Jak zostać dziennikarzem? Jeżeli sprawnie posługujesz się słowem i lubisz śledzić aktualne wydarzenia, to praca w tej branży może przynieść ci wiele satysfakcji. Musisz jednak odpowiednio się do niej przygotować. Dowiedz się więcej.
Jak zostać dziennikarzem? Praca w mediach może wydawać się bardzo interesująca. Spotykasz sławne osoby, relacjonujesz istotne wydarzenia oraz dostarczasz wiadomości z ostatniej chwili. Od dziennikarzy wymaga się przestrzegania etyki dziennikarskiej. Bardzo często konieczna jest również odpowiednia prezencja oraz zdolność zgrabnego formułowania zdań. W jaki sposób można zdobyć umiejętności, które pozwolą ci osiągnąć sukces w tej branży? Zapraszamy do lektur.
Praca w mediach – jak zostać dziennikarzem?
Wiele osób uważa, że żeby odnaleźć się w mediach, trzeba ukończenie odpowiedniej uczelni. To właśnie to jest najczęstszą odpowiedź, na pytanie, jak zostać dziennikarzem. I oczywiście jest w tym sporo racji. Wiele uniwersytetów ma w swojej ofercie studia z zakresu dziennikarstwa, które przygotowują kandydatów bezpośrednio pod ten konkretny zawód. Jest to bardzo dobry wybór dla osób zdecydowanych, które wiedzą, że to właśnie to jest zawód dla nich. Są jednak inne kierunki studiów, które mogą ci pomóc w zawodzie dziennikarstwa.
Nie tylko dziennikarstwo – rynek pracy otwarty na kandydatów
Okazuje się, że pracę w mediach bardzo często znajdują osoby, które nie studiowały bezpośrednio dziennikarstwa, a inne kierunki wykładane na wydziałach nauk społecznych. Dobrym przykładem może być kulturoznawstwo, które pomoże ci zbudować odpowiednie podłoże pod reportaże. Inne kierunki, które pozwolą ci zbudować podwaliny pod zawód dziennikarza to:
- socjologia;
- filozofia;
- polonistyka;
- psychologia;
- politologia.
Znaczenie praktyki dziennikarskiej oraz staż pracy dziennikarza
Dlaczego nie ma jednej odpowiedzi na to, jak zostać dziennikarzem? Wynika to ze specyfikacji zawodu. Jest to zajęcie dla osób, które mają szczególnie rozwinięte umiejętności miękkie. Obejmuje to szybkie formułowanie myśli, umiejętność przeprowadzania dogłębnego reaserchu, zawieranie relacji międzyludzkich. Wszystkie te umiejętności są przydatne w pracy dziennikarza, a nauczyć możemy się ich podczas praktyki dziennikarskiej. Staż pracy jest istotnym elementem, który wpływa na twoje umiejętności.
Dziennikarz, dziennikarzowi nierówny – oferty pracy w zawodzie
Dziennikarz to bardzo ogólne pojęcie. Tak na dobrą sprawę możemy wymienić kilka (lub nawet kilkanaście, jeżeli nie kilkadziesiąt) rodzai dziennikarzy. Dzieli się ich ze względu na specjalizację. I tak możesz być dziennikarzem sportowym lub muzycznym. Wszystko zależy od tego, jakie tematy poruszasz. Jest to o tyle istotne, że zazwyczaj napisanie dobrego tekstu wymaga ogólnej znajomości tematu. W związku z tym przygotowując reportaż o sprawie morderstwa, warto wiedzieć, w jaki sposób przebiegają procedury organów ścigania. Podobnie ma się sprawa z innymi dziedzinami.
Cechy dobrego dziennikarza – jak dostać pracę?
Ciężko podać jeden opis, który dobrze oddawałby istotne dobrego dziennikarza. Zdecydowanie powinna to być osoba, która jest biegła w pisaniu. Konieczna może okazać się również dobra dykcja oraz wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne. Cenne są wcześniej przytaczane umiejętności miękkie, które mogą okazać się bardzo istotne w niektórych sytuacjach. Dobry dziennikarz musi być również pewny siebie. Cecha ta pozwala lepiej odnaleźć się w trudnych sytuacjach oraz po prostu dobrze wypadać przed rozmówcą. No i oczywiście dziennikarz powinien być dociekliwy.
Opis pracy – jak zostać dziennikarzem?
Dziennikarz to osoba, która zajmuje się przygotowywaniem reportaży lub innych form treści. Ich celem jest przedstawienie danego zagadnienia odbiorcom. Tematyki poruszane przez dziennikarzy są bardzo różnorodne. Proces pisania może składać się z wielu różnych etapów, w zależności od tego, jakiego typu treści są przygotowywane. Oto kilka przykładowych czynności, które może wykonywać dziennikarz:
- reaserch, czyli pozyskiwanie informacji;
- opracowanie planu pracy;
- zdobycie kontaktu do interesujących rozmówców;
- przeprowadzanie rozmów z gośćmi;
- transkrypcja;
- pisanie oraz korekta artykułów.
Gdzie można znaleźć pracę?
Pracodawcy podczas rekrutacji wymagają zazwyczaj CV. Często prosi się również o podanie oczekiwanych zarobków. Możesz sprawdzić, ile zarabia dziennikarz w danym mieście przy pomocy tematycznych portali. Wiele osób uważa, że spełnieniem dziennikarskich ambicji jest praca w telewizji. Dla wielu rzeczywiście tak może być, jednak obecnie znacznie więcej dziennikarzy zatrudnianych jest w redakcji internetowych portali. To właśnie one mają duże zapotrzebowanie na treści. Przeprowadzają tam wywiady, a nawet prowadzą transmisje radiowe.
Praca dziennikarza jest bardzo ciekawą ścieżką kariery. W tekście nie pojawił się nagłówek o zarobkach, ponieważ są one bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, jakie masz doświadczenie, w jakiej firmie pracujesz oraz na jakie tematy piszesz. Praca dziennikarza to nie tylko pisanie artykułów, ale również przygotowywanie programów telewizyjnych lub internetowych oraz prezentowanie ich. Dziennikarz może być również osobą, która występuje bezpośrednio przed obiektywem, w związku z tym dobra prezencja oraz pewność siebie będą wskazane.