Praca w telewizji – spełnienie marzeń czy ciężka harówka?

Czy praca w telewizji to faktycznie jedna z najpiękniejszych ścieżek kariery czy bardzo wyboista droga pod górę, której szczyt osiągają tylko nieliczni? Odpowiedź brzmi: i jedno, i drugie.

Praca w telewizji to marzenie wielu młodych ludzi. Obok pisarza, filmowca czy muzyka, zawód dziennikarza telewizyjnego należy do najbardziej kojarzących się ze sławą, uznaniem i blichtrem. Nie jest to dalekie od prawdy, gdyż osobowości telewizyjne cieszą się ogromną popularnością, posłuchem i świetnymi zarobkami. Należy jednak pamiętać, że za każdą gwiazdą tv stoi zespół ludzi, którzy pracują na to, by tylko ona jedna mogła błyszczeć.

Praca w telewizji – jak dostać się do tv?

By znaleźć zatrudnienie w telewizji, należy wykazać się bardzo konkretnymi kwalifikacjami i specjalistycznymi umiejętnościami. Każdy przyszły dziennikarz lub prezenter telewizyjny musi nie tylko ukończyć odpowiednie studia (najlepiej dziennikarstwo), ale też odbyć staż na znacznie mniej prestiżowych stanowiskach, by móc kiedyś trafić przed kamerę.

Również praca za kamerą wymaga odpowiedniego przygotowania i kierunkowego wykształcenia. W Polsce istnieją tylko dwie publiczne uczelnie, które kształcą przyszłych operatorów kamer, reżyserów, realizatorów dźwięku i kierowników produkcji telewizyjnych. Są to szkoły filmowe w Łodzi i w Katowicach. Poza nimi, odpowiednie kwalifikacje można zdobyć na licznych uczelniach prywatnych, kursach zawodowych, a także asystując profesjonalistom.

Praca w telewizji – najważniejsze stanowiska

Dziennikarz, prezenter i operator kamery to zawody, które automatycznie kojarzą nam się z pracą w telewizji. Zdecydowanie nie wyczerpują one jednak listy osób niezbędnych do zrealizowania programu informacyjnego czy rozrywkowego. Najważniejsze stanowiska bezpośrednio związane z produkcją telewizyjną to:

  • producent,
  • kierownik produkcji,
  • reżyser,
  • operator,
  • montażysta,
  • realizator dźwięku,
  • dziennikarz,
  • reporter,
  • dokumentalista,
  • researcher,
  • charakteryzator,
  • fryzjer,
  • stylista.
Zobacz też:  Państwowa Komisja Wyborcza – jak wygląda praca w komisji wyborczej, kto może zostać członkiem komisji? Czy praca w obwodowej komisji wyborczej jest opłacalna?

I na tym nie kończy się grono pracowników telewizji! By potężne korporacje (a nawet małe regionalne stacje), mogły właściwie funkcjonować, potrzebne są też zespoły odpowiedzialne za takie obszary jak: technologia, marketing, prawo, administracja, finanse i tzw. nowe media. A zatem całe rzesze programistów, media plannerów, grafików, analityków, prawników, księgowych, wydawców i speców od mediów społecznościowych.

Nie należy także zapominać o zapleczu technicznym, a więc o sztabie asystentów i pracowników fizycznych odpowiedzialnych za kable, mikrofony i inne sprzęty podczas realizacji programów telewizyjnych.

Ile zarabia się w telewizji?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest tak łatwa, jak w przypadku innych branż. Przeciętnych wynagrodzeń prezenterów telewizyjnych nie znajdziemy na popularnych portalach z ofertami pracy. Rzadko mówi się też o nich publicznie. Nie każdy pracownik telewizji zarabia jednak tyle, co twarze głównego wydania programów informacyjnych. Jeśli zatem kuszą Cię wyłącznie wysokie płace, lepiej od razu odpuść sobie start w tym wyścigu.

Osoby, które stawiają pierwsze kroki w branży telewizyjnej niestety muszą liczyć się z bardzo niskimi zarobkami. Często niższymi niż w handlu czy usługach. Panuje bowiem (niesłuszne) przeświadczenie, że początkującemu dokumentaliście czy asystentowi za wynagrodzenie powinna wystarczyć możliwość pracy wśród uznanych profesjonalistów, a pieniądze są tylko dodatkiem do tego wyróżnienia.

Dlatego też, paradoksalnie, w lokalnych telewizjach na początku kariery można często zarobić więcej niż w dużych grupach mediowych. Oczywiście pełen pasji, siły i determinacji researcher w znanej stacji z biegiem czasu ma szanse osiągnąć bardzo wiele, co zrekompensuje mu trudny start. W mediach regionalnych możliwości awansu i wzrostu wynagrodzenia są nieznaczne. Trzeba zatem zdecydować już na początku, czy jesteśmy gotowi podjąć ryzyko, które opłaci się tylko nielicznym.

Gdzie szukać pracy w telewizji?

Poszukiwania pracy w mediach można zacząć od wpisania w wyszukiwarkę hasła „praca telewizja”. Dużo skuteczniejsze będzie jednak przygotowanie planu działania. Warto rozpocząć od sporządzenia listy stacji, w których chcielibyśmy pracować, a następnie bacznie obserwować ogłoszenia pojawiające się na ich oficjalnych stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych.

Zobacz też:  Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym? Sprawdź, jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy.

Decydując się na karierę w telewizji, należy również pamiętać, że liczba miejsc pracy jest bardzo ograniczona, a znalezienie zatrudnienia w uznanej firmie może wiązać się z koniecznością przeprowadzki do Warszawy.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *