemu klientowi prostego przycinania włosów maszynką. Zamiast tego wykona najmodniejsze cięcia, wymagające umiejętności cieniowania i modelowania włosów.
Warto wiedzieć, że większość barberów to mężczyźni. Wiąże się to ze specyfiką salonów barberskich – są to miejsca, w których klienci mają czuć się maksymalnie swobodnie i komfortowo. Dla wielu panów jest to trudne do osiągnięcia w towarzystwie kobiet.
Czego nauczysz się podczas kursu dla barberów?
Kurs to opcja „od zera do barbera”. Zajęcia trwają najczęściej około 200 godzin. To wystarczający czas, by od podstaw nauczyć się podstaw barberingu, zarówno w teorii, jak i w praktyce. Jeśli nie masz doświadczenia w strzyżeniu, możesz to nadrobić w zaledwie miesiąc. Właśnie taki jest czas trwania przeciętnego szkolenia barberskiego. Przygotuj się na intensywną, ale skuteczną naukę!
W ramach kursów dla barberów poruszane są następujące zagadnienia teoretyczne i praktyczne:
- omówienie sprzętu i kosmetyków wykorzystywanych w pracy barbera;
- wiedza związana ze strzyżeniem włosów na głowie: kształty głów, rodzaje i długości włosów, kierunki ich wzrostu;
- wiedza związana ze stylizacją i pielęgnacją brody i wąsów: kształty twarzy, rodzaje i długości włosów, metody cięcia;
- najpopularniejsze rodzaje fryzur męskich;
- prawidłowa i bezpieczna praca z nożyczkami, maszynką, brzytwą;
- ćwiczenia na główkach treningowych i modelach – strzyżenie włosów i brody, cieniowanie, woskowanie, usuwanie włosów z uszu;
- techniki pracy i komunikacji z klientami.
Gdy szukasz kursu dla siebie, zwróć uwagę na warunki. Ważne jest, by organizator zapewniał własne materiały i sprzęt. Nieoceniona będzie także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce, w prawdziwym barber shopie.
Jeśli zastanawiasz się, jak zostać barberem i chcesz zdobyć kwalifikacje przy jak najmniejszej ilości czasu poświęconego na naukę, profesjonalne szkolenie barberskie będzie dla ciebie doskonałym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że każdy rozpoczynający naukę musi liczyć się z dużymi kosztami. Najlepsze kursy kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przed podjęciem decyzji rozważ, jaki będzie czas zwrotu z takiej inwestycji.
Jak zostać barberem bez kursu? Poznaj tańsze alternatywy
Kurs dla barberów nie jest jedyną odpowiedzią na pytanie „jak zostać barberem”. Jeśli jesteś gotowy na samodzielną naukę, masz do wyboru znacznie więcej możliwości.
W internecie znajdziesz setki filmów instruktażowych, dzięki którym zdobędziesz absolutne podstawy niezbędne w zawodzie barbera. Trzeba jednak pamiętać, że taka nauka, choć tańsza, nie jest darmowa. Aby postawić pierwsze kroki w fachu barbera, będziesz musiał zainwestować w podstawowe narzędzia i kosmetyki. Problemem może być również ćwiczenie umiejętności w praktyce. Możesz próbować samodzielnie strzyc brodę i wąsy, ale wykonanie męskiej fryzury na własnej głowie może być już zbyt trudne.
Korzystasz już z usług barbera? O możliwość nauki warto zapytać także w ulubionym barber shopie. Może uda się zorganizować szkolenie w małych grupach lub indywidualne? Wielu barberów i fryzjerów męskich jest otwartych na takie propozycje.
Istnieje jeszcze jedna droga do zdobycia zawodu barbera. To ukończenie szkoły zawodowej lub technikum w zawodzie fryzjerstwo męskie. Nauka da ci podstawy do pracy jako barber, które z czasem będziesz mógł rozwijać. Taka ścieżka kariery jest dostępna dla osób, które nie ukończyły jeszcze szkoły średniej. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że uczęszczanie do technikum lub szkoły zawodowej jest bezpłatne.
Gdzie możesz zdobywać praktykę jako barber?
Jako barber na poziomie junior będziesz miał wiedzę teoretyczną i nieco umiejętności praktycznych. To jednak za mało, by pracować w zawodzie. Każde rzemiosło wymaga praktyki. Jak zostać fryzjerem męskim/barberem z doświadczeniem?
Lepiej nie startować od zakładania własnego salonu. To poważna i dość niepewna inwestycja. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie barber shopu, który przyjmie cię na staż lub praktyki. W takim przypadku nie musisz inwestować we własny sprzęt i kosmetyki.
Sprawdź, jakie kosmetyki najlepiej nadadzą się przy stylizacjach. Odwiedź serwis https://magazyndrogeria.pl/
Praktykować możesz także na rodzinie i znajomych. Wielu z nich na pewno chętnie skusi się na darmowe strzyżenie.
Czy szkolenie barberskie to sposób na szybką zmianę zawodu? Pamiętaj, że nauka na manekinach to dopiero początek. Jeśli jednak jesteś gotów na wiele godzin praktyki, możesz już za jakiś czas osiągnąć sukces!