Jak zostać fizjoterapeutą? Czym charakteryzuje się ten zawód?

Bez wątpienia fizjoterapia to dziedzina, która w ostatnich latach cieszy się sporym zainteresowaniem. Zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów stale rośnie. Dzięki temu dość łatwo znaleźć pracę w branży. Sprawdź, jak zostać fizjoterapeutą.

Starzejące się społeczeństwo w Polsce, ograniczona aktywność fizyczna spowodowana pandemią i postępem technologicznym, a także rosnąca świadomość społeczna sprawiają, że w naszym kraju rośnie popularność fizjoterapeutów. Szacuje się, że już w 2026 roku na rynku będzie deficyt specjalistów, dlatego ta ścieżka kariery wydaje się być atrakcyjna dla młodych ludzi. Warto więc zastanowić się, jak zostać fizjoterapeutą i zdobyć pracę w zawodzie. Sprawdź.

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to specjalista z tytułem zawodowym w medycyny, który posiada specjalistyczną wiedzę w zakresie zabiegów fizykoterapeutycznych i gimnastyki. Jego zadaniem jest przywrócenie sprawności ruchowej pacjentom, a także podnoszenie ich sprawności fizycznej, czy też łagodzenie dolegliwości bólowych. Jeszcze jakiś czas temu zawód ten był otwarty i do jego wykonywania wystarczyło ukończyć kurs masażu. Obecnie jednak wymagania są bardziej rygorystyczne, a wszystko ze względu na troskę o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Zgodnie z nowymi przepisami jest to zawód medyczny i do jego wykonywania niezbędne jest wykształcenie kierunkowe.

Przepisy prawne

Podstawą prawną w tym zakresie jest Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty opublikowana w dniu 25 września 2015 r. Dokument wszedł w życie 26 października tego samego roku. Jego wprowadzenie było związane z ustandaryzowaniem sektora fizjoterapii w Polsce, a także dostosowaniem go to międzynarodowych wytycznych. Według najnowszych uregulowań prawnych, specjalista z dziedziny fizjoterapii ma dostęp do dokumentacji medycznej pacjentów, dzięki czemu może przyjmować ich w ramach indywidualnej praktyki zawodowej oraz planować ich leczenie. Osoba taka może z powodzeniem pracować w szpitalach publicznych i prywatnych, przychodniach zdrowia, klinikach, czy też we własnym gabinecie fizjoterapeutycznym. Dodatkowo w momencie wprowadzenia przepisów powstał Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów, a także wzrosła odpowiedzialność zawodowa specjalistów.

Zobacz też:  Jak zredagować podanie o pracę na stanowisko pracownika biurowego

Na czym polega praca fizjoterapeuty?

Zakres usług fizjoterapeutycznych może być bardzo szeroki. Specjalista wykonuje m.in. masaże lecznicze, czy też profesjonalne zabiegi z obszaru fizykoterapii. Praca z pacjentami ma przynieść im poprawę codziennego funkcjonowania, w tym zwiększenie ich sprawności fizycznej oraz zakresu ruchowego. Przy okazji urazów, czy też zwyrodnień, odpowiednia terapia usuwa dolegliwości bólowe i chroni przed ich nawrotem. Odpowiada również za rehabilitację pacjentów oraz wsparcie ich w procesie powrotu do zdrowia.

Predyspozycje zawodowe

Fizjoterapeutą może zostać osoba o określonych predyspozycjach. Obecnie zawód ten z powodzeniem wykonują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Trzeba mieć na uwadze, że praca w tym zawodzie wymaga ciągłej nauki, dzięki której można poznawać nowoczesne metody specjalne fizjoterapii, nowinki techniczne w zakresie fizykoterapii i zabiegów, a także poszerzać zakres swoich kompetencji. Sama wiedza praktyczna z zakresu anatomii człowieka, terapii manualnej, czy też procesów chorobowych nie będzie wystarczająca. Dodatkowo fizjoterapeuta powinien być bardzo empatyczny. Od jego kontaktu z pacjentem mogą zależeć efekty terapii, a wielokrotnie specjalista pełni również funkcję psychologa i musi motywować pacjentów do dodatkowego wysiłku. Bardzo często na tę ścieżkę kariery decydują się absolwenci studiów na kierunku wychowania fizycznego, którzy wcześniej związani byli z uprawianiem sportu.

Nauka a zawód fizjoterapeuty. Uczelnia wyższa, czy technikum? Sprawdź, jak zostać fizjoterapeutą.

Jeszcze kilka lat temu do wykonywania zawodu fizjoterapeuty wystarczyło skończyć technikum lub jedną ze szkół policealnych o kierunku fizjoterapii. Mogło to powodować zagrożenie pacjentów oraz sprawiać, że za ich zdrowie będą odpowiadać osoby o niewystarczającej wiedzy i doświadczeniu. Na szczęście to się zmieniło i od 2015 roku wykonywać ten zawód mogą tylko osoby, które ukończyły studia wyższe. Osoby zainteresowane kierunkowym wykształceniem mogą skorzystać z kilku opcji. Do pracy w placówkach medycznych w roli fizjoterapeuty upoważniają studia licencjackie (I stopnia), magisterskie (II stopnia) lub specjalistyczne studia podyplomowe, które trwają 4 lata. Kandydaci mogą postawić na naukę na uniwersytetach medycznych, a także na innych uczelniach publicznych i prywatnych. Ponadto do wyboru mają określone specjalizacje, w tym m.in.: studia z fizjoterapii ogólnej, kinezyterapii, fizjoterapii klinicznej, ortopedycznej, aktywności ruchowej adaptacyjnej i inne. Niektóre uczelnie łączą kilka zagadnień w jednym programie, dzięki czemu studenci mogą zwiększyć zakres wiedzy teoretycznej i praktycznej. Poziom kształcenia przedstawicieli tego zawodu w Polsce stoi na wysokim poziomie. Pamięta o tym, że ukończenie szkoły policealnej publicznej lub nie jest już wystarczające do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. W tym celu warto zdawać na studia na kierunku specjalistycznym i zdobyć tytuł magistra lub licencjata. Alternatywą pozostają wieloletnie podyplomówki.

Zobacz też:  Ile może dorobić emeryt w 2022 r.? Limity dorabiania do emerytury i renty

Na jakie wynagrodzenie można liczyć w branży?

Fizjoterapeuta znajdzie zatrudnienie w wielu placówkach medycznych i nie tylko. Popularny fizjo może pracować m.in. w:

  • sanatoriach;
  • szpitalach;
  • placówkach opieki zdrowotnej;
  • ośrodkach sportu osób niepełnosprawnych;
  • klubach sportowych;
  • ośrodkach rehabilitacyjnych;
  • domach opieki;
  • gabinetach.

Ponadto z powodzeniem może zdecydować się na prowadzenie własnej praktyki medycznej. Na początku swojej kariery warto postawić na staż u renomowanego specjalisty. Tego typu staże umożliwiają zdobycie doświadczenia i wiedzy.

Zarobki fizjoterapeutów mogą się różnić w zależności od miejsca ich zatrudnienia. Według najnowszych danych specjalista na etacie może liczyć na średnie zarobki około 4000 PLN brutto. Wyższą pensję otrzymują specjaliści w prywatnych klinikach, pracownicy klubów sportowych oraz fizjoterapeuci, którzy zdecydują się na prowadzenie własnego biznesu.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *