Hobby i zainteresowania w CV – gotowe przykłady!

Wbrew pozorom kwestia hobby i zainteresowań w CV z punktu widzenia pracodawcy może być naprawdę istotna. Nie masz pomysłu, co wpisać w tych rubrykach? Koniecznie zerknij na naszą ściągę!

Nie bez powodu we wszystkich dobrych szablonach CV znajduje się miejsce na wpisanie zainteresowań i hobby. Może nie zawsze mają one związek ze stanowiskiem, na jakie zamierzasz aplikować, ale są bardzo istotne, ponieważ świadczą o twojej osobowości i stylu życia. Dzięki tej rubryce potencjalni przyszli pracodawcy są w stanie stwierdzić, czy będziesz pasował do zespołu, stylu organizacji, kierunku, w którym zmierza i idei, jakim hołduje. Postaraj się zatem, aby hobby i zainteresowania stały się twoim atutem. Nie masz pomysłu na hobby i zainteresowania w CV? Nie wiesz, co wyeksponować w życiorysie zawodowym przed rozmową kwalifikacyjną, a czego unikać? Przeczytaj nasz artykuł i daj się zainspirować! Na pewno znajdziesz tutaj coś dla siebie.

Zainteresowania w CV – najczęściej popełniane błędy

Hobby i zainteresowania w CV są dla pracodawców i rekruterów jedną z ważniejszych sekcji. Za ich sprawą daje się poznać kandydata do pracy od strony innej niż posiadane wykształcenie i doświadczenie zawodowe, które są bardzo podobne u wielu konkurujących ze sobą potencjalnych pracowników. Kwestie te są ściśle uszczegółowiane w wymaganiach zawartych w ogłoszeniach o pracę. Twoje zainteresowania z jednej strony mogą dać ci przewagę, ponieważ są elementem rozróżniającym poszczególnych rekrutów. Z drugiej jednak strony, jeśli zostaną niewłaściwie określone lub podasz niezgodne z prawdą hobby, może to przesądzić o braku zatrudnienia. Warto wiedzieć, że kwestia zainteresowań wpisanych w CV jest najczęściej poruszanym elementem podczas rozmów rekrutacyjnych. Czego zatem w żadnym wypadku nie należy wpisywać?

Zobacz też:  Ginące zawody – podążać za modą czy szukać nowego wykształcenia?

Nie mijaj się z prawdą!

Podczas rozmowy rekrutacyjnej przyszli pracodawcy chcą jak najlepiej poznać swoich potencjalnych pracowników i sprawdzić, czy ci będą pasować do zespołu. W tym celu oczywiście przeprowadzają rozmaite zadania rekrutacyjne, których celem jest zweryfikowanie posiadanych umiejętności, ale bardzo często starają się też przeprowadzić ,,luźną” dyskusję, podczas której poznają sposób bycia zaproszonych gości. Taką rozmowę najłatwiej rozpocząć od poruszenia kwestii posiadanych zainteresowań i hobby. Niejednokrotnie się zdarza, że osoba prowadząca rozmowę ma podobne pasje, więc będzie w stanie bardzo szybko zauważyć, czy przedstawione w CV zainteresowania były prawdziwe. Jeśli skłamałeś w kwestii posiadanego hobby, to zachodzi podejrzenie, że dokładnie w ten sam sposób mogłeś postąpić w przypadku wypełniania innych rubryk dokumentu. Nie staraj się zatem koloryzować swojej osoby. Pamiętaj, że prawdziwy ty jesteś najlepszą wersją siebie! Oryginalność jest w cenie, więc nie wstydź się swoich prawdziwych zainteresowań!

Nie staraj się na siłę być oryginalnym!

Nie ma oryginalnego hobby? Nie próbuj więc na siłę zabłysnąć! Zdecydowanie lepiej wypadniesz, kiedy wpiszesz rzeczy, na których naprawdę dobrze się znasz i o których jesteś w stanie rozmawiać, niż kiedy ubarwisz swoje pasje, a na rozmowie nie będziesz w stanie podjąć o nich swobodnej i zajmującej rozmowy. Dobre wrażenie zbudujesz jedynie, kiedy będziesz posiadał naprawdę sporą wiedzę na temat wpisanych zainteresowań.

Nie sposób być dobrym w zbyt wielu dziedzinach!

Zbyt długa lista zainteresowań nie wygląda dobrze. Dzieje się tak, ponieważ nie sposób być specjalistą w zbyt wielu dziedzinach. Dodatkowo sekcja hobby i zainteresowań w CV jest jedynie uzupełnieniem, więc nie będzie wyglądało dobrze, kiedy swoją objętością przerośnie posiadane doświadczenie zawodowe i umiejętności. Wspomnienie o dwóch lub trzech pasjach w zupełności wystarczy. Dobrze, aby zmieściły się w jednej linijce, aby nie sprawiały wrażenia chęci uzupełnienia pustego miejsca na kartce.

Zainteresowania, których nie warto wpisywać w CV

Zastanawiałeś się kiedyś, gdzie kończy się oryginalność, a zaczyna brak dobrego gustu i wyczucia miejsca oraz czasu w kwestii formułowania zainteresowań w CV? Tak, jest taka granica, której nie należy przekraczać!

Zobacz też:  Jak zostać policjantem? Droga od rekrutacji do pracy w policji. Dbaj o porządek oraz bezpieczeństwo publiczne!

Przede wszystkim w CV nie należy umieszczać hobby poruszających tematykę uznawaną powszechnie za konfliktową. Z tego względu nie wspominaj o informacjach związanych z religią, polityką lub seksem. Dodatkowo nie warto wpisywać kontrowersyjnych zainteresowań, w przypadku których istnieje możliwość powstania złych skojarzeń – na przykład myślistwa lub gier hazardowych. Nigdy nie wiesz, kto będzie czytał twoje CV oraz jakie poglądy będzie reprezentował. Nie rób kroków, które mogą zniechęcić rekruterów do twojej osoby.

CV – zainteresowania, które potwierdzają twoją historię

W curriculum vitae w żadnym razie nie należy kłamać. Zasada ta dotyczy zarówno tak istotnych kwestii, jak posiadane wykształcenie, doświadczenie oraz umiejętności, jak i spraw z pozoru błahych, do jakich często przypisywane są posiadane zainteresowania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby opisać hobby w CV w taki sposób, aby jak najlepiej współgrały z posiadanym doświadczeniem zawodowym oraz wymaganiami stawianymi przez pracodawcę. Zastanów się zatem, jak napisać swój życiorys, aby pokazać się z jak najlepszej strony.

Przykładowo, jeśli ubiegasz się o stanowisko managera lub przedstawiciela handlowego, napisz, że w wolnym czasie uprawiasz sporty drużynowe. Jeśli interesujące cię stanowisko wymaga kreatywności, nie zapomnij w sekcji zainteresowania umieścić wzmianki o twoich pasjach twórczych lub innych ciekawych hobby potwierdzających pomysłowość i nietuzinkowość.

Zainteresowania w CV – często powielany banał

Które przykłady hobby uznawane są za oklepany i mało ciekawy banał? Z pewnością będą to film, książki, muzyka, podróże, sport i moda. Dzieje się tak, ponieważ bardzo wiele osób korzysta z tych przykładów, kiedy już zupełnie nie ma pomysłu, co wpisać. Dodatkowo tak określone pasje są zbyt mało uszczegółowione, przez co mogą zostać uznane za mało ciekawe i takie, które nie mówią wiele o osobowości kandydata na pracownika.

Zainteresowania do CV – wyróżnij się!

Jeśli chciałbyś wyróżnić się spośród innych kandydatów, a faktycznie interesujesz się filmem, muzyką, książkami, modą lub innymi pasjami uznawanymi powszechnie za oklepane, to postaraj się je dokładnie określić. Napisz na przykład, że twoją pasją jest moda lat 50. i 60. poprzedniego stulecia, lubisz filmy historyczne ukazujące życie na Dalekim Wschodzie czy np. konkretne kryminały.

Zobacz też:  Jak zostać prokuratorem i na czym polega praca w prokuraturze? Dowiedz się, jakie są wymagania w tym zawodzie!

Hobby w CV – o czym świadczą twoje zainteresowania?

Chciałbyś się dowiedzieć, o czym w oczach pracodawców świadczą wpisane przez ciebie zainteresowania? Przykładowo, kiedy piszesz, że interesujesz się sportami indywidualnymi, to osoba czytająca twoje CV spogląda na ciebie, jako na zdeterminowanego indywidualistę, który doskonale odnajduje się w samodzielnych zadaniach i rywalizacji, ale jednocześnie nie lubi pracować w zespole. Sporty ekstremalne świadczą o wysokich skłonnościach do ryzyka, odwadze i determinacji w przezwyciężaniu własnych słabości. Uprawianie sportów zespołowych to hobby, które powinny wpisać do CV osoby starające się o stanowisko pracy zespołowej, która wymaga współzawodnictwa. Szachy wpisane jako hobby do CV świadczą natomiast o posiadaniu zdolności analitycznych ważnych szczególnie w przypadku osób pracujących z danymi liczbowymi.

Jakie zainteresowania w CV wpisać, aby otrzymać zaproszenie na rozmowę?

Kompletnie nie masz pomysłu na charakteryzujące cię ciekawe zainteresowania? Przemyśl na spokojnie, co chętnie robisz w wolnym czasie i zastanów się, w jaki sposób możesz tę czynność opisać w kilku słowach. Ciągle nic? Poniżej prezentujemy przykładowe zainteresowania w CV, które powinny cię zainspirować:

  • literatura z konkretnej epoki lub tworzona przez określonych pisarzy;
  • sztuka określonego nurtu lub przedstawiająca konkretną rzecz;
  • fotografia o określonej stylistyce i prezentująca konkretne postaci lub przedmioty;
  • wędkarstwo;
  • żeglowanie;
  • konkretnie określony sport;
  • blogowanie – podaj tematykę, w jakiej chętnie się poruszasz;
  • ceramika;
  • garncarstwo;
  • ogrodnictwo;
  • gotowanie;
  • cieczenie ciast;
  • kuchnia określonego nurtu;
  • słuchanie podcastów o określonej tematyce;
  • gry strategiczne;
  • wycieczki górskie;
  • muzyka, z doprecyzowaniem (np. poważna, lat 60., jazzowa, etc.);
  • elektronika;
  • wolontariat, na przykład w schronisku dla zwierząt, szpitalu, domu dziecka, domu samotnej matki, przytułku dla bezdomnych, etc.

Hobby i zainteresowania w CV to wbrew pozorom niezwykle istotny element życiorysu zawodowego. Warto umieszczać jedynie pasje, które faktycznie są powiązane z tym, czym zajmujesz się zawodowo lub w wolnym czasie. Pracodawcy cenią sobie dokładnie skonkretyzowane i ciekawe hobby, ponieważ na jego podstawie są w stanie wiele wywnioskować na temat potencjalnych przyszłych pracowników. Postaraj się wpisać kilka hobby, które będą zgodne z prawdą, a jednocześnie wyróżnią cię na tle innych kandydatów.


Marcin Szymański

Specjalista w branży HR, poza pracą interesuje się socjologią. Zajmuje go struktura zatrudnienia w Polsce oraz motywacje pracowników do wybrania danej ścieżki zawodowej.

Opublikuj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *