Jak zostać jubilerem? Złotnik-jubiler to zawód, który oferuje masę satysfakcji, własnoręcznie stworzysz prawdziwe cuda

Jak zostać jubilerem? Biżuteria jest częścią naszego świata od zamierzchłych czasów. Ludzie uwielbiają wyróżniać się przy jej pomocy. Co więcej, wierzono również w magiczną moc biżuterii. Dowiedz się więcej.

Jak zostać jubilerem? Jest to bardzo ciekawy zawód rzemieślniczy. Jubilera nazywa się również złotnikiem. Najprościej mówiąc, jest to osoba, która zajmuje się wyrobem oraz naprawą biżuterii. Oczywiście najczęściej spotyka się wyroby metalowe, głównie ze złota oraz srebra. Jubiler w swojej pracy wykorzystuje również inne materiały, takie jak kamienie szlachetne. Z usług tej profesji korzystają praktycznie wszyscy, niezależnie od płci, wieku czy narodowości. W związku z tym sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do tak szerokiej bazy klientów. Prześledźmy proces stawania się jubilerem!

Czym zajmuje się jubiler?

Jubiler to zawód specjalistyczny, który opiera się na projektowaniu oraz wyrobie ozdobnej biżuterii. Jubilerstwo to stara sztuka, która wykorzystuje wzornictwo i inne nauki około artystyczne. Osoby studiujące na Akademii Sztuk Pięknych będą miały dobre podstawy. Praca wymaga zdolności manualnych. Wytwarzanie niewielkich przedmiotów, takich jak pierścionek, w celu jego późniejszej sprzedaży jest zadaniem trudnym. Jubilerzy obecnie zamiennie nazywani złotnikami pracują w zakładach jubilerskich. Wycena pracy jest mocno subiektywna, dlatego zarobki poszczególnych jubilerów różnią się od siebie.

Jak zostać jubilerem?

Jak zostać jubilerem? Nie ma na to jednego sposobu. Najczęściej polecaną opcją jest skorzystanie ze szkoły zawodowej. Przeważnie kształcenie trwa trzy lata. Podczas nich będziesz uczył się o materiałach, ich właściwościach oraz zastosowaniu. Poznasz techniki obróbki metalu. Inną metodą na zdobycie tego zawodu jest kształcenie się pod okiem mistrza i przystąpienie do egzaminu czeladniczego. Odbywa się on w Izbie Rzemieślniczej i również pozwala nam otrzymać tytuł zawodowy. Trzecim sposobem jest skorzystanie z policealnych szkół jubilerskich lub kursów, które mogą przygotować cię do pracy.

Zobacz też:  List intencyjny – z czym się wiąże wstępna deklaracja zatrudnienia?

Jak rozwinąć swoją karierę?

Tak na dobrą sprawę jubilerem może zostać każdy. Nie potrzebujesz odpowiedniego wykształcenia, aby samodzielnie założyć swój warsztat. W takim razie, jak zostać jubilerem bez wykształcenia zawodowego? Po prostu musisz ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Jest to zawód, w którym twój sukces zależny jest wyłącznie od twoich umiejętności. To, w jaki sposób je nabędziesz, jest kwestią całkowicie drugorzędną. Możesz oczywiście skorzystać ze szkół oraz kursów, ale równie dobrze możesz uczyć się przez praktykę oraz samodzielnie znalezione źródła wiedzy.

Początki w pracy jubilera

Większość jubilerów zaczyna swoją przygodę z tym zawodem w już istniejących zakładach. Zdobywają tam doświadczenie pod okiem doświadczonych złotników. Dodatkowo nieocenione okazuje się dalsze rozwijanie swoich umiejętności w sposób samodzielny. Książki oraz kursy mogą znacznie przyspieszyć twoją karierę. Pamiętaj, że w zawodach rzemieślniczych liczą się przede wszystkim twoje umiejętności. W związku z tym im szybciej je rozwiniesz, tym lepiej dla ciebie. Staraj się unikać niesprawdzonych informacji. Nie chcesz wpoić sobie złych nawyków, które później będziesz musiał kontrolować.

Cechy dobrego jubilera

Jubiler jako rzemieślnik powinien być precyzyjny oraz cierpliwy. Bardzo często elementy biżuterii są niewielkich rozmiarów. Wymusza to korzystanie z różnego rodzaju narzędzi, które umożliwią chwytanie oraz manipulację. Im większa jakość wykonania, tym wyższa cena, dlatego jubiler powinien być bardzo dokładny. Dzięki temu jego wyroby będą na wysokim poziomie. Przełoży się to na zainteresowanie klientów. Przydatny będzie również dobry wzrok, ponieważ musi on dostrzec ewentualne niedoskonałości, które pojawiają się na niewielkich elementach. Zdolności artystyczne również pomogą w pracy.

Zarobki jubilerów

Pracownicy zakładów złotniczych mogą zarabiać na podstawie umowy o pracę. Otrzymują wtedy wynagrodzenie w okolicach 3 000 zł netto. Obróbka metali szlachetnych może być jednak znacznie bardziej dochodowa. Złotnik-jubiler może sprzedawać swoje wyroby jubilerskie za tysiące złotych brutto. Oznacza to, że prowadząc własny zakład, jego zarobki mogą być wyższe. Znacznie ciężej będzie znaleźć jednak klientów. Konieczne będzie wypracowanie odpowiedniej pozycji na rynku.

Zobacz też:  Zastanawiasz się, jakie wymagania należy spełnić, aby pracować w agencji kosmicznej? Dowiedz się, jak zostać astronautą!

Wiesz już, jak zostać jubilerem. Jest to zajęcie wymagające dużych zdolności artystycznych oraz cierpliwości. Nie każdy posiada taki zestaw cech. Na pewno może to być bardzo satysfakcjonująca praca. Samodzielne stworzenie pięknej biżuterii może dać mnóstwo przyjemności. A jego późniejsza sprzedaż jeszcze więcej. Dlatego, jeżeli interesuje cię moda, metaloznawstwo lub kamienie szlachetne, to być może warto podążać w tym kierunku.


Maja Stasiak

Pracuje jako doradca zawodowy i działa w celu aktywizacji bezrobotnych. Uważa swoją pracę za dynamiczną i wymagającą ciągłego dokształcania, ponieważ wciąż powstają nowe zawody.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *