Jak zostać chirurgiem? Ilu lat potrzebujesz na kształcenie?

Chirurgia ogólna to jedna z najbardziej prestiżowych, ale i wymagających specjalizacji medycznych. Jeśli się na nią zdecydujesz, czeka cię wiele lat nauki na studiach, a potem stażu i specjalizacji. Czy warto? Sprawdź, jak zostać chirurgiem!

Myślisz o studiowaniu medycyny? Już teraz warto pomyśleć o wybraniu specjalizacji, która umożliwi ci wykonywanie zawodu. Dobrze sobie radzisz z pracami manualnymi, jesteś osobą odporną psychicznie i fizycznie, nie obawiasz się trudnych zabiegów? Dowiedz się, jak zostać chirurgiem – to może być praca dla ciebie!

Jaki kierunek studiów trzeba ukończyć, by pracować jako chirurg?

Gdy zastanawiasz się, jak zostać chirurgiem i chcesz podjąć pierwsze kroki w kierunku pracy w tym zawodzie, najlepiej zacznij już na etapie liceum. Kluczem do sukcesu będzie przede wszystkim dobrze zdana matura – wysoki wynik na egzaminie z biologii, chemii oraz fizyki lub matematyki ułatwi ci dostanie się na prestiżowy kierunek, jakim jest medycyna. To właśnie tam studiują przyszli chirurdzy. Wiedza zdobyta na lekcjach w szkole bywa niewystarczająca, by zdobyć odpowiednią liczbę punktów na maturze. Z tego powodu wielu uczniów decyduje się na udział w kursach przygotowawczych, których program jest dostosowany do potrzeb przyszłych studentów medycyny.

Studia medyczne w Polsce trwają 6 lat, czyli o rok dłużej niż na większości innych kierunków. Trzeba pamiętać o tym, że podczas nauki zdobędziesz jedynie ogólne informacje i praktyczne umiejętności związane z leczeniem. W programie studiów znajdują się m.in. zagadnienia związane z:

  • anatomią człowieka;
  • biofizyką;
  • histologią;
  • etyką lekarską,
  • historią medycyny.
Zobacz też:  Dwóch pracodawców a podwójna umowa o pracę - jakie to niesie ze sobą skutki?

Choć studia zapewnią ci dużą ilość wiedzy fachowej, zdecydowanie nie wystarczy to wykonywania zabiegów chirurgicznych. Ukończenie medycyny to dopiero początek drogi do zawodu chirurga. Chcesz wiedzieć, jak zostać chirurgiem? Sprawdź, jakie dodatkowe kwalifikacje należy zdobyć po studiach.

Staż podyplomowy dla przyszłych chirurgów

Kolejnym krokiem dla osób, które chcą pracować jako chirurg, jest odbycie stażu podyplomowego. Aby znaleźć miejsce wykonywania stażu, należy zgłosić się do okręgowej izby lekarskiej.

Staż podyplomowy dla lekarzy trwa 13 miesięcy. Mogą się na niego zgłosić do 5 lat od ukończenia jednolitych studiów medycznych.

Specjalizacja chirurgiczna

Po ukończeniu stażu podyplomowego przyszły chirurg jest zobligowany do zdania egzaminu LEP (lekarskiego egzaminu państwowego). Ma on formę testu z 200 pytaniami zamkniętymi, a kandydaci mają na jego rozwiązanie 4 godziny. Pozytywny wynik oznacza otrzymanie ograniczonych uprawnień do wykonywania zawodu lekarza.

Jak zostać chirurgiem po ukończeniu stażu i zdaniu egzaminu państwowego? Kolejnym krokiem jest ukończenie specjalizacji. Składają się na nią staże i kursy, a łączny czas trwania tego etapu to 6 lat.

W ramach stażu specjalizacyjnego poruszane są następujące zagadnienia:

  • chirurgia ogólna (44 godziny);
  • traumatologia narządów ruchu (3 miesiące);
  • chirurgia naczyniowa (2 miesiące);
  • torakochirurgia i neurotraumatologia (1,5 miesiąca);
  • chirurgia dziecięca, onkologia kliniczna, ginekologia, kardiochirurgia (po 1 miesiącu);
  • ratownictwo medyczne, anestezjologia, intensywna terapia (2 miesiące);
  • chirurgia kliniczna lub doświadczalna – staż kierunkowy (5 miesięcy).

Dodatkowo lekarz jest zobowiązany do pełnienia ostrych dyżurów 3 razy w miesiącu.

W ramach specjalizacji odbywają się dodatkowo następujące kursy:

  • chirurgia specjalistyczna i rekonstrukcyjna;
  • podstawy mikrochirurgii;
  • skojarzone leczenie nowotworów;
  • chirurgia endokrynologiczna;
  • podstawy ultrasonografii;
  • podstawy leczenia żywieniowego;
  • podstawy chirurgii transplantacyjnej;
  • zakażenia chirurgiczne oraz HIV/AIDS;
  • endoskopia przewodu pokarmowego;
  • zdrowie publiczne.

Do specjalizacji w zakresie chirurgii ogólnej mogą przystąpić lekarze bezpośrednio po ukończeniu stażu podyplomowego, a także lekarze, którzy:

  • mają ukończony I stopień specjalizacji z chirurgii dziecięcej (czas trwania specjalizacji to w ich przypadku 4 lata);
  • lekarze, którzy kształcili się w starym trybie i mają ukończony I stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej (czas trwania specjalizacji to w ich przypadku 4 lata).
Zobacz też:  Praca w zakładzie pogrzebowym – sprawdź, czym się zajmuje pracownik domu pogrzebowego

Po ukończeniu specjalizacji kandydat na chirurga przystępuje do państwowego egzaminu specjalizacyjnego. Jego zaliczenie oznacza, że lekarz może wykonywać różnego rodzaju zabiegi jako chirurg ogólny.

Jak zostać chirurgiem bez studiów medycznych – czy to możliwe?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – to niemożliwe. Jeśli zastanawiasz się, jak zostać chirurgiem, to nie ma dla ciebie innej drogi niż ukończenie studiów wyższych, stażu i specjalizacji, a także zdanie obowiązkowego egzaminu państwowego. Możesz oczywiście wybrać naukę za granicą, ale bez studiów medycznych nie masz szans na pracę w zawodzie chirurga ogólnego.

Czym zajmują się chirurdzy w polskiej służbie zdrowia?

Chirurg ogólny to specjalista, który zajmuje się wykonywaniem operacji i zabiegów chirurgicznych na tkankach twardych i miękkich. Mogą one obejmować jamę brzuszną, kończyny, kręgosłup czy układ naczyniowy.

Lekarz o specjalności chirurg ogólny zajmuje się nie tylko wyłącznie zabiegami i operacjami. Jego zakres obowiązków obowiązuje także przygotowanie pacjenta do operacji oraz opiekę pooperacyjną.

Większość osób pracujących w zawodzie chirurga jest zatrudnionych w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia. Niektórzy decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej i przyjmowanie pacjentów we własnym gabinecie. Inaczej jednak niż w przypadku innych lekarzy medycyny, nie jest to szczególnie popularne, ze względu na bardzo wysokie koszty zakupu sprzętu chirurgicznego.

Jakie dodatkowe umiejętności przydają się podczas pracy w zawodzie chirurga?

Wiesz już, jak zostać lekarzem chirurgiem i jakie wykształcenie będzie ci potrzebne. Samo ukończenie medycyny, stażu i specjalizacji nie zapewni ci jednak sukcesu w tym zawodzie. Specjaliści w dziedzinie chirurgii to najczęściej osoby o określonych predyspozycjach, wyróżniające się doskonałymi zdolnościami manualnymi, precyzją i umiejętnością zwracania uwagi na szczegóły.

Zawód chirurga wymaga także dużej siły fizycznej i wytrzymałości – operacje, które wykonuje się w pozycji stojącej, trwają niekiedy kilkanaście godzin i odbywają się również w nocy. Niezbędna jest także odporność psychiczna, z racji tego, że praca chirurga wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za zdrowie i życie pacjenta.

Zobacz też:  Zwolnienie dyscyplinarne pracownika: gdy szef ma dosyć

Jak zostać chirurgiem? Przede wszystkim czeka cię wiele lat nauki i praktyki. Warto jednak podjąć ten wysiłek – chirurdzy to jedni z najlepiej opłacanych i najbardziej poszukiwanych specjalistów w medycynie.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *