Jak zostać fizjoterapeutą? Czym charakteryzuje się ten zawód?

Bez wątpienia fizjoterapia to dziedzina, która w ostatnich latach cieszy się sporym zainteresowaniem. Zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów stale rośnie. Dzięki temu dość łatwo znaleźć pracę w branży. Sprawdź, jak zostać fizjoterapeutą.

Starzejące się społeczeństwo w Polsce, ograniczona aktywność fizyczna spowodowana pandemią i postępem technologicznym, a także rosnąca świadomość społeczna sprawiają, że w naszym kraju rośnie popularność fizjoterapeutów. Szacuje się, że już w 2026 roku na rynku będzie deficyt specjalistów, dlatego ta ścieżka kariery wydaje się być atrakcyjna dla młodych ludzi. Warto więc zastanowić się, jak zostać fizjoterapeutą i zdobyć pracę w zawodzie. Sprawdź.

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to specjalista z tytułem zawodowym w medycyny, który posiada specjalistyczną wiedzę w zakresie zabiegów fizykoterapeutycznych i gimnastyki. Jego zadaniem jest przywrócenie sprawności ruchowej pacjentom, a także podnoszenie ich sprawności fizycznej, czy też łagodzenie dolegliwości bólowych. Jeszcze jakiś czas temu zawód ten był otwarty i do jego wykonywania wystarczyło ukończyć kurs masażu. Obecnie jednak wymagania są bardziej rygorystyczne, a wszystko ze względu na troskę o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Zgodnie z nowymi przepisami jest to zawód medyczny i do jego wykonywania niezbędne jest wykształcenie kierunkowe.

Przepisy prawne

Podstawą prawną w tym zakresie jest Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty opublikowana w dniu 25 września 2015 r. Dokument wszedł w życie 26 października tego samego roku. Jego wprowadzenie było związane z ustandaryzowaniem sektora fizjoterapii w Polsce, a także dostosowaniem go to międzynarodowych wytycznych. Według najnowszych uregulowań prawnych, specjalista z dziedziny fizjoterapii ma dostęp do dokumentacji medycznej pacjentów, dzięki czemu może przyjmować ich w ramach indywidualnej praktyki zawodowej oraz planować ich leczenie. Osoba taka może z powodzeniem pracować w szpitalach publicznych i prywatnych, przychodniach zdrowia, klinikach, czy też we własnym gabinecie fizjoterapeutycznym. Dodatkowo w momencie wprowadzenia przepisów powstał Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów, a także wzrosła odpowiedzialność zawodowa specjalistów.

Zobacz też:  Jak zostać egzaminatorem WORD? Egzaminator prawa jazdy sprawdza umiejętności kandydatów, ale kto sprawdza jego?

Na czym polega praca fizjoterapeuty?

Zakres usług fizjoterapeutycznych może być bardzo szeroki. Specjalista wykonuje m.in. masaże lecznicze, czy też profesjonalne zabiegi z obszaru fizykoterapii. Praca z pacjentami ma przynieść im poprawę codziennego funkcjonowania, w tym zwiększenie ich sprawności fizycznej oraz zakresu ruchowego. Przy okazji urazów, czy też zwyrodnień, odpowiednia terapia usuwa dolegliwości bólowe i chroni przed ich nawrotem. Odpowiada również za rehabilitację pacjentów oraz wsparcie ich w procesie powrotu do zdrowia.

Predyspozycje zawodowe

Fizjoterapeutą może zostać osoba o określonych predyspozycjach. Obecnie zawód ten z powodzeniem wykonują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Trzeba mieć na uwadze, że praca w tym zawodzie wymaga ciągłej nauki, dzięki której można poznawać nowoczesne metody specjalne fizjoterapii, nowinki techniczne w zakresie fizykoterapii i zabiegów, a także poszerzać zakres swoich kompetencji. Sama wiedza praktyczna z zakresu anatomii człowieka, terapii manualnej, czy też procesów chorobowych nie będzie wystarczająca. Dodatkowo fizjoterapeuta powinien być bardzo empatyczny. Od jego kontaktu z pacjentem mogą zależeć efekty terapii, a wielokrotnie specjalista pełni również funkcję psychologa i musi motywować pacjentów do dodatkowego wysiłku. Bardzo często na tę ścieżkę kariery decydują się absolwenci studiów na kierunku wychowania fizycznego, którzy wcześniej związani byli z uprawianiem sportu.

Nauka a zawód fizjoterapeuty. Uczelnia wyższa, czy technikum? Sprawdź, jak zostać fizjoterapeutą.

Jeszcze kilka lat temu do wykonywania zawodu fizjoterapeuty wystarczyło skończyć technikum lub jedną ze szkół policealnych o kierunku fizjoterapii. Mogło to powodować zagrożenie pacjentów oraz sprawiać, że za ich zdrowie będą odpowiadać osoby o niewystarczającej wiedzy i doświadczeniu. Na szczęście to się zmieniło i od 2015 roku wykonywać ten zawód mogą tylko osoby, które ukończyły studia wyższe. Osoby zainteresowane kierunkowym wykształceniem mogą skorzystać z kilku opcji. Do pracy w placówkach medycznych w roli fizjoterapeuty upoważniają studia licencjackie (I stopnia), magisterskie (II stopnia) lub specjalistyczne studia podyplomowe, które trwają 4 lata. Kandydaci mogą postawić na naukę na uniwersytetach medycznych, a także na innych uczelniach publicznych i prywatnych. Ponadto do wyboru mają określone specjalizacje, w tym m.in.: studia z fizjoterapii ogólnej, kinezyterapii, fizjoterapii klinicznej, ortopedycznej, aktywności ruchowej adaptacyjnej i inne. Niektóre uczelnie łączą kilka zagadnień w jednym programie, dzięki czemu studenci mogą zwiększyć zakres wiedzy teoretycznej i praktycznej. Poziom kształcenia przedstawicieli tego zawodu w Polsce stoi na wysokim poziomie. Pamięta o tym, że ukończenie szkoły policealnej publicznej lub nie jest już wystarczające do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. W tym celu warto zdawać na studia na kierunku specjalistycznym i zdobyć tytuł magistra lub licencjata. Alternatywą pozostają wieloletnie podyplomówki.

Zobacz też:  Praca w szpitalu specjalistycznym – na czym polega, jakie są zarobki i gdzie szukać ofert pracy?

Na jakie wynagrodzenie można liczyć w branży?

Fizjoterapeuta znajdzie zatrudnienie w wielu placówkach medycznych i nie tylko. Popularny fizjo może pracować m.in. w:

  • sanatoriach;
  • szpitalach;
  • placówkach opieki zdrowotnej;
  • ośrodkach sportu osób niepełnosprawnych;
  • klubach sportowych;
  • ośrodkach rehabilitacyjnych;
  • domach opieki;
  • gabinetach.

Ponadto z powodzeniem może zdecydować się na prowadzenie własnej praktyki medycznej. Na początku swojej kariery warto postawić na staż u renomowanego specjalisty. Tego typu staże umożliwiają zdobycie doświadczenia i wiedzy.

Zarobki fizjoterapeutów mogą się różnić w zależności od miejsca ich zatrudnienia. Według najnowszych danych specjalista na etacie może liczyć na średnie zarobki około 4000 PLN brutto. Wyższą pensję otrzymują specjaliści w prywatnych klinikach, pracownicy klubów sportowych oraz fizjoterapeuci, którzy zdecydują się na prowadzenie własnego biznesu.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *